Güntay Şimşek

Hüseyin Çelik nerede yanılıyor?

Mevzu havadan açılınca yorum yapan, fikir ileri süren de çok oluyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de “3. havaalanı ihalesinin yapılması Almanya Frankfurt’ta yürekleri ağızlara getirdi” demiş. Bir defa 3. değil, İstanbul’a yeni havalimanı demek daha doğru olur. Fakat Sayın Çelik, neye dayanarak, böyle bir hamasi yorum yapmış, bilemiyorum. Almanya Frankfurt ile İstanbul‘un yeni havalimanını değil, Alman Lufthansa ile Türk Hava Yolları‘nı (THY) kıyaslayarak, böyle bir neticeye varmış olsaydı, hak vermemek elde değildi.

Malum THY her yıl ciddi oranda büyüyor ve büyürken de Avrupa’daki en önemli havayollarının pazar payını küçültüyor. Bir defa bunu görmek gerekiyor. Yoksa mevcut havalimanları önceden de vardı, ancak bu kadar yolcu yoktu. Dolayısıyla büyük meydan yapmakla çok yolcu geleceği zehabına kapılmak, hatta bunu abartıp komplo teorisine dönüştürmek yanlış. Çünkü asıl gücünü görmeyi engeller, dolayısıyla asıl yapmanı gereken tarafta zayıflığına sebep olur.

Ayrıca Almanya‘da merkez olarak sadece Frankfurt yok, Münih de var ve Berlin‘in yeni havalimanı da üçüncü (HUB) olarak açılmayı bekliyor. İstanbul’u Birleşik Arap Emirlikleri‘nin Dubai‘si sanmak doğru değil. Dubai‘deki Emirlik mecburen Emirates Havayolları ile tek meydanda trafiği yönetmek zorunda. Alternatif yok. Başkent Abu Dabi‘de ise milli havayolu Etihad var. Dolayısıyla Almanya örneğindeki Frankfurt yaklaşımının tutar yanı yok. Ayrıca bir havalimanını ne kadar pahalı yapıp, hizmete sokarsanız, o merkezi diğerlerine karşı pahalı hale getirir, rekabet şansını azaltırsınız. Örnek; Almanların Yunanistan‘a hediyesi Atatürk‘e rakip olması beklenirken bugün boş yatan Atina Havalimanı.

Çelik, havaalanı ihalesiyle kamunun kasasına girecek paranın 40 milyar dolar olduğunu söylüyor ki, bu da tartışılır. Çünkü dolambaçlı bir yaklaşım bu. Atatürk Havalimanı çok daha kısa sürede, genişletilip, havacılığın yüzde 20 büyüdüğü, şu günlerde hizmete sokulabilirdi. Asıl sorulması gereken Türkiye’nin büyüyen havacılığı ve devleşen THY‘sinin gelişiminin nasıl olacağıdır?
Özetle Sayın Çelik, “Yani işin içinde büyük hesaplar var” diyorsunuz ya, büyük hesap falan yok, ciddi bir hesap hatamız var. Kendi elimizde THY‘nin ve havacılığımızın önünü kesiyoruz. Bilmem farkında mısınız?

CEPTE 'BİPLEME' BİTECEK Mİ?
GSM operatörlerinin sürpriz faturalarına son verileceğine dair haber güzeldi. Hatta tüketiciye hakkının geç de olsa teslim edilmesidir. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım‘ın, cep telefonu, sabit telefon, internet ve uydu-kablo TV abonelerinin beklemedikleri yüksek ücretlerle karşılaşmalarını engelleyecek böyle bir programı devreye sokması yerinde bir karar. Ancak GSM operatörleri tarafından yapılması gereken başka hususlar da var.

Sürprizlere engel olarak gösterilebilecek, yurtdışında sesli görüşme ve data transferinde ortaya çıkacak detaylardır. Halen daha bazı GSM operatörleri, yurtdışında farklı operatörler kanalıyla sağlanan ara bağlantılarda (mesaj, sesli görüşme ve data) limit aşımlarını çeşitli gerekçelerle geç bildirmektedirler. Gerekçesi ise yabancı operatörlerle olan bilgi paylaşımının gecikmesiymiş ki, sürprizler devam edebilir.

İkinci husus ise numara taşınmasında. Çünkü numara taşınmasında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acerer‘in kararlı tutumuyla ciddi mesafe kat edildi. Ancak bu tarafta süreç tam olarak bitmiş değil. Numara Turkcell‘den Vodafone veya Avea‘ya taşındığında, ilgili abonenin aranmasında çalan ‘bip’ sesinin de kalkması gerekir. Zira bu ‘bipleme’ numara taşınmasında ciddi caydırıcı görev üstleniyor.

Son not Avea‘ya. Kaçıncı kez logo değiştirdiğini hatırlamıyorum. Galiba Aria ve Aycel‘den doğan Avea‘nın üçüncü logo değişimi oldu. Gökkuşağı şeklindeki bu değişimle bir sürü tabela inip, yerlerine yeni logolu tabelalar konunca daha fazla müşteri mi gelecek, abone sayısı mı artacak? Bu kadar sık değişimin zararlı yanı yok mu?

Yukarı