Güntay Şimşek

Poskasa'nın kahramanı!

Geçen yaz, "Yazarkasa POS cihazıyla birleşecek POSKASA ile şenlenilecek" başlığının altında epeyce kelam etmiştim.
"Hayatımızı bu kadar kolaylaştıran ve bütün maddi sorumlulukları yüklenmiş olan POS cihazlarının sanki bir kusuru varmış gibi resmi geçerliliği olan satış fişi vermesine müsaade edilmiyordu. POS'tan çıkan fiş, ancak hesap takibine yarıyordu. Şimdi birkaç açıdan sıkıntıları olan bu kabahat düzeltilecekmiş. POS makinesinden kredi kartıyla tahsilat yapıldığı an, otomatik olarak satış fişiniz de düzenlenmiş olacak. Yani yazarkasa fişi ile POS çıktısı birleşip elinize gelecek.
Böylece yeni tasarlanacak (tasarlanmış da olabilir) POS cihazları şu an yazarkasa dediğimiz cihazların görevlerini de ifa edeceğinden eskiler, eski POS cihazlarıyla birlikte çöpe gidecek. Meydan yeni mevzuatlara, yeni müteşebbislere ve yeni POSKASA pazarlayanlara kalacak. (Adını yazarkasa ile POS cihazını birleştirip, POSKASA olarak ben geliştirip koydum.)"
Şimdi "Poskasa" tarafında görünen o ki, atı alan Üsküdar'ı geçmiş. Hürriyet'te Vahap Munyar'a bilgi veren bu konunun kokusunu önceden almış arkadaşlara kulak verelim:
"Bundan 3 yıl kadar önce Mehmet Zerman, Ferit Sağıroğlu ve Aydın Çelik, MT Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak'ın kapısını çaldı: '2008 yılında Kayıtdışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planı yayınlandı. 31 Aralık 2012'den itibaren POS ve yazar kasaların birleşmesi söz konusu olacak. Üçümüz de yazar kasa sektöründe çalıştık. Elimizde POS'la yazar kasayı birleştirecek bir formül var.'
2005'e kadar Ethem Sancak'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüttüğü Hedef Alliance'ta Satın Alma Direktörü olarak 3 milyar dolarlık ilaç alımını yöneten Murat Sancak, o tarihten sonra tıbbi sarf malzemesi sektörüne girmiş, yazar kasa pazarında da kendine yer açmıştı. Projeyi hayal gibi dinledi, yarım saatte kararını verdi: 'Sermayeyi ben koyarım, size de yüzde 5'er hisse veririm. Hemen ortak şirketi kuralım.' Yeni ortaklarına çalışacakları ofisi tahsis etti. Onlar da kolları sıvayıp Vera Delta marka POS-yazar kasayı vitrine çıkacak noktaya taşımak üzere çalışmalara başladı. O sırada Maliye Bakanlığı 'POS'larla yazar kasalar birleşecek' takvimini uzattı: POS-yazar kasa bütünleşmesi 1 Temmuz 2013'ten itibaren devreye girecek. İşe seyyar POS'lardan başlanacak."

MALİYE BAKANI ZOR DURUMDA KALACAK!
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve diğer yetkililer de biliyor ki bu cihazlar ekmek, su gibi satar. Böyle bir proje getirene ben de yüzde 20 hisseyi hemen veririm. Ancak bunlar piyasaya nasıl sokulacak? Kaç firma rekabet edecek? Hazırlar mı? Teknik kriter tarafı çözüldü mü? Bilmiyorum. Alternatifleri olmadan herhalde bir firmaya "Yürü ya kulum" kontenjanı tanınmayacaktır.
Maliye Bakanlığı, "POSKASALARA" Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) diyormuş. Ne derse desin. Yaklaşık bir yıl önce bu kaygılarımı paylaşmış, tek şirketin piyasaya sokulma teşebbüsüne dikkat çekmiştim. Cevap gelmemişti. Hürriyet sağolsun. Tek şirketin ürünüyle piyasanın ne olacağı malum. Bu geçiş için en az 3-4 firmanın hazırlanmasının sağlanması gerekirken, 3 ortaklı bir şirket umarım iktifa edilmez. Bakalım temmuzda ne olacak?

Yukarı