Güntay Şimşek

Maliye'de 'Poskasa' Diyanet'te tek kasa

Poskasa yazılarıma Maliye Bakanlığı'ndan gelmesi gereken cevaptan henüz haber yok. Zira verecekleri cevap olduğunu da sanmıyorum. Bu ülkede daha önce yazdığım üzere Diyanet İşleri Başkanlığı bile ihalesiz, yarışsız tek firmayla çalışacak kadar duyarsızlaşmışsa, musluğun başındaki Maliye Bakanlığı da mazur görülebilir!
Kasa işinde birazcık piştiğimden biliyorum; Diyanet İşleri Başkanlığı, cami önlerinde toplanan paraları kayıt altına alabilmek üzere 'elektronik akıllı kasa' uygulamasını tek bir firmayla başlatmış, ama sonunu getirememişti. Çünkü tek firmanın iki ortağı, Diyanet'ten kazanacakları paraları nasıl paylaşacaklarında anlaşamayınca proje yattı. Bu sebeple değerli büyüklerim, tek firmayla çalışacağınız zaman ortaklık yapısına da dikkat edin. Orada da teklik önemli!
Poskasa'da tek başına ipi göğüsleme başarısı gösteren MT Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak, oldukça ilginç bir cevap göndermiş. Noktasına dahi dokunmadım. Buyurun okuyun. Yazdıklarımla karşılaştırıp kararı verin bakalım devlet hatayı nerede yapıyor?

Dünya için örnek proje!

"Yazar Kasa ve Ödeme Sistemlerinde Yeni Nesil Döneme Geçiş süreci 2008 yılında GİB tarafından yayımlanan Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planı'nda tüm kamuoyuna açık olarak 31. 12. 2012 tarihinde bu sürecin tamamlanacağı kaydedilerek, başlatılmıştır. Ayrıca sektörün talebi üzerine de 01 / 07 / 2013 tarihine uzatılmıştır.
2009 yılında faaliyete başlayan teknoloji şirketimiz ise salt bu proje ile sektörde yer almamış, Türkiye'nin ilk 20 yıl mali hafızalı ve uygun fiyatlı (300.00 TL) yazar kasaları ile pazarda 30 binin üzerinde mükellefin tercihi olmuştur. Ülke insanının kaliteye uygun fiyata ulaşmasını misyon edinirken, oyuncusu olduğumuz her sektörde bu misyonumuzu ayrıcalıklı tutuyoruz. Bu doğrultuda şu bilgiyi de ayrıca sizinle paylaşmak isterim, piyasada en uygun bilgisayarlı yazar kasa fiyatı 1.500 - 4.000 dolar arasında değişmektedir.
Bu projede mükellefe sunacağımız VERA marka ürünlerimiz ise tahmin edemeyeceğiniz fiyatlar ile piyasaya sunulacak ve esnafa sağlayacağımız faydalar herkes tarafından gıptayla karşılanacaktır.
Özellikle belirtmek isterim ki, 2009 yılında faaliyete başladığımızda mevcutta bu sektörde olan diğer firmaların oldukça gerisinde yer alıyorduk. Büyük bir özveri ve titiz çalışmaların sonucunda yaklaşık 5 yıl önce tüm kamuoyuna açık olarak duyurulan bu süreç için hazırlığımızı yapıp çalışmalarımızı tüm firmalardan önce tamamladıysak hata mı yaptık?
Yazınızda da bu geçiş için 3 - 4 firmanın hazırlanmasına müsaade edilmesi gerektiğini vurguluyorsunuz, ancak önemle tekrar hatırlatmak isterim ki bu süre ne dün başladı ne de geçen yıl, bu geçiş için 5 yıl önce start verildi. MT olarak 4 yıldır gerçekleştirdiğimiz hummalı ve özenli çalışmanın sonunda değil eleştirilmek, takdir beklerken suçlu ilan edilmek oldukça şaşırtıcı.
Ayrıca firmamızı yeterince tanımadığınızı öngörerek belirtmek isterim ki, dünyada ilk olan ve yüzde yüz Türk mühendisleri tarafından geliştirilen EFT POS özellikli yazar kasa, projelerimizden sadece biridir ve 2008 Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planı yayımlandıktan 1 yıl sonra Ar-Ge çalışmalarına başlanmıştır.
Projeye başlarken ülke ekonomisine sağlayacağımız katma değer ve ayrıca dünyaya göstereceğimiz üstün başarı örneği heyecanımızı artırırken geldiğimiz noktada gösterdiğiniz tepki bizleri üzmüş ve ülkemizde neden dünya için örnek projeler geliştirilemediği ironisini bir kez daha ortaya koymuştur.
Birçok Avrupa ülkesi merakla bekleyip ve bizlerle bağlantıya geçmeye çalışırlarken kendi ülkemizde bu alanda ilk firma olmamızı suç işlemiş gibi yansıtmanız ve yanlış yönde kamuoyu yaratılmasına sebep olmanız bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır.'
Maalesef, 'Poskasa' işine birileri el atmaz ise tek firmayla Türkiye kuşatılacak. Üstelik abartılacak bir iş de değil, 5 yıldır başkaları ballı iş için uğraşmamış da değil. Hatta çok daha iyileri de projelendirilmiş, ama geçiş üstünlüğü gerekiyor!"

Yukarı