Güntay Şimşek

Tabletteki Türk usulü gazeteler!

Tabletlerin hayatımıza girmesi de alışkanlıklarımızı değiştirmesi de çok ani oldu. Özellikle medya gözüyle bakacak olursak; Türkiye'den yabancı basını takip etme konusunda sıkıntı yaşayanlar için ilaç gibi geldi. Ayrıca yurtdışına çıkan Türk vatandaşlarının da başta medyayı takip olmak üzere işlerini kolaylaştıran birçok uygulama (application) geliştirildi. iPad ile birlikte gazetelerin tablet uygulamaları da ortaya çıktı. İlk giren Habertürk olmuş, çeşitli kaygılarla bu ortama kısa süre ara veren Habertürk, daha güçlü bir uygulamayla (haber videosu, fotoğrafı gibi özelliklerle) geri dönmüştü.
Hürriyet ve Sabah ise sadece e-gazete versiyonu olarak gazete sayfalarını tablet ortamına taşıdılar. Ancak bir 'The New York Times' benzeri uygulamaya henüz kavuşmuş değiliz. Üstelik bizdeki gazetelerin internet sayfaları da aynı şekilde ciddiyetten uzak, daha fazla tıklanmak için hiçbir kural tanımadan haber olmayan her şeye yer verebiliyorlar.
Kısa süre önce iPad'ten Hürriyet'e girmeye çalışırken, Hürriyet'in yeni tablet uygulamasından haberdar oldum. Hemen yükledim. Ama beni hiç tatmin etmedi. Neden mi? Adı üstünde tablet uygulaması, ancak sadece yatay bakabiliyorsunuz. Dikey okuma, inceleme şansınız yok. Bu yönüyle masa üstü bilgisayarlara göre tasarlanıp, tabletlere taşınmış hissi veriyor.
Bir tablet uygulamasından beklenen Facebook, Twitter gibi ortamlarda paylaşmaya da imkân vermiyor. Okuyup beğendiğiniz sayfa ya da fotoğrafı e-mail atma, link kopyasını gönderme ve saklama (save) şansınız da yok. Uygulama içinde aşağı-yukarı veya sağa-sola giderken kayboluyorsunuz. Bir tane da navigasyon aleti vermeleri lazım, aksi halde 'Ben neredeydim?' duygusuyla ortada kalıyorsunuz, kayboluyorsunuz.
Türk mantığıyla görselliği bol bir uygulama olmuş. Fakat içerik tatmin etmiyor. Ciddiyet mevzuunda ise emin olun 'The New York Times' hiçbir bölümüyle kıyaslanır gibi değil. Gezindiğiniz sayfaları, fotoğrafları büyütme (zoom) seçeneğinizin olmadığını da hatırlatayım. Şimdi soralım bakalım bunun neresi 'Tabletteki Hürriyet değil, tablete özel Hürriyet' imiş.
Ayrıca Apple Store'de 1 numaraya yerleştiği iddia edilen bu yeni uygulamayı tabletime indirmeme rağmen her 'Hürriyet E Gazete'yi açışımda 'İndireyim mi?' diye soruyor. Dolayısıyla Hürriyetçiler zorunlu indirmeye değil, kullanımına, trafiğine bakarlarsa daha iyi olur. Zira ben indirdikten sonra bir defa ziyaret ettim. Youtube'dan alınma bir kedi videosunu daha ilk sayfada 'Günün Videosu' ikonu altında izleyince de notumu verdim. Hayırlı olsun, ama olmamış...


Samsung ve iPhone rekabeti

İki teknoloji devi Apple ile Samsung kapışıyor, bize de çene yorup, ürünlerini tüketmek düşüyor. Ama en azından işin bu tarafını kaliteli yapabilirsek, o da büyük fayda. İki dev akıllı telefon pazarı için çeşitli parametreler yarışıyor. Ben de iyi bir Apple tüketicisiyim. iPhone kullanıcılığım da işin sadece akıllı telefon boyutuyla sınırlı değil. Dolayısıyla rekabetin diğer alanlara yansımasına bakıyorum. Samsung'un iyi bir rakibi olursa neticede kazanan biz tüketiciler olacağız.
Şimdi gelelim Samsung'un beklenen Galaxy S4 cep telefonuna. Çift kamerası varmış ve aynı anda kullanabiliyormuşuz. Kamerası da 13 megapiksel imiş. Teknoloji editörlerinin bu yakınsamalarda durup iki defa düşünmeleri gerekir. Ben de 12 megapiksel profesyonel Nikon D700 fotoğraf makinesi kullanıyorum. Biliyorum ki, Samsung'da değer benimkisinin yanında bir anlam ifade etmiyor. Dolayısıyla akıllı telefonların yakınsamayla diğer sektörlerden aldıkları teknolojilerin iyi anlatılmadığını düşünüyorum.


Savunma fuarı neden iptal edildi?

Uluslararası Savunma Fuarı (IDEF), mahkeme kararıyla iptal edildi. Çünkü Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı ve ilgili şirketleri şimdiye kadar hesap vermeden iş yaptığından, ilk yasal düzenlemede takıldı. İhaleyle fuar yapmaya kalkıp, kafalarına göre takılınca olmamış. CNR Fuarcılık da onlara golünü atmış. Kamu İhale Kurumu, bundan böyle tüm şirketleri bu açıdan denetlemek durumunda...

Yukarı