Güntay Şimşek

Başbakan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nu bir araya getiren projeye İsviçre'den ödül

İsviçre/Cenevre, ilginç bir fuar ve konferans organizasyonuna ev sahipliği yapıyor. İlgi alanlarımın başında gelen ulaşım sektörünün şehiriçi tarafı tüm yönleriyle Cenevre'de ele alınırken, böyle bir fuar ve konferansı Türkiye'de yapma fırsatını uygun salon ve mekân olmaması sebebiyle kaçırmışız. Ama bundan kim ders çıkarır, sorumluluk alır ya da kim kime hesabını sorar bilemiyorum.
Uzun süredir, Türkiye'nin ekonomik ve siyasi istikrarla yakaladığı ivme, özellikle coğrafi konum sebebiyle fuar/konferans gibi organizasyonlarda çok daha iyi bir yerde olabileceğini gündeme getiriyor, ciddi örnekler veriyorum. Ne yazık ki üzerine alınan olmuyor. Demiryolu bağlantısı olmayan mekânda raylı sistem fuarı, karada en büyük yat fuarı, Atatürk Havalimanı'nda trafik bahanesiyle uçuşa yasak havacılık fuarı gibi gariplikler bize ait... Son olarak savunma fuarını da karada yaparak bu seneyi kapattık.
Bazı bakanlıklarla birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bu işin asıl sorumlusu, ama görevlerini ne kadar yapıyorlar, takdiri size bırakıyorum. Fuar yasasının kendilerine verdiği yetkiyle trafik memurluğu, noter gibi tasdik makamı olarak çalışan TOBB, iş dünyasından paraları toplayıp, geziler düzenliyor, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işlere giriyor, okul, üniversite gibi üzerlerini vazife olmayan lakin siyaseten menfaat umdukları her yere tezgâh açıyor, fakat asıl yapması gereken işleri, görevleri ise ihmal ediyor.
Cenevre'de Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği'nin (UITP) Dünya Kongresini ve 35 bin
metrekare alanda yapılan fuarı dolaşırken, aldığım bu bilgiler keyfimi kaçırdı. 1885 yılında kurulan UITP'nin 92 ülkede kentiçi ulaşımı temsil eden kurumsal 3 bin 400 üyesi var. Eğer 2017'deki UITP Fuar ve Kongresi, Türkiye'de yapılabilseydi, yaklaşık 11 bin kişiyi ülkemizde ağırlanmış olacaktık. Beraberinde neler kazanacağımızın yorumunu siz yapın. Ben, neden bu fuar ve kongreyi kaybettiğimizi anlatayım. Bu organizasyona yaklaşık 11 bin kişi katıldığından, bin 500 kişilik konferans salonu ve aynı anda hizmet verecek 6 adet 200'er kişilik toplantı mekânı ve 35 bin metrekare de fuar alanı gerekiyormuş. İstenilen evsafta fuar ve kongre merkezi Türkiye'de olmayınca UITP'nin bu devasa organizasyonunu yapma fırsatını da kaçırmışız. Ancak yakaladığımız iki ödül var.
UITP'nin 60. Dünya Kongresine programının yoğunluğu sebebiyle, planlanandan erken olarak pazar günü katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırıma Türkiye'deki ulaşım yatırımları sebebiyle 'Politik Vizyon ve Üstdüzey Destek Ödülü' verildi.
Aynı çerçevede Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na da UITP tarafından, 'En İyi İşbirliği' kategorisinde
birincilik ödülü bugün verilecek. Yarışmaya bu yıl 40 ülkeden, 6 kategoride 240 proje katılırken, kongre üyesi 92 ülke 'İZBAN Projesi'ni takdir etmiş. Ayrıca Türkiye'ye bu ödüllerin gelmesinde UITP Genel Sekreteri Alain Flausch ile UITP Ortadoğu ve Türkiye Direktörü Kaan Yıldızgöz'ün yakın ilgisini hatırlatmakta fayda var.
İzmir Banliyö Taşımacılığı Sistemi Anonim Şirketi'nde (İZBAN) iktidar ve muhalefet cephesinin iyi bir işbirliği örneği olan proje, böylece dünyanın bu alandaki en önemli kurumu tarafından da takdir edilmiş olacak ve böylece UITP tarihinde ilk defa Türkiye, iki ödül birden alarak tarihe geçecek. Ama unutulmasın ki, bu ödüllerde Türkiye'nin son yıllarda ulaşıma yaptığı yatırımların payı birinci sırada geliyor.
Türkiye'de ilk defa İZBAN projesinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve anamuhalefet lideri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu beraber olumlu bir havada görmüş, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da bu sürecin gelişmesine ciddi katkı sağlamıştı. Keşke bugün Türkiye'de yaşadığımız başta alkollü içki yasakları gibi saçmalıklar, tartışmalar, kavgalar bu tarz işbirliklerine, ülkeye faydalı projelere yerini bıraksa...

Yukarı