Advertisement

Londra- Yaklaşık 15-20 gün önce basılan aylık yabancı dergileri karıştırıyorum. Hepsinde Türkiye'den veya ülkemize ait çeşitli konulardan bahseden güzel haberler var. Mesela Family Traveller Dergisi'nde tam 6 sayfa, İstanbul'un ailece nasıl gezileceği haberine ayrılmış. Birçok gezi ve seyahat dergisinde "How to get there?" bölümünde Türk Hava Yolları (THY) referans veriliyor.
Ancak haftalık dergilere baktığımda tablo aleyhimize değişmeye başlıyor. Mesela "Türk mucizesinin arkasındaki karmaşa" başlığıyla Türkiye'deki olayları ele alan Bloomberg Businessweek "Laik orta sınıfın" tepkisi mealinde konuya yaklaşmış. Türkiye'den haberlere ilginç bakış açılarıyla yaklaşmasıyla bilinen The Economist'in bu haftaki kapağında Başbakan Erdoğan, fotomontajla elinde gaz maskeli bir padişah gibi gösterilerek, "Demokrat mı, sultan mı?" sorusuyla kapağa taşınmış? Günlük gazetelerde ilginç yorumlar, televizyonlarda ise bol kavgalı dövüşlü İstanbul görüntülerine yer veriliyor.
Türkiye'deki eylemler, yabancılar tarafından tam olarak anlaşılabilmiş değil. Bizim anlamadığımız gibi!.. Hatta bazı yayın organlarının Türkiye temsilcileri de The Economist'te olduğu gibi "Kafalarına göre takılıyor" dersem, yanılmış olmam. Ağırlıkla "Gezi eylemleri"ne eklemlenen aşırı uçları destekleyen havada, ama objektiflikten uzak, yabancıların anlayacağı şekilde izahattan ve bilgiden yoksun. Türkiye'de yaşananlar konusunda özellikle Batılı ülke vatandaşlarının ciddi şekilde kafası karışık.
Fakat Başbakan Erdoğan'ın otoriterliğinden, hükümetin baskı alanları oluşturduğundan bolca dem vuruluyor. Gezi Parkı'ndaki ağaçlar yurtdışında bambaşka meyveler veriyor. Ya da buna zorlanıyor. Bazılarının sandığı gibi "İstanbullular yeşiline, ağacına, bahçesine sahip çıkıyor" şeklinde bir algı olmadığı için olaylar sona erdiğinde buradan Türkiye'ye bir puan gelir mi, bilmiyorum.
Bunun için "Gezi Parkı" eylemlerini başlatanlar ile konuyu başka yere taşımak üzere sürece eklemlenenlerin iyi ayrıştırılması halinde "Türkiye'de ağaç için eylem yapıldı" finalinde gelişmiş ülkeler ligine doğru yaklaşabiliriz. Yeter ki hükümet "Gezi Parkı"tarafını iyi yönetsin...
Bu yıl dünyanın dikkatini üzerine çeken 3 havalimanında hizmete giren 3 ayrı terminali gezdim. Dubai Havalimanı'nda sadece Emirates Havayolları'nın dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus 380 uçaklarına hizmet veren Concourse A Terminali, New York JFK'da Delta Hava Yolları'nın Terminal 4 ve son olarak Heathrow Havalimanı Terminal 5'i. Bu yazımı da Londra'dan Atlantik uçuşlarının en önemli aktarma noktası Heathrow Havalimanı'ndan yazıyorum. Sadece British Airways'e hizmet vermek üzere açılan Terminal 5'in business salonuna girerken biniş kartımda İstanbul'u gören görevli, "İstanbul'a gelmek isterdim, ama kavga var" şeklinde serzenişte bulundu. "Biz hep kavga ediyoruz, sen sorun etme, gel bir problem olmaz"dediğimde ise "Emin misin?" diye teyit etti.
Özetle; dışarıdan Türkiye'de ne olduğu pek net görünmüyor.

Kapat