Advertisement

New York- Yurtdışından doğrudan yatırımcı çekebilmek için Türkiye markasını, son 10 yıldaki kamu ve özel başarı hikâyelerini iyi harmanlayarak dünyanın bu konudaki en önemli merkezlerine nokta atışı yapan Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı yetkilileri ve özel sektör temsilcileriyle birlikte Amerika'daki toplantılarda önemli bir bilgi daha öğrendim. Başkanlığını 3 yıldan bu yana İlker Aycı'nın yaptığı Başbakanlık Tanıtım Ajansı, kendi alanında da ciddi mesafe kat etmiş. Sadece yatırımcıları değil, 1 27 ülke ve 220 yatırım ajansının üyesi olduğu yatırım ajanslarının merkezini de Türkiye'ye getirmek üzereler. Bu ciddi bir başarı ve deyim yerindeyse bilgi havuzunun, dünyada bu alandaki işbirliklerinin çeşmesi konumunda olan bir merkezin de İstanbul'da olması demek.
Dünya Yatırım Ajansları Birliği'nin (WAIPA-World Association of Investment Promotion Agencies) merkezini de finans merkezi olma yolunda ilerleyen İstanbul'a getirmek için ciddi mesafe kat edilmesi, başka gelişmelerin de işaretçisi sayılabilir. Ve doğal olarak Türk Hava Yolları'nın (THY) dünyanın en fazla noktasına uçan havayolu olmasının da Türkiye'nin bu tarz gelişmelerde elini müthiş derece güçlendirdiğini söylemek gerekir.
Aynı zamanda WAIPA'nın da Başkan Yardımcısı olan Aycı, WAIPA Yönetim Kurulu'nda merkezin İsviçre-Cenevre'den İstanbul'a taşınması için karar çıktığını, WAIPA Genel Kurulu'nda onaylanmasıyla da sonuca ulaşacaklarını söyledi.
Bu haber, New York'ta karşılaştığım Türkiye'yi tanıtma adına özel sektör ile Başbakanlık Tanıtım Ajansı yetkililerinin ortaklaşa yaptıkları çok önemli ve ilk defa şahit olduğum etkinlikleri ikinci plana itti. Başbakanlık Tanıtım Ajansı ve THY bu tempoyla yükselmeye devam ederse doğrudan yatırımların zorunlu adresi Türkiye olacaktır. Yeter ki ilgili bakanlıklar, kamu kurumları da bu çalışma temposuna ayak uydursun ve yurtdışında Türk'ün Türk'e propagandasını elbirliğiyle doğru şekle, kendimizi doğru yerlerde doğru şekilde anlatma yöntemlerine dönüştürebilelim. Ben bu dönüşüme ilk defa bu New York seyahatimde şahit oldum ve şaşırdım.
Dün isimlerini burada zikrettiğim, Türkiye'de yatırımı olan ağırlıkla Amerika ve diğer ülke şirketlerinin Türk ve yabancı temsilcileri, güzel bir organizasyonla Bloomberg, Reuters ve Wall Street Journal gibi iş dünyasının önemli medya kuruluşları ve onların kanaat önderleriyle toplantı yapıp yatırım imkân ve fırsatlarını anlattılar. Yaptıkları işten kendileri de bu denli netice alacaklarını beklemediklerini söylediler. Gündüz görüşmeleri yaptıktan sonra akşam yemekte Citibank Türkiye Genel Müdürü ve ABFT Başkanı Serra Akçaoğlu ve Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Yönetim Kurulu Başkanvekili Akın Kozanoğlu'ndan intibalarını dinledim. Bu ilk deneyimden çok iyi netice aldıklarının, bundan sonrakiler için bu yöntemle çalışmaya devam edilmesinin çok faydalı olacağının ve bu tecrübeyle daha organize bir şekilde hazırlanılması gerektiğinin altını çizdiler. Bunlar iyinin habercisi gelişmeler.
"Türkiye ve Yatırım Fırsatları" konulu forum da çok iyiydi. New York merkezli 25 adet fonun yönetici ve temsilcilerine onların anlayacağı tarz ve üslupla yatırımcı gözüyle Türkiye'den örnekler verip, meraklı bakışlarla yöneltilen soruları cevapladılar. Bu çalışmalar, Başbakanlık Tanıtım Ajansı'nın iyi bir organizasyonla ve nelerin ön plana çıkarılmasının üzerinde çalışıp sahaya özel sektör temsilcilerini sürmesiyle Türkiye adına yapılan ilk ve farklı bir çalışma oldu. Yarın kaldığımız yerden devam edelim.


'Enformatik Cehalet'

Dün "Akıllı telefonlar çoğalıyor, ama Türkiye akıllanmıyor" diyerek, bugün Milli Eğitim Bakanı, Prof. Dr. ve yazar gibi unvanları olan Hoca namlı Nabi Avcı'ya temas edeceğime dair söz vermiştim. Ey "Enformatik Cehalet" kitabına imza atan Nabi Hoca, iletişim çağının ruhuna uygun değişimler nerede? Okullarda niçin doğru düzgün bilgisayar, internet, bilişim teknolojileri gibi konuları içeren dersler yok? Cevap Nabi Hoca!

Kapat