Güntay Şimşek

'Dünyada ikinci sıradayız' ama nasıl?

Başarıya açlığımızın ne raddeye geldiğini gayet iyi ortaya koyuyoruz. Sondan veya baştan bir vesileyle sıralamaya girdiğimiz takdirde mevzunun detayına bakmadan ortaya atlıyoruz. Genelde mesajlar da içeriye, tribünlere yani Türk vatandaşına yönelik, fakat ne derece doğru yaptığımız hususunda çekincelerim var.
"The Engineering News Record"un (ENR) "Top 250 International Contractors" listesinde yer alan 38 Türk müteahhitlik şirketi için yapılan yorumlar ve haberler sebebiyle kafam karıştı. "Tabloyu neden yanlış okumakta ısrar ediyoruz?" sorusuna da bir türlü cevap bulamadım. Halbuki başarıya açlığımızı tatminin yolu açık, doğru ve tüm yönleriyle verileri ortaya koyup çalışmaktan ve gerçek muvaffakiyetleri yakalamaktan geçiyor. Yoksa işimize gelen taraftan bakıp pek fazla işe yaramayan verilerle hareket edersek daha büyük başarıları yakalamayı ıskalamaya devam ederiz. Hatta bir nevi yanıltıcı bilgilerle başarıya ulaştığımızı sanıp rehavete bile kapılabiliriz.
Hasılı tüm çalışmalarımızın neticesinde ortaya çıkan verilerde sadece kemiyete değil, asıl dikkat edilmesi gereken keyfiyet tarafına da göz atmamız, geleceği sağlam inşa etmenin birinci şartı. En azından iki tarafa beraber bakmayı becerebilirsek, fotoğrafın tamamını görme şansımız olur. Her ay ihracat rekoru kırdığımıza dair medyada gündeme gelen haberlerle nasıl ithalat tarafını görmezlikten geliyor, kamuoyunu yanlış yönlendiriyorsak, küresel arenadaki müteahhitlik firmalarımızın çokluğuyla
övünüp sayı bakımından Çin'in arkasından ikinci olduğumuza vurgu yapılması da aynı şekilde yanlış bir yaklaşımdır.
Çünkü 38 adet küresel Türk müteahhitlik şirketinin tamamının cirolarını topladığımızda, Türkiye'nin sıralamada nerede olduğu pek de bir önem arz etmiyor. Nedeni basit? Bütün Türk müteahhitlik firmalarının gelirlerini alt alta koyun, ortaya çıkan toplam yekûn, altıncı sırada yer alan Viyana merkezli Strabag SE isimli Avusturya firmasına ancak denk geliyor. Dünya Bankası'nın 2013 verilerine göre dünyanın en büyük 40 ekonomisi sıralandığında Türkiye 18. sırada yer alırken, Avusturya 26. basamakta ve tam 8 sıra arkamızda. Ama tek bir firmasıyla "Müteahhitlikte çok iyiyiz" naraları attığımız bir alanda bizden fersah fersah ötede. Bu durumda ne yapmamız gerekir? İnşaat sektöründeki işçi sayımızla övünebilir miyiz?
Şimdi nerede kaldı ikincilik? Anlayacağınız bütün Türk şirketleri altıncı sıradaki bir firmaya denk geliyorsa, müteahhitlikte Çin'in ardından ikinciyiz payesiyle övünmek ne derece doğru olabilir? Değerlendirmeyi sizlere bırakıyorum.
Her yıl yayımlanan müteahhitlik firmalarının uluslararası pazarlardaki konumunu gösteren listede yer alan Türk firmalarının ikinciliği, 2012 yılı faaliyetlerine göre hazırlanan ENR Top 250 Listesi'ndeki şirket sayısına göre yapılmış ve övünç vesilesi yapılmış bir ikincilik.
Bu senenin ENR Top 250 Listesi'nde yer alan 38 Türk müteahhitlik firmasının uluslararası pazarlarda elde ettikleri gelirlerin toplamı 16.8 milyar dolar ve toplam gelirler içerisindeki payımız da yüzde 3.3. Tablo, şüphesiz övünülmesi gereken bir tablo. Dünyanın en büyük 250 müteahhitlik şirketi içinde yer alan 38 firmamız tebriki de hak ediyor, lakin buradan "Dünya liderliğine gidiyoruz" havası çıkmaz, çıkarılmamalı. Nasıl gideceğimize kafa yorulmalı. Ne demek istediğimi aşağıda "250 Uluslararası Müteahhitlik Firması"nın ilk 10'unun gelirlerini görünce daha iyi anlayacaksınız.

 

Yukarı