Güntay Şimşek

Uçak biletine müdahale yanlıştır geriye gidiştir!

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı hangi bürokrat yanlış bilgiler ışığında yanılttıysa, bakan da uzun boylu düşünmeden, aşırı fiyat hareketlerini frenlemek için "tavan fiyat" formülünün uçak biletlerinde de düşünüldüğünü açıkladı. Havacılık sektörü, akaryakıta, kırmızı ete yönelik ücretlendirme yöntemlerini ne derece kaldırır? Bu detayları düşünmeden, kaş yapalım derken göz çıkarma ihtimali var mıdır, hesaplarını yapmadan alelacele üzerine gidilecek bir alan değildir. Aksine şirketlerin önü açılarak, adil davranılarak, fırsat eşitliği ilkesine uyularak ve haksız rekabetin önüne geçilerek gelişmesi, fiyatların aşağı çekilmesi mümkün olan bir sektördür. Durum böyleyken, gelişmemiş ülkelerde görülen bu yaklaşım, sopa gösterme tarzı nereden çıktı?
Bakan Yıldırım, "Bayram ve resmi tatillerde fırsatçılığın farkındayız. Tavan fiyatı getirilebilir. Bir çalışma içine girildi" şeklindeki bir açıklamayla işin bir tarafına dikkat çekerken, ölü sezonlarda dip yapan, otobüs fiyatlarının bile altında seyreden rakamlardan niçin bahsetmiyor? Tavan fiyatın konuşulacağı yerde, şüphesiz taban fiyat da gündeme gelecektir. Nitekim Atlasjet Havayolları'nın patronu Murat Ersoy da bu hususun altını çizerek, "Taban fiyat da uygulanmalı" diyor. Yani ucuzluğa sınır konmalı! Aslında Türkiye'nin iç hatlarda yoğun hava trafiğini nasıl yakaladığını doğru düzgün sorgularsak, "tavan ve taban fiyat" gibi tartışmalarla, yani abesle iştigal etmeyiz.
Bugün iç piyasada bir hareketlilik varsa, bunun bir kısmını, kısmi serbestleşme ve bilet fiyatları üzerindeki bazı vergilerin kaldırılması noktasında Bakan Yıldırım'a, diğer kısmını ise kamunun uçak biletlerinde fiyat belirleme yetkisini kaldırarak sektörün liberalleşmesini sağlayan Kemal Derviş'e borçluyuz. Türk Hava Yolları (THY) bu karar öncesinde, yaz ve kış sezonu tarifelerini belirleme noktasında Ulaştırma Bakanlığı ile ciddi krizler yaşıyordu. Hatta bağlı olduğu Özelleştirmeden Sorumlu Bakan'ını devreye sokmasına rağmen zamanında onaylanmayan bilet fiyatları yüzünden sezonları kaçırır, zarar eder, çoğu zaman reklam yapamaz, özellikle yabancı rakipleriyle yarışabilecek kampanyalara da hiç yanaşamazdı. Bugün THY'nin, yurtdışında ve yurtiçinde kıskanılacak noktaya gelmesinde elinin kolunun, kamunun saçma sapan müdahalelerinden kurtarılmasının da ciddi payı vardır.
Dolayısıyla uçak biletlerine bahaneler üretilerek müdahale etmeye kalkışmak yerine, liberal ekonominin kuralları doğru şekilde işletilmelidir. Böylece tekelleşmenin, piyasada hâkim rol kazanmanın, yeni veya küçük şirketlere baskı uygulamanın, haksız rekabetin, adamı olan özel şirkete slot verilmesinin önüne geçilirse sektör de daha sağlıklı çalışır. Aksi halde fiyat belirleme gibi uğraşılar, başarıya ulaşmış ve küresel anlamda ciddi oyuncu olmuş havacılık sektörüne ciddi zarar verir.
Öte yandan Bakan Yıldırım'ın, bayramlarda hangi uçak biletlerine müdahale edebileceği konusu da karışıktır. İstanbul'dan Antalya'ya gidene müdahale ettiniz, peki Alitalia ile İtalya'ya, Emirates ile Maldivler'e gidenler ne olacak? Yerli şirketlere baskı uyguladın, yabancı şirketler bu işin neresinde kalacak?


Atık yağla 'Temiz Çevre Engelsiz Hayat'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hayırlara vesile olacak bir çalışmaya, "Temiz Çevre Engelsiz Hayat" projesine imza atıyor. Atık yağlar geri dönüşüme kazandırılarak engelli vatandaşlarımıza desteğe dönüştürülecek. Bu konuya inanarak defalarca gündeme getirdiğim için nihayetinde ilgili bir bakanlığın buna sahip çıkması hoşuma gitti. Ülkemizde yılda 1.5 milyon ton bitkisel ve hayvansal yağ kullanılıyor ve bunun yaklaşık 300 bin tonu atık yağken, bu miktarın sadece 15 bin tonu toplanarak geri dönüştürülebiliyor. Geriye kalan bitkisel ve hayvansal atık yağlar ise evlerde lavabolara dökülerek içme sularını, akarsuları ve denizleri kirletiyor. Bu kirlenmeye dur demek için bilinçli bir çalışma başlatılmış. Daha fazla bilgi ve destek için lütfen; www.temizcevreengelsizhayat.org veya 444 99 24'e başvurun, çevrenize ve ülkenize katkınız olsun...

Yukarı