Güntay Şimşek

İstanbul şimdi ‘Beldetün Tayyibetün- Tayyib’in Beldesi’ oldu!

İstanbul'un iki yakasını bir araya getirmedeki başarı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan önce hiçbir lidere, iktidar sahibine bu denli nasip olmadı. Bunu neye yorarsanız yorun tablo bu. isterseniz yorumdaki hayal gücünüze biraz katkı yapayım. Başbakan'ın ismindeki "Tayyip''ten yola çıkıp, İstanbul üzerine olduğu rivayet edilen ayet ve hadislerle devam edelim.
Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde; "Konstantiniyye (İstanbul) elbet fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, fetheden asker ne güzel askerdir" buyurmuş.
Kuran-ı Kerim'de, Sebe Suresi'nin 15. ayetinde ise; "Allah tarafından koruma altına alınan 'güzel bir belde' vardır" ibaresinde geçen "çok güzel belde"nin Arapça karşılığı olan "beldetün tayyibetün" için birkaç şehir ve yerin kastedildiğinin altı çizilir. Bunlardan birinin de İstanbul olduğuna dair çeşitli araştırmalar ortaya konmuştur. Şimdiye kadar İstanbul, "Çok Güzel Belde" olarak anıldı. Artık biz ona Başbakan Erdoğan'ın affına sığınarak,"Tayyib'in Beldesi" diyebiliriz herhalde. Ancak "Beldetün Tayyibetün" bundan sonra Tayyip Bey'e çok sorumluluk yüklüyor. Bu şehrin bütün güzellikleriyle ve ayette kastedildiği gibi temiz bir şekilde muhafazası şart.
Asya ile Avrupa'yı üçüncü defa köprüyle birbirine bağlayacak son proje sadece Türkiye'de değil, aynı zamanda dünya genelinde de yakından takip ediliyor. Son bir haftada uğradığım 3 ülkede de (Amerika, İsviçre ve Fransa) İstanbul Boğazı'nda devam eden Marmaray, Avrasya Tüneli ve bu 3. köprü öyle veya böyle gündeme geldi. Şüphesiz yeni havalimanını da bunlara dahil etmem gerekiyor.
Dün temeli atılan son proje -artık adı da verildiğine göre kullanabiliriz- Yavuz Sultan Selim Köprüsü, aslında Başbakan Erdoğan'ın İstanbul Boğazı'ndaki imzalarından son halkayı oluşturuyor. Şu an itibarıyla İstanbul Boğazı için hayalleri zorlayacak, Erdoğan'ın yerine gelecek liderin gündemine girebilecek fikir aşamasında bir çalışma bile yok ortada. Başbakan Erdoğan döneminde asırlar öncesinden hayali kurulan Boğaz'ın altına iki tünel yapılıyor. Eski liderler Süleyman Demirel ve Turgut Özal'ın Boğaz'a yaptıkları iki köprüden daha özellikli, demiryolu hattı da olan 3. köprüyle birlikte Erdoğan, Boğaz'a 3 eser koymuş olacak.
Bundan sonra İstanbul'a daha önce Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın gündeme getirdiği belki bir teleferik veya benzeri bir proje düşünülebilir, o kadar. Dolayısıyla İstanbul Boğazı için her şey yapılmıştır. Sadece bundan sonra yapılması gereken birkaç önemli detay var: Bu projeler yurtdışında gelişmiş ülkelerdeki benzerleri gibi kesinlikle kaliteli olmalı, çevresiyle uyumlu hale getirilmeli, etrafları rant alanlarıyla, estetikten uzak yaklaşımlarla yapılmış eserlerle kirletilmemeli. Zira bu haklı
kaygıyı bugün yaşıyoruz, yarın için de garanti yok. Hülasa Başbakan Erdoğan'ın İstanbul için görevi asıl şimdi başlıyor. Hem İstanbul'u hem de kendisinin kazandırdığı eserleri korumak için başka bir açıdan bakması gerekiyor.
"Beldetün Tayyibetün"e hoş geldiniz!

Yukarı