Güntay Şimşek

3. havalimanında THY sürpriz yapabilir!

İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının en sürpriz oyuncularından birisi Türk Hava Yolları (THY) olacak. THY'ye hafta içinde Çin'de ciddi işbirliği teklifi geldi. Başka yabancılar da ya görüştü ya da görüşmek için kapılarını çalacak. THY, yeni havalimanının en önemli oyuncusu olacağından ister projenin etkin ortağı olsun, isterse küçük payla devreye girsin birçok konsorsiyumun yakın ilgisini çekiyor.
Bazı havalimanlarında olduğu üzere THY de yeni meydanda kendi ait özel terminal ve tesisler, hatta oteli olmasını istiyor. Bunun için hem ihale aşamasında hem de ihale yapıldıktan sonra kazanan konsorsiyumlarla masada olacak en önemli aktörlerden birisi olacak.
Havalimanı planlanan şekliyle yolcu kapasitesi açısından dünyanın en büyüğü olacak. Ancak hedeflemek başka bir şey, o hedefe ulaşıp birinci olmak başka. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Şu an itibarıyla bu büyüklükte bir meydan yok" diyor, ancak havacılık sektörünün gelişimiyle beraber yolcu sayısı artarken küçük meydanlardan uçuş oranları da yükseldiğinden ileride bu büyüklükte meydanlar da olmayabilir. Fakat büyük düşünüp alanın bu amaçla kontrol altına alınması şüphesiz önemli...

 

7 milyar Euro'luk babayiğitler

3. havalimanı ihalesine ilgi duyanlar aslında Başbakan Erdoğan'ın vizyonuna, İstanbul'un gelecekteki yeni haline ve Türkiye'ye inanarak bu projede yarışacaklar. İhaleye sadece havalimanı gözüyle bakılmadığından büyük şirket ve konsorsiyumların yoğun ilgisi söz konusu.
Bazı şirketlerin çalışmasına göre Kanal İstanbul'dan çıkacak hafriyatın bile bölgedeki kömür, maden ve taş ocaklarından kalan çukurları doldurmaya yetmeyeceği belirtilerek, bilinmeyenleri olan, zor ve büyük bir iş olduğuna dikkat çekiliyor.
Ayrıca daha önceki büyük projelerde yaşanan finansman sıkıntısı nedeniyle de Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tahmini maliyet rakamı 7 milyar Euro'nun yüzde 20'sini yani yaklaşık 1.5 milyar Euro'yu sıcak para olarak masada istiyor. Bu kadar özkaynağı olmayan zaten ihaleye giremeyecek. Fakat bankalar artık yüzde 20 özkaynağa da kredi vermiyor. Oran yüzde 30-35 seviyelerine çekilmiş durumda. Öte yandan asıl maliyet rakamını ise ihaleyi kazanan şirketin hesaplamalarıyla öğrenmiş olacağız. Rakam 8 veya 10 milyar Euro da olabilir...
Bu ihalenin en güzel yanı ise ihaleyi kazanan grubun, DHMİ'nin istekleri doğrultusunda kendine özgün mimari çalışmalar yapacak olması. Dolayısıyla kazanan firma başta THY olmak üzere çeşitli firmalarla da masaya oturabilir. Gelir hesabını da buna göre kurgulayabilir.

 

Turkcell'de yabancı ağırlığı ve SPK

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray ve yönetim kurulu üyelerinin, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın tespitleri doğrultusunda bir gece yarısı operasyonuyla görevden alınmalarının altındaki bir sebep de Turkcell'de yabancı oyuncu detaylarıymış.
Rus Altimo ve İsveçli Telia Sonera'nın şirkette ağırlık kazanmasında, şirket yönetiminin yabancı ortaklar lehine bozulmasında SPK yönetiminin ne kadar rolü olduğunu ve yapılan hataları Başbakanlık Teftiş Kurulu (BTK) soruşturacakmış. Turkcell'de yapının yabancılar lehine bozulmasında öncelikle siyasi otorite yanlışlıklara imza attı. Mehmet Emin Karamehmet'in borçlarından dolayı üzerine gidilirken, Türkiye'nin değil bölgenin en önemli şirketinin geleceği dikkate alınmadı. Turkcell'in Türk kalması için TMSF ve diğer kamu kurumları farklı formüller üzerinde durmadı. 7 ülkede faaliyet gösteren Turkcell'in Alman T-Mobile gibi Türkiye'nin küresel oyuncusu olması da istemeden engellenmiş oldu. Ancak siyasi irade bu gerçeği çabucak kavrayarak Turkcell'de harekete geçti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konuyla yakından ilgilenmeseydi bugün Turkcell bu durumda bile olmazdı.
Genel kurul toplanıp, bir karar almadan dağılırken SPK neden seyirci kaldı? Şirketteki kilitlenme neden çözülmedi? Turkcell, en iyi ekip tarafından yönetiliyor, liderliğini koruyor. Fakat Türkiye, kendi geleceği adına bu tarz şirketlerine dikkat etmek zorunda.
Bakalım SPK dosyası nasıl açılacak?

Yukarı