Advertisement

Amerika ile Avrasya arasında günde ortalama 600 uçak seferinin gerçekleştiği Kuzey Atlantik koridorunda havadaki rekabet, yerde de havalimanlarının, terminallerin yeniden elde geçirilmesi olarak karşımıza çıkıyor. Transatlantik uçuşlarda günde 150'den fazla seferle ve yüzde 22 kapasiteyle birinci sırada yer alan Delta Hava Yolları, bu hattaki liderliğini güçlendirmek için New York John F. Kennedy Havalimanı'na 1.4 milyar dolarlık yatırım yaparak, Terminal 4'ü yenileyip genişleterek hizmete açtı.
24 Mayıs 2013'te yapılan açılışa, Türkiye'den Airport ekibi olarak katıldığımızda, dünyanın dört bir yanından gazetecilerle iki gün süren açılış etkinliklerini, Delta'nın Amerika ve dünyadaki lider havayolu konumunu nasıl devam ettirmek istediğine dair stratejilerini öğrenme fırsatı bulduk. Atlantik uçuşlarında İngiltere merkezli Virgin Atlantik Hava Yolları ile ortaklık yapan Atlanta merkezli Delta, New York'un uluslararası önemini artırmak ve Amerika'nın dünyaya açılan lider kapı konumunu devam ettirmek istiyor.
Yeni terminalde neler yapılmış, ne gibi yenilikler var? Bu sorulara vereceğim tek cevap var. Orta ve Uzakdoğa ile Asya'daki meydanlarda karşılaşılabilecek şaşaalı manzaralar burada yok. Tamamen iş görmeye odaklı, Amerikalıların önem verdikleri işlevselliği önceleyen bir mantıkla eski terminal yenilenip büyütülmüş. Dokuz yeni ve yedi yenilenmiş biniş kapısı, Delta'nın first ve business class yolcularına hizmet veren Özel Sky Priority check-in imkânı, geliştirilmiş ve yenilenmiş check-in alanları, merkezileştirilerek daha hızlı geçiş sağlayan güvenlik kontrol noktası, geniş ve ferah yeni yeme/içme ve alışveriş mekânları oluşturulmuş. Ancak Amerika'daki popüler markalar bu mekânlarda Türkiye'de olduğu gibi havalimanı fiyatlarıyla değil, şehir merkezleriyle aşağı yukarı aynı rakamlarla ve aynı kalitede hizmet veriyor.
Ayrıca business class yolcuların faydalandığı lounge, 2 bin 230 metrekarelik ve havalimanı manzaralı kullanım alanıyla, şu ana kadarki en büyük Delta Sky Club Lounge haline getirilmiş. Tüm yolcuların bagaj işlemlerini daha rahat, hızlı ve düzenli hale getiren yeni bagaj sistemi devreye sokulmuş. Aynı şekilde pasaport, gümrük bölümleriyle, check-in kontuarları da daha işlevsel hale getirilmiş. Terminal 4, halihazırda 185 bin 800 metrekareyi aşkın alana yayılarak, tamamlanan birinci bölümüyle Kuzey Amerika'nın en büyük terminallerinden biri konumuna gelmiş durumda. İkinci bölümü ise 2015 yazında tamamlanmış olacak.

DELTA SKY CLUB LOUNGE'DA YOK YOK
Delta'nın en büyük business class lounge'u olan yeni merkezini ilk test edenlerden biri olarak, dinlenme alanı, duşlar, çalışma mekânları ve ikramlarıyla biraz da olsa Amerikan standartlarını yükseltmiş durumda. iPadler'in mönü olarak kullanıldığı business lounge'da özel yemek siparişleri verilebiliyor. Mezeler, suşi, peynir ve şarküteri tabağından tatlıya kadar, özel yemeklerin sipariş edildiği bir sistem oluşturulmuş. Delta'nın Business Elite şarap listesini de hazırlayan şarap uzmanı Andrea Robinson'un servis çalışmasıyla Dom Perignon ve Muga Prado Enea, Gran Reserva gibi çok özel şarapları yolculara kadehle sunuluyor.
185 metrekare büyüklüğünde, açık havadaki çatı terası Sky Deck'te, meşhur tasarımcı Thom Filicia, yolculara pist manzarası ve havalimanı ortamı sunan ilginç seçkin bir mekân oluşturmuş.

NEW YORK'U AMERİKA VE DÜNYAYA BAĞLIYOR
Delta Havayolları, JFK'deki atılımın yanı sıra, La Guardia'da Terminal C ve D'nin büyütülmesi ve güncellenmesi için de 160 milyon doları aşkın yatırım yapıyor. Benzeri olmayan Delta Shuttle, saat başı Boston, Chicago (O'Hare) ve Washington DC'ye uçuyor. Delta'nın New York'taki Newark dâhil üç havaalanı, 2011'de 20.8 milyon olan yurtiçi ve yurtdışı yolcu sayısını 2012'de 23.1 milyon yolcuya çıkardı. Tüm hatlarda yılda 160 milyondan fazla yolcuya hizmet veren Delta, Fortune Dergisi tarafından 2013'te Dünyanın En Hayranlık Uyandıran Şirketi seçildi. Havayolları kategorisinde son üç yılda ikinci kez birinci olan Delta, havacılık sektörünün ilk sırasındaki konumuyla, altı kıtada, 58 ülkede yaklaşık 317 noktaya sefer yapıyor. Delta, Türk Hava Yolları'nın üyesi olduğu havayolu ittifak grubu Star Allinace'inde en ciddi rakibi olan SkyTeam'in kurucu üyesi.

ŞİRKET STRATEJİSİ
Şirket, hem yeni hem de kullanılmış uçakları içeren stratejik bir filo teslimat planını benimsedi. Geçen yıl Trainer petrol rafinerisini satın alan Delta, yakıt maliyetlerini kontrol altına almayı hedefliyor.

11 MERKEZDEN DÜNYAYI UÇURUYOR
Delta, Amsterdam, Atlanta, Cincinnati, Detroit, Memphis, Minneapolis-St. Paul, New York-LaGuardia, New York-JFK, Paris-Charles de Gaulle, Salt Lake City ve Tokyo-Narita'da yer alan merkez (HUB) noktalarından günde 15 bini aşkın sefer yapıyor.

Yeni haliyle terminal 4

9 yeni dış hat kapısıyla 32 bin 144 m²'lik Concourse B eklenti alanı

7 kapıda 11 bin 334 metrekarelik yenilenmiş alan

Toplam 16 Delta diş hat kapısı

Concourse B'deki dinlenme koltukların yüzde 75'inde ise priz var

Dış hat gelen yolcu tesisi, saat başı 3 bin 100 yolcu kapasiteli

72 ana ABD gümrük ve sınır koruma inceleme gişesi

Uçuş bağlantılarını hızlandırmak için 6 adet dış hat gelen yolcu re-check kontuarı

Re-check alanına adanmış, yedi adet self servis aygıtı

Re-check'ten sonra güvenlik taramasını hızlandırmak için dış hat 6 adet yolcu arama sırası

1300 uçaklık dev filo
Delta altı kıtada 58 ülkede yaklaşık 317 noktaya hizmet sunuyor.

Genel merkezi Atlanta'da yer alan Delta, dünya çapında 80 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Havayolu tek başına 700 uçağı aşkın ana filoya sahipken, bir diğer Amerikan şirketi olan Northwest Havayolları ile birleşmesi sonrası uçak sayısı 1300'ün üzerine çıktı.

Delta, Atlantik uçuşlarının yaklaşık yüzde 35'ini JFK'dan yapıyor.

Amerika ve Avrupa first ve business class yolcuların yüzde 23'ü Delta ile JFK'dan uçuyor.

Delta, Atlantik uçuşlarında birinci, Transpasifik'te ikinci, Latin Amerika uçuşlarında ise üçüncü.

'Heyecanlı bir dönem'
Richard Anderson-Delta CEO "En son teknolojiye sahip Terminal 4 tesisleri yıllardır planlanıyordu. Delta çalışanları, uluslararası yolcularımız ve New York'ta yaşayanlar şimdi bekledikleri ve hak ettikleri uluslararası merkezin imkânlarına kavuşmuş oluyor. Delta için heyecanlı bir dönem. JFK'deki 4'üncü terminal, New York'ta ve dünya çapında yapmakta olduğumuz yatırımların bir örneği."

Atatürk Havalimanı ekstra oksijen!
Geçen hafta Atatürk Havalimanı'ndaki oksijen ve havalandırma sorununa dikkat çektiğim yazım için TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü, şu açıklamayı gönderdi:
"Olayın mimar ve müellif izniyle ilgisi yoktur. Sadece sürekli devam eden kapasite artışı için ikmal ve bakım onarım çalışmaları, mevsimsel geçiş nedeniyle ani gece gündüz ısı farklılıkları, terminalin bazı insan hareketi yoğun alanlarında böyle bir geçici ısınma ve oksijen azlığı şikâyetine neden olduğunu düşünüyorum. Tüm sistemlerimiz faaldir. İnsan hareketine bağlı ısı artışları için sistem takviyeleri yapılıyor ve elemanlarımız sürekli mahal ölçümleri yapmaktadır."
Genel Müdür Ünlü'nün bu açıklamalarına benim de ilave yapmam gerekiyor. Değişik kanallardan öğrendiğim kadarıyla, yoğunluğu her geçen gün artan Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ne pazartesi gününden itibaren ekstra oksijen verilecek ve havalandırma için ilave çalışmalar yapılacak.
Önemli bir detay bilgi daha vereyim. Havalimanındaki oksijensizlik ve havalandırma sorunu terminalde boş ve açık tutulması gereken bölümlerin, Ankara'nın onayıyla yeni ticari alanlara dönüştürülmesi yüzünden yaşanıyor. Son olarak Türk Hava Yolları (THY) CIP Lounge'nın önüne açılan Simit Sarayı gibi yeni ticari alanlar, terminaldeki iklimlendirme kalitesini düşürmüş durumda...

Kapat