Güntay Şimşek

İstanbul'da her gün dolandırılma tehlikesi...

Savunmaya gerek yok. Vali Hüseyin Avni Mutlu da boşuna kendisini yormasın. National Geographic'in İstanbul'da dolandırılan turistleri konu ettiği "Dolandırıcılar Şehri" belgeselini "Birtakım eksiklikler az sayıda da olsa mümkündür" sözüyle hafifleştirmek doğru değil. Çünkü dolandırılıcılık "az sayıda" değil; konusuna göre çeşitli belgesellerin çekilebileceği bir şehirde yaşıyoruz. Uzağa gitmeye de gerek yok. Polisin vatandaşına pusu kurduğu, sotaya yatıp nasıl tufaya getirebileceğinin hesabını yaptığı bir şehirden bahsediyoruz. Polisin vakıflaşıp, vatandaşın aracını çekip, dolandırıp bir otoparka indirip, ceza kestikten sonra üzerine haraç gibi para aldığı bir yerde, yabancı bir ülkenin vatandaşının dolandırılmasından daha doğal ne olabilir!
Mesela İstanbul Florya'da son aylarda yaşanan ve medyaya yansıyan polisin araç çekme rezilliklerinin, trafiği rahatlatmakla uzak yakın bir ilgisinin olmadığı ortada. Güya İçişleri Bakanlığı, hatalı park yüzünden yediemin otoparklarına çekilen araçlarla ilgili şikâyetleri incelemeye almışmış. Aklıselim birini gönderseler yeter. Ayrıca en sapa noktalarda karşınıza çıkan trafik polisi kontrolleri de başka problem. Özetle vatandaşına polisinin tuzak kurduğu bir şehirde, fırsatı eline geçirenler de üzerlerine düşeni belgesel malzemesi olacak şekilde yerine getiriyor.
İçişleri Bakanı'nı polisleri takmıyor. Dönemin Bakanı Osman Güneş'in genelgesinde, "Park yasağını ihlal etmiş araçların çoğu zaman yasal şartlar oluşmadığı veya trafik düzeni ve güvenliğini etkilemediği halde çekilmeleri... " gibi hususlara dikkat çekilmesine rağmen olanlar oluyor. Bakanına böyle tavır sergileyen polisler için National Geographic ten bir belgesel daha çekmelerini rica etsek fena mı olur?

THY KOMPOZİT UÇAK İÇİN MASADA
Airbus ve Boeing ile geniş gövde uçak alımını neticelendiren Türk Hava Yolları (THY) iki şirketle Boeing 777 ve Airbus 330'lardan sonra tek koridorlu yeni motorlu Airbus A320 NEO ve Boeing 737 MAX'ler için görüşmeler başlamıştı. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, bu modele ilave olarak gövdesinin yaklaşık yüzde 50'si kompozit (bir tür plastik) malzemeden imal edilen yeni nesil Airbus A350 için görüşmelere başladıklarını söyledi. Rakibi Boeing 787'yi THY'nin filo planına uygun bulmadıklarını söyleyen Topçu, 2013'te fabrikadan çıkacak olan Airbus 350 için çalışmaların iyi neticelenmesi halinde 5 adet sipariş verebileceklerini söyledi.
Bölgesel uçak üreticileri Embraer ve Bombardier e de kapılarının açık olduğunu, cazip bir teklif gelmesi halinde görüşebileceklerini vurgulayan Topçu, 2020'de 350 uçaklık bir filo hedeflediklerini, yüzde 47 seviyesine ulaşan transit yolcu nedeniyle şirketin mevsimsel negatif etkilerden kurtulduğunu ifade etti.

VIP GİBİ YENİ CIP SALONU GELİYOR
THY ayrıca şu an dış hatlardaki Turkish/Do-Co tarafından işletilen dünyanın en iyi CIP salonlarından birisi olan kısmı, 2013 yaz sezonuyla birlikte tamamıyla transit yolcuya ayıracak. Böylece Türkiye çıkışlı business class yolcuları ve THY sadakat kartı sahiplerini şu anki VIP salonunun yanında hayata geçirilecek özel konsept CIP'te ağırlayacak. Yolcular buradan terminal trafiğine girmeden direkt uçak kapılarına geçecek.
THY'den bir başka haber ise uzun süredir devrede olmayan duty free satışlarının yeniden hizmete girecek olması. Yalnız bu uygulama şu an itibarıyla katalog üzerinden satış şeklinde düşünülüyor. Uçak içinde sipariş veren yolcu, seyahatini noktaladığı yerde veya istediği adresinde ürünü alabilecek.

KUDRETLİ PAŞALARIN MAL VARLIĞI!
12 Eylül davasını yürüten mahkemeye gönderilen, dönemin MGK üyelerine ve ailelerine ait mal varlığına ilişkin MASAK raporundaki servetlere ilişkin yanlışlığı yapanlara bir şey sorulacak mı, merak ediyorum. Serveti olmayanı çok gösterenler doğal olarak fazla olanı da az göstermiş olabilirler. Çünkü bazı paşalarla ilgili telaffuz edilen mal varlıkları dudak uçaklatacak cinstendi. Bu kadar mal varlığı, zamanlarının kudretli paşaları için az bile demek mümkün, ama...

Yukarı