Advertisement

LAS VEGAS

ABD'nin casinolarıyla ünlü şehri Las Vegas'ta dünyanın en büyük iş jeti fuarlarından biri olan Ulusal İş Havacılığı Birliği'nin (National Business Aviation Association NBAA) 66. kez düzenlediği fuar ve konferans bu yılda çok renkli bir şekilde kapılarını dünyaya açtı. iş jeti üreticilerinin bu buluşma etkinliğine Boeing ve Airbus'tan Embraer ve Bombardier'e, Gulfstream'den hafif jet sınıfındaki Eclipse uçaklarına kadar çeşitli büyüklükte 1100 firma katılıyor. ABD dışındaki 23 ülkeden 134 firmayla birlikte toplamda bin 300 şirketin katılacağı fuara, toplamda 25 bin ziyaretçinin geleceği öngörülüyor. Fuarda 100'e yakın uçak sergileniyor. Uçaklarla birlikte kabin içi tasarımcıları da etkinlikte yer alacak. Bütün bunların yanında fuarda çeşitli seminerler ve konferanslarla eğitim aktiviteleri de gerçekleşiyor. 1947'de kurulan NBAA, bu etkinlikle dünyanın en büyük sivil havacılık fuarını düzenliyor. Fuarın Türkiye'ye bakan tarafı ise şirketlerimizle katılımcı değil, son yıllarda yükselen ekonomimizle adamlarımızla müşteri pozisyonunda olmamız.
NBAA'da dünyanın önde gelen iş jeti üreticilerinden Fransız Dassault şirketi de son modeli Falcon 5X adını verdiği uçağının tanıtımını yaptı. Ve ilk siparişini de Türkiye'den bir işadamından aldığını duyurdu. İşte o işadamı son yıllarda Türkiye'de ihalelerin gözde ismi Mehmet Cengiz. Liste fiyatı 45 milyon dolar olan Falcon 5X, Dassault'un pazarda etkili olacağını inandığı bir modeli. Fakat ilk siparişini Türkiye'den almasındaki asıl başarı ise Türkiye temsilciliğini yapan yani uçağı satan Alişan Soylu'da.
Uçak İstanbul-NewYork arasında duraksız uçabiliyor. Bir önceki piyasaya yeni çıkan modeli, 3 motorlu Falcon 7X ciddi sorunlar yaşamış, eleştiriler almıştı. Çift motorlu Falcon 5X'te bu hataların olmayacağı belirtiliyor. Koltuk kapasitesi 16'ya kadar çıkabiliyor. Ve kendi sınıfındaki jetler arasında en geniş kabine sahip. Kabinin yüksekliği 1 metre 98 santimetre. Eni ise 2 metre 58 santimetre.
Falcon 5X ilk uçuşunu 2015'te gerçekleştirecek. İlk müşterisine yani Mehmet Cengiz'e de 201 6 sonunda teslim edilecek. 9 bin 630 kilometre menzilli uçak, yerdeki 11 88 metreye eşit kabin basıncıyla yolcularını uzun uçuşlarda yormayacak. Uçağın giriş bölümünde tavanda daha iyi bir ışıklandırma sağlanması için bir cam yer alacak.

3. havalimanı ihalesini kazanmıştı

Mehmet Cengiz'in sahibi olduğu Cengiz inşaat ile Limak Kolin ortaklığı Akdeniz, Uludağ ve Çamlıbel elektrik dağıtım şirketlerine sahip. Üçlü Kanyon ve MaPa ile birlikte 3'üncü havalimanı ihalesini 22.2 milyar Euro'luk teklifle almıştı. Cengiz-Kolin-Limak ortaklığı, Akşam Gazetesi, SkyTürk360 ile radyo ve dergileri 60 milyon dolara satın alacağını açıklamış ancak daha sonra vazgeçmişti.

Kapat