Advertisement
Güntay Şimşek

Sosyal medya uçağın kapısında

Trafiği ve havalimanındaki prosedürleri düşünerek elinizde valizinizle evinizden erkenden çıktınız. Havalimanında sizi nelerin beklediğini az çok tahmin edebilirsiniz ama iletişim çağı beklentilerinizi epeyce değiştirip renklendirecek gibi görünüyor. Çeşitli sebeplerle havalimanlarında geçirilen sürenin fazla olması, her geçen gün yolcu sayısının artması yeni girişim imkânlarını da getiriyor. Tablet bilgisayar ve akıllı cep telefonu kullanımının artmasıyla insanlar her yerde online olabiliyor. Daha önce bu köşeden gelişen sosyal medya sayesinde uçakla seyahat edenlerin tanışması için çeşitli platformlar oluşturan havayolları ve girişimcileri paylaşmıştım. Geçen her gün bu girişimcilere yenileri ekleniyor. 2011’in başında Steve Pasternack, Miami Havalimanı’ndaki uçuşu ertelenince, uçak kapısında bekleyen yolcuları izlemeye başlamış. Birçok yolcunun yapacak bir şeyler bulmaya çalıştığını fark edince “Birbirleriyle tanışmalarını sağlasam ne güzel olur” diye düşünmüş. Bu fikir sayesinde meetattheairport.com adlı site ortaya çıkmış. Platform, Mayıs 2011’deki lansmanından beri dünya çapında 20 bin üyeye ulaştı. Site, kullanıcıları birbirleriyle eşleştirmeden önce ortak ilgi alanlarını bulmak ve seyahat ayarlamalarını yapmak için kişisel bilgileri, uçuş detayları ve gidiş havalimanını soruyor. Tüm dünyadan kullanıcıları olsa da siteye en çok Amerikalılar, Meksikalılar ve Almanlar ilgi gösterdi.

Havalimanlarını sosyal tanışma platformlarına dönüştüren Pasternack, bu alandaki öncülerden biri olmasına rağmen yalnız değil. Mesela Helsinki Vantaa Havalimanı yetkilileri de hızlı tanışma servisi oluşturmayı düşünmeye başlamış bile... 90’larda yaygınlaşan online tanışma sitelerinin bugün 25 milyondan fazla kullanıcısı var. Bu siteler şarap ve kitap severleri biraraya getirmek için bile kullanılıyor. 20-30’lu yaşlarındaki pek çok genç çalışan iş amaçlı seyahat ediyor. Birileriyle tanışmayan zaman bulamayan bu kişiler için havalimanında tanışma fırsatı çok verimli olabiliyor. İnternetten tanışmak her zaman risk taşır ancak havalimanlarının güven veren ortamında bu biraz daha kolay hale geliyor.

TANIŞMAK İÇİN EN GÜVENLİ YER Mİ?

Biriyle tanışmak için havalimanında uçağı beklerken geçen zamanlardan daha iyi bir fırsat olabilir mi? Bunu sadece sevgili bulmaktan ibaret düşünmeyin. Kısa süreli tanışma size arkadaş, sevgili veya iş ortağı da kazandırabilir.

THY 35 yeni noktaya uçacak

Geçen hafta Türk Hava Yolları GenelMüdürü Temel Kotil ile Tanzanya Kilimanjaro’ya doğru yol alırken havada ilginç bir brifing aldık. GenelMüdür ve ekibi hazırlıklı olarak hemen projektörü kurup detay vermeye başladı. Giriş çarpıcıydı. THY, 92 ülkeye, 209 şehire, 211 havalimanına uçuyor. Son uçuş noktası Maldivler’in de dahil olduğu bu sayıya 2013’te 35 yeni nokta eklenecek. Gelecek yıl uçulacak yenimerkezler de tespit edilmiş. THY, Avrupa ve Orta Asya’da 84, Ortadoğu’da 32, Afrika’da 33, Uzakdoğu’da 26, Kuzey Amerika’da 5 ve Güney Amerika’da 2 noktaya uçuyor. THY’nin yolcu ve kargo gelirleriyse 6 ayrı bölgeden oluşuyor. Bölgeler ve pazar payları ilginç. En fazla geliri Avrupa’dan sağlayan THY, Avrupalıları endişelendiriyor. İşte bölgeler ve gelirin yüzde olarak oranları: Avrupa 31, Uzakdoğu 23, iç hatlar 15, Ortadoğu 14, Amerika 10 ve Afrika 7.
Yukarı