Advertisement
Güntay Şimşek

THY bundan sonra ne yapmalı?

Tahminlerim, gözlemlerim ve tecrübem beni yanıltmadı. Türk Hava Yolları (THY) çalışanları, marjinalleşen sendika yönetiminin, personeli değil, kendi geleceğini garanti altına almak için ileri sürdüğü ön şartın kabul edilmemesiyle, altına imza attığı "grev kararı"nı dikkate almadı. Böylece THY çalışanı, şirketine olan bağlılığını ortaya koydu. Şimdi sıra THY yönetiminde. Çalışma saatleri, kabin için personel orgnizasyonu gibi en fazla şikâyet edilen hususlar mutlaka neticeye bağlanmalı. Tepe yönetimin karşısında bu gerçekleri iyi anlatamayan, personelini savunamayan bölüm yöneticileri de 15 Mayıs'tan sonra tavırlarını değiştirmelidir.
Bundan sonra THY yönetimindeki isimler de "alt kadrolar" gibi gerekçelerin ardına saklanmadan, övgüleri kendi üzerine kabahati aşağıya atmadan bütünlük içinde hareket etmek durumunda. "Kırmızı Ruj" tartışmasında olduğu gibi THY Genel Müdür Temel Kotil'in sorumluluğu alt kadrolara atması şık olmadığı gibi hoş da karşılanmadı. Ayrıca bütün havayollarında kabin personelinin, hatta üniforma giyen tüm çalışanların uymak zorunda olduğu kişisel bakım kuralları vardır. En sıkılarından biri de Singapur Havayolları'dır. Bunlar yasaklama değil, düzenleme veya sınırlamadır ve "Rujuma dokunma" gibi yaklaşımlar saçmadır. Tadında bırakalım.
Son gelişmeler ışığında, THY yönetiminin yapacağı en önemli jestlerden biri, geçen yıl işten atılan 305 kişi arasında yer alan, ancak çeşitli yanlış anlama ve tespitlerden dolayı "sendikanın hukuksuz eylemi"ne katıldığı gerekçesiyle işini kaybedenlerin, hukuk dairesi içinde geri dönüşlerini sağlamak olabilir. THY yönetiminin bu yöndeki adımı personel için ayrı bir kadirşinaslık olur...


AZ ENERJİYLE ÇOK İŞ YAPABİLMEK

Halihazırdaki verilere göre şehirler, dünyanın tükettiği toplam enerjinin yüzde 66'sını kullanıyor. Bu oranın önümüzdeki 30 yıl içinde yüzde 80 seviyesine çıkması bekleniyor. "Çok ışık, yüksek hayat standardı" yaklaşımı geriye az seçenek bırakıyor: Enerjiyi verimli kullanmak, az enerjiyle çok iş yapmak.
Bu notlar, dünyanın iki numaralı enerji devi Shell tarafından Hollanda-Rotterdam'da "Gelişime Birlikte Güç Vermek" başlığı altında düzenlenen, "Enerji, Su ve Gıda Forumu: Dayanıklılık Arayışı" konulu bir nevi araştırma çalışmasından. Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erden ve ekibiyle katıldığımız forumda, dünyanın geleceğini yakından ilgilendiren 3 husus irdelendi.
Bu foruma paralel olarak da Avrupa daki 24 ülkeden 200'ü aşkın takımın yarışacağı 29'uncu Shell Eco-marathon gerçekleştiriliyor. Türkiye den üniversite ve liselerden 13 öğrenci takımının katıldığı yarışta, 3 bini aşkın öğrenci, kendi geliştirdikleri araçlarla, yakıt verimliliği için mücadele edecek. Sanatçı Keremcem de farklı kulvarda Almanya, Hollanda ve İngiltere'den marka elçileriyle performansını deneyecek.
Öğrenciler, 1 litre yakıt veya 1 kWs enerji ile en uzun mesafeyi kat etmeye çalışıyorlar. Forum her açıdan Hollanda ve Shell için önem arz ediyor. Bu sebeple toplantıya Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb ve Royal Dutch Shell CEO'su Peter Voser'ın yanı sıra iş dünyasından üst düzey yöneticiler ve uzmanlar da katılıyor.
Bu yarışın temeli, en az yakıtla, en uzun mesafeyi kimin gidebileceği iddiasıyla 1939'da atılmış. Mileage Marathon ismiyle başlayan ilk yarışta, 1 litre yakıtla 20 km yol kat edilirken, bu mesafe 4.896 km'ye ulaşmış durumda. Ne dersiniz verimlilikte, 1939 dan bu yana ciddi mesafe kat edilmiş sayılır mı?

Yukarı