Güntay Şimşek

IDEF, savunmanın neresinde?

Türkiye'de savunma sanayiinin en önemli fuarı olan IDEF için mahkemenin iptal kararı verdiği, bir halkla ilişkiler çalışması olarak medyaya yansıdı. Ben de o kararı değerlendiren bir yazı kaleme aldıktan sonra gelen tepkiler üzerine anladım ki ortada ciddi bir karışıklık var. Birincisi, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı'nın (TSKGV), mayıs ayında yapacağı Uluslararası Savunma Fuarı'nın (IDEF) takviminde bir sorun yok. Tartışmalı da olsa geniş bir katılımla düzenlenecek. Ancak iptal kararı vakfın bir kamu kurumu olup olmadığı çerçevesinde gündemde olmaya devam edecek gibi...
Fuarla ilgili konu, daha önce bu fuarı düzenleyen TÜYAP ve CNR Fuarcılık şirketlerinin ihaledeki yarışlarının ilginç bir şekilde sonuçlanmasına neden oldu. Fuar organizasyonlarını bir vesileyle probleme çeviren CNR Holding, bu defa haklı gibi görünse de geçmiş dönemdeki negatif tavırları maalesef onu savunacak konumdan uzak tutuyor.
Diğer taraftan emekli paşaların kontrolündeki TSKGV, fuarı ihaleye çıkarıp kendilerini kurtarmaya çalışırken işi içinden çıkılmaz hale getirmişler. Dolayısıyla emekli paşaların da savunulacak bir tarafı yok. Neden mi? TÜYAP, CNR Holding'den 1 milyon 50 bin dolar daha az teklif vermesine rağmen TSKGV, ihaleyi CNR'a değil de, ikinci olan TÜYAP'a vermiş. Madem istediğinize verecektiniz niçin ihaleye çıktınız?
Tartışma konusu da şöyle; CNR Fuarcılık, ihale neticesini Kamu İhale Kurumu'na (KİK) götürmüş. Ankara 16. İdare Mahkemesi de TSKGV'nin, KİK'e tabi olduğuna karar vermiş. Yani yapılan işi KİK kriterlerine göre uygun bulmayarak, kendi başına ihale yapması sebebiyle yasaya aykırı olduğuna hükmetmiş. Şimdi düşünün bakalım ülkemizin en önemli savunma fuarı emekli paşalar tarafından neden çıkmaza sokulmuş olabilir?

TOBB FUARLARDA SORUMLU DAVRANMALI
Uzun bir süredir ülkemizdek fuarların yapılış şekillerine, yapıldıkları yerlerin eksikliklerine, aynı sektörde birden fazla fuarın arka arkaya düzenlenmesine dikkat çekiyorum. Ama üzerine alınan olmuyor. Halbuki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yasalarla bu konunun sorumlusu, takipçisi ve regülasyonundan mesul tek çatı kurum. Önemli düzenlemeler de yaptılar. Mesela aynı alanda iki fuarın 3 aydan önce yapılmasının önüne geçecek düzenleme yaptılar. Fakat fuarcılığın önünü açacak, art niyetlileri engelleyecek yasal düzenleme gerekiyor. CNR Fuarcılık IDEF ile uğraşırken bir yandan da Demiryolu Fuarı'nı baltalamak için gayret gösteriyor. martta yapılmış bir fuarı mevzuat kılıfına uydurarak kasımda yapacak. TOBB'un bunlara dur demesi gerekmez mi? Ayrıca TOBB iş dünyasından hesabını tutmakta zorlandığımız miktarda para topluyor, ancak aynı ölçüde bu paraları ticari yaşamın gelişmesi için harcamıyor. IDEF Fuarı'nın durumu ortada. TÜYAP'ın bulunduğu Beylikdüzü'nde böyle bir fuar olur mu? Hem deniz kenarında limanı olacak, ayrıca hava araçlarına hizmet verecek pistleri de bulunan bir fuar İstanbul'da yapılamaz mı? TOBB'un fuarlarla ilgili mevzuatının ilk maddesini okuyalım: "Fuarcılık sektörünün ülke ve sektör genel menfaatlerine uygun biçimde geliştirilmesi, sektörün küresel standartlara ulaştırılması ve bu kapsamda fuar etkinliklerinin uygun alanlarda bir program dahilinde yetkin şirketler tarafından düzenlenmesini sağlamaktır."
TOBB'u kendi mevzuatlarına uyarak paraları bankalarda tutmak yerine layıkıyla harcamaya davet ediyorum.

Yukarı