Güntay Şimşek

İspanya'da Muhteşem Yüzyıl rüzgârı!

Galiba gelişmiş ülkelerden bizim siyasileri ayıran en önemli detaylardan birisi de bizimkilerin her şeyi her yerde konuşma alışkanlığı. Başbakan Erdoğan, bakanlar ve muhalefet liderleri de aynı çizgi üzerinde yollarına devam ediyor. Kısa süre önce İsviçre'de önemli bir açılış törenine katıldığımda, buraya iştirak eden önemli İsviçreli siyasilerin, kısa ve öz konuşmaları ve başka konulara girmemeleri dikkatimi çekmişti. Bunu daha önce de paylaşmıştım. Dün baktım Başbakan Erdoğan ile İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un, Madrid'deki ortak basın toplantısında Türk gazeteciler iç gündeme dair her şeyi soruyor. Başbakan Erdoğan da cevap veriyor. Bu işte bir tuhaflık olduğunu, birilerinin Başbakan'a ve danışmanlarına hatırlatması gerekir.
Sadece yurtdışında yapılan toplantılarda değil, Türkiye'de baraj, mağaza, tesis açılışlarında da aynı uygulama devam ediyor. Bazen Başbakan'ı ekranlarda canlı olarak izlerken nerede olduğunu ve neden böyle konuştuğunu anlatmakta dahi güçlük çekiyorum. Bakanlar da aşağı yukarı her törende, önlerine hazırlanıp konan, "10 yılda şunları yaptık" sloganlarını aşabilmiş değiller.
İspanya Başbakanı Rajoy, yan tarafta beklerken Ankara'da değil Madrid'deki Başbakan Erdoğan'a Türk gazeteciler Putin'in ziyaretini, Patriotları, Suriye'yi, okullarda kıyafet serbestliğini sağlayan değişikliği, Filistin'i soruyorlardı. Acaba "Muhteşem Yüzyıl" dizisi ve Kanuni hakkında yeni bir şeyler söyleyecek mi diye merak etmedim değil. Malum NTV'nin patronu Ferit Şahenk de orada olduğuna göre belki bir gelişmenin haberini gazetecilerle paylaşabilirdi.


Cepte 3G hızını BTK ölçecek

"3G'miz Amerika'nın 4G'sinden hızlıymış!" yazıma Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer'den yazılı bir cevap geldi. Tüketiciye faydası dokunmayan 3G'deki anlamsız ve aldatıcı hız yarışı reklamları konusunu da Acarer ile telefonda konuştum. İlginç detaylar aldım. Acarer, "2013 itibarıyla ölçümleme işini BTK'nın yapmasını hedefliyoruz. Böyle bir çalışmayı tamamlayabilirsek bizim ölçtüklerimizi yayınlayacağız" dedi. Ben detaylandırayım, ilgisiz kurum ve kuruluşlara, dergilere, altyapı şirketlerine bu iş bırakılmayacak. Şimdi gelelim BTK Başkanı'ndan gelen yazılı açıklamaya...


Hakkâri'deki 3G Amerika'dan neden hızlı?

"Bilindiği üzere ülkemizde 3G hizmetleri 2008 yılında BTK ile 3G işletmecileri arasında imzalanan 'İmtiyaz Sözleşmeleri' kapsamında sunulmaya başlanmıştır. Avrupa ve Amerika'da 3G hizmetlerine ilk geçen ülkelerde 3G teknolojisinin ilk sürümleri kullanılırken, Türkiye gibi daha sonra geçen ülkelerde 3G'nin en yeni sürümleri (3.5G olarak da adlandırılan HSPA teknolojisi) ile hizmet sunulmaya başlanmıştır. Yeni 3G teknolojilerinin ilk 3G sürümlerine göre birçok avantajı bulunmaktadır. Bunların en önemlisi veri indirme hızlarının HSPA teknolojilerinde ilk sürümlere göre daha hızlı olmasıdır.
Bununla birlikte 3G şebeklerinde veri indirme hızlarını etkileyen birçok parametre bulunmaktadır. Bu parametreler; 3G kullanım yoğunluğu, kullanılan frekans bandı, kapsama alanı sinyal seviyesi, baz istasyonuna yakınlık, kapasite ve kullanılan cihazın teknik özellikleri şeklinde sıralanabilir. 3G şebeklerinde veri indirme hızını etkileyen en önemli parametre, şebekenin kullanım yoğunluğu ve aboneye tahsis edilen kapasitedir. Örneğin Hakkâri'de 3G kapsamasının bulunduğu ancak çok yoğun kullanılmayan bir yerdeki 3G abonesi, İstanbul Beyoğlu'nda 3G'nin yoğun olduğu bir yerdeki 3G abonesine göre daha hızlı indirilebilir.
Özet olarak ülkemizde yeni teknolojinin kullanılması nedeniyle eski 3G teknolojilerine göre daha fazla kapasite elde edilebilmekte ve 3G kullanım yoğunluğumuzun 3G'nin ilk kurulduğu ülkelere göre daha az olmasından dolayı veri indirme hızlarında daha yüksek hızlara ulaşabilmektedir."
Ben de şunu ekleyeyim: Yol boşsa hızlı gidersiniz. New York'un 3G asfaltı yoğun, daha hızlı 3G için Hakkâri sizi bekliyor.

Yukarı