Advertisement

İstanbullular eylül ayında kabarık elektrik faturasıyla adeta şok yaşadı. Özelleştirilen İstanbul Avrupa yakası elektrik dağıtımı, Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (BEDAŞ) özel sektöre geçmesiyle hizmette, elektrik kesintilerinde hiçbir değişiklik olmazken, faturalarımız tam iki kat şişti. İstanbul Deniz Otobüslerinde (İDO) özelleştirme sonrası yaşanan bir tabloyla karşı karşıyayız. BEDAŞ'ı da toparlayacak bir Ahmet Paksoy var mı, bilmiyorum. Ancak mağdurlardan, faturası bir önceki aya göre iki kat gelenlerden birisi olarak, bu konuda çok sayıda eleştirinin muhatabı oldum. Konuyu Hürriyet'ten Erkan Çelebi ve bazı gazeteler ele aldı. Ancak onlar gibi ben de özelleştirilen BEDAŞ'ın yeni yöneticilerinin, sayaç okumasının sarkmasından kaynaklandığına yönelik açıklamalarından tatmin olmadım. Zira hata üstünde yakalandıkları için bu konunun ilgili resmi kurumlar tarafından incelenip, kamuoyunun aydınlatılması gerekir. Mesela Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş ve üyelerinin bu hususa el atmaları gerekmez mi?
Sayaç okuma hatası yaptığını iddia eden yeni BEDAŞ yönetimi, tüketiciyi etkileyen ve etkileyecek olan başka adımları atmadan, sektörü düzenleyen kurumların ve Enerji Bakanlığı'nın acilen bu konuya eğilmesi gerekir.

ÖZELLEŞTİRİLDİĞİ BEDELİN YARISINA YAKIN ALACAĞI ÇIKTI
BEDAŞ özelleştirilmesinde dikkatimi çeken bir başka detay ise 1 milyar 960 milyon dolara özelleşen şirketin ödenmemiş faturalarından kaynaklanan anapara alacağının yaklaşık 1.5 milyar TL / 750 milyon dolar olması. Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ (BEPSAŞ) Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü'nün ifadesi aynen böyle. BEDAŞ'ın ihalesi sonrası toplanamayan alacakları, kesilen faturaların bankalara yatan kısmının BEDAŞ'ta değil bankalarda görünmesi gibi kalemler toplandığında kasasında özelleştirme bedeline yakın parası olduğuna dair iddiaları bazı kaynaklarım bana iletmişti. Ancak araştırdığımda bir neticeye ulaşamadım. Şimdi bunlardan birisini, faturalandırılmış alacak tarafını BEPAŞ Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü açıklamış bulunuyor.

 

Olayların gölgesinde Kuzey Irak enerjisi!

Son zamanlarda İngiliz gazetelerinde gündeme gelen, 'PKK ile anlaşma Türkiye'yi petrole yakınlaştıracak' şeklindeki haber ve yorumları dikkatle takip etmek, Başbakan Erdoğan'ı, 'gücü nerede arayacağını ve nerede bulacağını bilen lider' olarak tarif eden İngiliz basınını iyi okumak lazım geliyor. Türkiye için gücü elde etmek, cari açığı azaltmak gibi imkânlar Kuzey Irak'ta ise bunu istemeyenler için de mücadele edilecek yer belli demektir.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın kaya gazına yönelik araştırmalara hız vermesi, Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinin artırılması ve Kuzey Irak enerji kaynaklarına erişime ilk defa bu kadar çok yakın olmamız, aynı zamanda belli sıkıntıları da beraberinde getirecektir. 'Osmanlı sonrası düzenin değişmesinin işareti' olarak görülen sürecin de hükümet/muhalefet birlikteliğiyle ve bir ülke hafızası oluşturularak yönetilmesi şart.

Kapat