Güntay Şimşek

Cebe tarife karşılaştırması geliyor...

Ülkemizde 3 tane GSM operatörü var. Görünürde de birbirleriyle kıyasıya rekabet ediyorlar. Ancak Turkcel, Vodafone ve Avea'nın tarifelerinden şimdiye kadar bir şey anlamış değilim. Hangisi hangi noktada hizmetiyle, kalitesiyle, fiyat-performans ilişkisiyle daha iyi, çözebilmiş de değilim. Zira yüzlerce tarife çeşidi var ve kıyaslamak mümkün değil.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer ile konuştuğumda, "Ben de bu tarifelerin içinden çıkabilmiş değilim. Yüzlerce değil belki binlerce tarife çeşidi var. Bizler işin içinden çıkamıyorsak vatandaş ne yapsın?" şeklinde bir yaklaşımı oldu. Sektörünün regülasyonundan sorumlu en yetkin isim olaya böyle bakıyorsa, mesele yakında çözülecektir.
Başkan Acarer, cep telefonu operatörleri hakkında şikâyetlerin online yapılmasını ve 2 gün içinde cevaplandırılmasını kısa süre önce sisteme kavuşturduklarını, yılda 500 bine yakın şikâyet söz konusu olduğunu söyledi. BTK sitesi üzerinden ilgili GSM operatörüne problemi olan şikâyetini iletiyor, 2 gün içinde de cevap alıyor. Bu sürede cevaplanan veya cevaplanmayan şikâyetleri de BTK görüyor. Geçen ay başlatılan tarifenin % 80'ine ulaşılmasıyla uyarı sisteminin devreye girmesi, yani fatura üst sınır uyarısı yapılmasına yönelik uygulama da sağlıklı işliyor.
Karmaşık tarifelere gelince...
BTK Başkanı, cep telefonu operatörlerinin tarife modellerini bir sitede toparlayıp vatandaşa kıyaslama şansı verecek şekilde dizayn edeceklerini söyledi. Böylece ürün çeşitliliğiyle kafa karıştıran tarife modelleri yerine daha anlaşılır, şeffaf ve kıyaslanabilir tarife modelleri ortaya çıkacak. Bu site kanalıyla cep telefonu kullanıcısı, hangi operatörü, nerelerde ve neden tercih edeceğini daha iyi görmüş olacak. Çeşitli tarife modelleri bu sitede 3 GSM operatörünün ürünleriyle yan yana sunulacak. Hizmet kalitesi, erişilebilirlik, kapsama, yakınsama gibi detaylarla birlikte en azından fiyat konusunda net bir kıyaslama ortaya çıkacak.
Acarer, sistem için yazılım çalışmaları devam ettiğinin, takriben bir ay sonra testlere başlanacağının ve akabinde de sistemin devreye gireceğinin altını çizdi. Ben de duyurmuş olayım.


Uyumanın zamanı geçti...

Tam 12 yıl önce 20 Aralık 2000'de "Uzaya gönderilen Türksat 2A uydusu projesinde Türkiye niçin yok?" diye zamana not düşmüşüm. Dönemin Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Enis Öksüz ve yaklaşık 70 kişilik bir ekiple Türksat 2A uydusunu uzaya fırlatmak üzere Fransız Guyanası'na uçmuş, uyduyu atamadan geri dönmüştük. Uyduyu yapan Alcatel, Türksat 2A uydusunu, 15 ayrı ülkede, 20 ayrı şirkette sürdürülen çalışmalarla 2 yılda tamamlamıştı. Ancak bu 15 ülke arasında Türkiye ve Türk şirketleri yoktu. Bu konuyu o tarihte gündeme getirdiğimde, bugün ahkâm kesenler uyuyordu. Eleştirecek kırıntıları bile yoktu. O gün uydunun hiçbir yerinde yoktuk, bugün her şeyini biz tasarladık. Anlaşılan her şeyini yapsak bile Göktürk-2'yi fırlattığımızda ortaya çıkan tartışma gösteriyor ki, bu bir zihniyet meselesi...


Hattatlar'ı kurallara uymamak öldürecekti!

Ağır hava şartları nedeniyle Boğaz sularına santimetreler kala kaldırıma zorunlu iniş yapan helikopterde bulunan Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat ve kızı İpek Hattat yaşadıklarına şükretmeliler. Zira hava şartlarının ne olacağı ortadayken helikopterle yola çıkmak, uçulacak şartları, kısıtları ve kuralları dikkat almamak gibi bir gelenek var ülkemizde. Özellikle helikopterler yüzeye daha yakın uçmaları ve yapısal özellikleri gereği hava şartlarından daha çok etkilenirler. Kurallara uyulmadığı takdirde ise kaza kaçınılmaz oluyor. Hadise şu veya bu şekilde atlatıldığında kestirmeden pilot kahraman oluyor. Havacılıkta "kahramanlık" diye bir şey yok. Kurallara uymak var. Bu olayı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün incelemesi ve şirket personeline müeyyide uygulaması gerekir. Zira muhtemel bir kaza sadece helikopterle sınırlı kalmayabilir, indiği veya inmeye çalıştığı yerde çeşitli vukuatlara sebep olabilirdi. Buna kimsenin hakkı olamaz!

Yukarı