Güntay Şimşek

Y Futbolcular 4G’li hız yarışına girdi

Türkiye’de 3G hızı üzerine yaptığımız tartışmalardan sıyrılıp cep telefonlarının IP tabanlı ağ üzerinden çalışacak, 4G teknolojisiyle tanışmak üzere İngiltere Londra’da Vodafone’un lansman törenine katıldım.

4G, iletişimler sisteminde, 'dördüncü nesil' olarak anılıyor, ancak 4G sistemi, daha önceki nesillerden daha yüksek veri hızları temeline dayanan herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, ses, veri ve akan çoklu kitle iletişiminin kullanıcılara sorunsuz verebileceği, uçtan uca IP çözümü sağlayacak bir teknoloji. Dolayısıyla bu teknolojiyle birlikte mevcut cep telefonlarımızın da değişmesi gerekir. Faturalarda ise ses ve veri ayrışması ortadan kalkacak. Özetle 4G, daha hızlı, kaliteli ve ücretlendirilmesi daha anlaşılır bir teknoloji.

LTE (Long Term Evolution) 4G teknolojisinin global olarak oluşmasına 20 yıldır katkı sağlayan ve standartları belirleyen Vodafone Grubu, 11’inci ülkesi olarak İngiltere’yi 4G şebekesiyle tanıştırdı. 4G teknolojisine dünya çapında yön veren Vodafone, Londra Trafalgar Meydanı'nda yapılan lansmanla İngiltere’de Ultrafast 4G şebekesini canlı yayına aldı. Lansmanda meydana kurulan kalelerde eski Beşiktaş efsanesi Les Ferdinand'ın yanında Ian Wright, Tony Adams, Ledley King gibi unutulmaz futbolcular penaltı şovu yaptı. Vodafone'un özel olarak tasarladığı kale direkleri, kaleye gelen topun hızını ölçtü. En hızlı penaltıyı kullanan Wright birinci oldu.

3G’YE GÖRE 6 KAT HIZLI

Vodafone İngiltere Ultrafast 4G altyapısı, ilk testlere göre 3G'den 6 kat daha hızlı mobil internet iletişimine imkan tanıyor. Ayrıca kapalı binalarda daha iyi çekim gücü sağlıyor. 4G sisteminin Londra ekonomisine bir yılda 1.5 milyar sterlin katkıda bulunacağı tahmin ediliyor. 4G lansmanına birlikte katıldığımız Vodafone Türkiye'nin İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt’ün değerlendirmesiyle 4G ve daha ötesi: “Vodafone Grubu olarak İngiltere, 4G’yi hayata geçirdiğimiz 11. ülke. 4G konusunda global çapta çok önemli bir bilgi birikimi ve deneyimimiz var. Bu deneyimi Türkiye’ye getirmek için hazırlıklarımızı tüm hızıyla yapıyoruz.”

Yukarı