Güntay Şimşek

THY'nin 5 yıldızı gelecek yıla kaldı

PARİS - İki yıl önce yine Paris Airshow'daydım ve Genel Müdür Temel Kotil ile birlikte ödül törenindeki mutluluğa şahit olmuştum. Bu yıl da Türkiye'den gazeteci olarak sadece benim katıldığım törende tablo değişmedi. Türk Hava Yolları (THY) 2011 'de Paris Airshow'da açıklanan Skytrax ödülleri töreninde 3 kategoride rakiplerini geride bırakarak en iyi seçilmişti. Son ödüllerle birlikte; 1) Avrupa'nın En İyi Havayolu 2) Business Class İkramda Dünyanın En İyisi 3) Güney Avrupa'nın En İyi Havayolu kategorilerinde 3 yıl üst üste yerini koruyan tek havayolu oldu.
Geçen yıl Londra Farnbrough Airshow'da 3 kategoride en iyi ödülünü alan THY'nin 2013'teki hedefi daha yukarılarıydı. Son bir yıldır ciddi çalışıldığını biliyorum. Amaç 5 yıldızlı havayolu olmaktı. Fakat bu yıl da 3 kategoride 'en iyi' seçildi. Aslında yaşanan grev süreci ve THY'nin merkezi (HUB) Atatürk Havalimanı'ndaki çeşitli sıkıntılara rağmen başarısını muhafaza edebilmesi de önemli.
İngiltere merkezli araştırma şirketi Skytrax tarafından her yıl verilen ödüller, 3 yıldır dünya havacılık sektörünü bir araya getiren iki fuarda mütevazı bir törende açıklanıyordu. Ödül töreni değil, ödüllerin kendisi öncelendiği için fazla duyuru yapılmadan, ödüller sahiplerine takdim edilirken, bu sene birazcık değişikliğe gidilmiş.
Paris Airshow esnasında Le Bourget Havalimanı Havacılık ve Uzay Müzesinde yapılan törende ilk defa bu sene ödül alan havayollarının yetkilileri, kabin personeli ve medya mensupları tarafından yoğun denecek bir katılımla gerçekleştirildi. Tam 66 kategoride ödül verildiği için program çok hızlı bir şekilde yapılıyor. Kazananlar anons ediliyor, hızlı bir şekilde ödülü verilip uğurlanıyor. Ödül alanların konuşma yapması istenmiyor. Ödül töreninin en merak edilen bölümleri ise açıklanacak yeni 5 yıldızlı havayolları ile 'Dünyada Yılın En İyi Havayolu' kategorisi.
Bu yıl 5 yıldızlı havayolları arasına Japon All Nippon Airlines (ANA) ve Malezya Hava Yolları katılırken, 'Dünyada Yılın En İyi Havayolu' olarak Birleşik Arap Emirlikleri'nin Emirates Havayolu seçildi. Alman Lufthansa ise 'Transatlantiğin En İyi Havayolu' olarak ödül aldı.
Ödül töreninde, her kategoride, ilk üçe kalan adaylar açıklandıktan sonra 'En İyi' ilan ediliyor. THY'nin birçok kategoride ilk üçe girdiğinin de altını çizeyim.
Avrupa'nın en iyi havayolu olan THY'yi, ikramda dünyanın en iyisi yapan, en yukarıya taşıyan ise Atilla Doğudan ile temellerini attıkları, ortak ikram şirketi Turkish Do&Co'nun başarısı. Çünkü THY 'Dünyada Business İkramı En İyi Havayolu' ödülüyle havacılığın krem tabakası sayılan alandan ciddi olarak müşteri tedarik ediyor. Transit yolcusunu da ikramının kalitesiyle artırıyor. Atatürk Havalimanı'ndaki THY'nin çok beğenilen CIP salonu sebebiyle 'Best Business Class Airline Lounge - En İyi Business Class Salonu' kategorisinde de ödülü de bekliyordum, ama böyle bir ödül gelmedi. Fakat dünyada da çok iyi business lounge'lar olduğunu biliyorum, ancak hiçbirinin ikramda THY'yi yakalama şansı olmadığının da farkındayım. Lakin tek başına ikram da özel yolcu salonlarında, business lounge'larda ödül getirmiyor.
Peki, bu ödüller THY ya da diğer havayollarına ne sağlıyor? Meraklıları olabilir. Bu ödüllerle şirketler ciddi reklamlar yapıyor. Müşteri tercihinde de ödüllerin ciddi rolü bulunuyor. Ödül kazanan şirketlerde ise başarı adeta bir baskı unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Personel daha özenli ve özverili oluyor. Bir sonraki yıl yerini korumak ve ödülünü daha ileriye taşımak anlamında şirketlere tartışılmaz katkı veriyor. Disiplinli olmalarını, kaliteden ödün vermemelerini sağlıyor. Çünkü Skytrax bu değerlendirmeyi, 100'den fazla ülkede, milyonlarca yolcunun görüşlerini alarak yapıyor. Bu sebeple de hem ödüller giderek daha itibar kazanıyor, hem de ödül kazananlar...

Yukarı