Advertisement
Güntay Şimşek

Uçuş güvenliğinin şifresini çözdüm!

GÜNTAY ŞİMŞEK / HABERTÜRK

Alman Lufthansa Havayolları’nın Güney Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Carsten Schaeffer refakatinde, Frankfurt’tan başlayan ABD seyahatim boyunca önemli bilgiler öğrendim. Dünyanın en büyük havayolu grubu olan Lufthansa’nın başarısının sırrını anlamak ve grubu farklı açıdan tanıyabilmek için 33 saat uçarak, 23 bin 756 km kat ettim. Almanya’dan Los Angeles’a uçuş için Frankfurt’ta dünyanın en uzun uçağı Boeing 747-8’e bindim. Uçuştan önce kaptan kokpite davet edip rotamızla ilgili kısa bir brifing verdi. Sonra Atlantik’i aşmak için tamamı business class olan ikinci katta koltuğuma kuruldum. Uçuşun ilk saatlerinde first class’ta inzivaya çekilen Başkan Yardımcısı Schaeffer ile yolu yarıladığımızda 747-8’in üst katla alt katı birbirine bağlayan merdiven galleyinde, sohbet için biraraya geldik.

 'YAKITTA 7 MİLYAR EURO'

Schaeffer, Kuzey Amerika hattında uçulan nokta sayısıyla Avrupa birincisi olduklarını ve yakıta her yıl yaklaşık 7milyar Euro harcadıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Lufthansa için yakıt tasarrufu sağlayan bütün uçaklar iyi. Kıtalararası filomuza katılan en yeni uçak 747-8. Yakıt tüketiminde muadillerine göre yüzde 20-25 civarında daha tasarruflu.” Uçaktaki sohbetimizi Los Angeles-Long Beach’te devam ediyoruz. Lufthansa Grubu’nun 140 ulustan 117 bin çalışanı var. Havayolu, yıllık 103 milyon yolcu taşıyor ve 81 ülkede 211 destinasyona uçuyor. Yakın zamanda uzun hat uçuşlarında premium ekonomi sınıfını tanıtacak.

ALİ SABANCI'YI ANDIK

Long Beach’te geceleyip sabah erkenden beni kısa uçuşta bedava ikrama boğan, Allah ne verdiyse önüme yığan, hatta bolca Ali Sabancı’nın kulaklarını çınlatmamıza da neden olan düşük maliyetli JetBlue Havayolları’yla Las Vegas’a uçtum. Lufthansa Technik Kıdemli Başkan Yardımcısı Walter Heerdt, yolcu uçaklarının kabin içi tasarımıyla nasıl iş jetine dönüştürüldüğünü, Vegas’ın en büyük otellerinden biri olan MGMGrand’de düzenlediği bir sunumla anlattı. Rüya uçak 787’yi iş jetine çevirme konsepti geliştiren şirket, bu uçağının kabin içi modeliyle fuarda dikkatleri üzerinde topladı. NBAA Fuarı’nda, Lufthansa Technik’in standında aldığımız bilgilere göre 1994’te kurulan birim, bugüne kadar yaklaşık 100 adet dar ve geniş gövdeli yolcu uçağını iş jetlerine dönüştürmüş. Las Vegas’ta yoğun iki gün geçirdikten sonra gezimizin en keyifli bölümüne Arizona- Phoenix’e kabin içi konforu ve ikramı yerlerde sürünen US Airways ile uçtum. Bu uçuşların her ayağında, acıkınca THY hayallerimi süsledi.

BİR HAVAYOLUNUN GÜVENLİK SIRRI

 ABD maceramızın son ayağında Phoenix’te bulunan, Lufthansa’nın Goodyear Havalimanı’nda konuşlanan Arizona Havayolu Eğitim Merkezi’nde (Airline Training Center Arizona-ATCA) bir gün geçirdim. Burada uçuş güvenliğinin ne anlama geldiğini, Lufthansa‘nın neden güvenlikte zirvede olduğunu daha iyi anlamış oldum. Adeta güvenlik sırlarına eriştim. Çeşitli değerlendirme kurumları tarafından dünyanın en güvenilir havayollarından biri olarak gösterilen Lufthansa, bunu nasıl sağlıyor?

Sır, pilotlarının geçtiği eğitimde saklı. Lufthansa kendi pilotlarını ilk 1955’te eğitmeye başlamış. 1970’te yılın 365 günü güneşli, iklimi stabil ve görerek şartlarda uçuşa elverişli olan Arizona’daki Goodyear Havalimanı’na taşınmış. ATCA’nın şu an 45’i eğitmen pilot olmak üzere 105 çalışanı, 240 havayolu pilot adayı öğrencisi ve 24 Alman Hava Kuvvetleri öğrencisi bulunuyor. Lufthansa, eğitimle beraber pilot adaylarının seçiminde ciddi teknikleri uygulayarak çok hassas davranıyor. Öncelikle maksimum 300 kişilik pilot kontenjanının açıldığı senelerde 6 bin 500’e yakın öğrenci bu okula başvuruyor. Başvuranlarda Almanca ve İngilizce bilmek, Almanya’daki Arbitur’dan (Fen Lisesi) ya da ona denk okullardanmezun olmak, gerekli sağlık koşullarını sağlamak, göz numarası 3’ten yukarı olmamak (Lufthansa lazer operasyonunu kabul etmiyor) gibi şartlar aranıyor. Pilot adayları ilk olarak “Temel Eğitim”e tabi tutuluyor. Kişilik, bilgi, operasyonel becerilerin ölçüldüğü bu safhada adayların yüzde 30-35’i başarılı oluyor. İkinci safhada “Firma Uyum” süreci eğitiminde de birinci safhadan geriye kalanların yüzde 30’u pilot olma yoluna devamediyor. Kısacası eğitime 100 kişi kabul edilmişse bunların 90’ı ilk iki safhada eleniyor. Pilot eğitiminin verildiği (ATPL) üçüncü safhada ise pilot adaylarının başarı oranı yüzde 95-98 civarında. Dördüncü ve son safha “Tip ve Hat Eğitimi”nde başarı oranı ise yüzde 99.

 KİŞİ BAŞI 110 BİN EURO

Bu 22 ay süren ağır ve zorlu eğitim havayoluna kişi başına 110 bin Euro’ya mal oluyor. Pilot adayları bu ücretin 70 bin Euro’sunu Lufthansa’da işe başladıktan sonra 8-10 yıl içinde ödüyor. Eğitim bittikten sonra 4 ay ve 8 ay süreli olmak üzere mezunlar, Lufthansa’da aylık bin 100 Euro maaşla havayolunun farklı departmanlarında staj yapıyor. Staj sonrası yaklaşık 5 bin Euro maaşla pilot olarak işbaşı yapılıyor. Nadiren rastlansa da, eğitim bittikten sonra Lufthansa’da çalışmak istemeyen pilotlar ayrılmak istediklerinde 70 bin Euro’yu ödeyip ayrılabiliyor. Pilotların maaşı yıl ve tecrübeyle artıyor. Bir pilot yıllık 600-700 saat uçuyor. A380 gibi büyük uçaklara kaptanlık yapabilmesi için pilotların yaklaşık 25-30 yıl uçmuş olması gerekiyor. Lufthansa’da bir pilot 65 yaşına kadar çalışabiliyor. Phoenix’te de uçuş güvenliğinin sırrını keşfettikten sonra ertesi gün sabah yine bende hiçbir iz bırakmayan bir havayolu, United ile Los Angeles’a uçtum. Lufthansa ile Los Angeles - Frankfurt-İstanbul uçuşuyla seyahati tamamladım. Daha fazla detay haftaya Habertürk ekranlarında, Airport’ta.

 

Yukarı