Advertisement
Güntay Şimşek

Kabineye yeni bakanlar gelecek!

"Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yakın bir zaman dilimi içinde, kasım sonu aralık başı gibi değişecek" sözlerini önemli bir kaynaktan duyunca şaşırdım. Zira Milli Eğitim Bakanı Avcı, kabinenin en yeni isimlerinden birisi; neden değişsin? Ama değişecekmiş. "Hatta Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da değişebilir. Şu an Bakırköy'de kurduğu ofisten Edirne'nin mahalli seçimlerde AK Parti adına, başarılı olması için ciddi çaba sarf ediyor." Fakat kabinedeki revizyon sadece Avcı ve Müezzinoğlu'yla sınırlı olmayacakmış. Önemli sayıda bakan, yerini yeni isimlere bırakacakmış.
Başbakan Erdoğan, seçim sürecine tek yönlü olarak bakmıyormuş. Hem mahalli hem de genel seçimlere, yeni isimlerle ve yeni kabineyle gitmek istiyormuş. Her iki seçimde de başarılı işlere imza atacağına inandığı kişilerden kabineyi oluşturacakmış. Önemli kaynağım anlatmaya devam ediyor;
"İlk önce 3 dönem engeline takılan bakanlar, yerini yeni isimlere devredecek. Çünkü bazıları zaten çeşitli yerlerden belediye başkan adayı olacağı için ayrılacak. Ayrıca bazı isimlerin de yorulduğuna ve önümüzdeki dönemde verimli olamayacağına inanılıyor."
Kabinede son değişiklik, bu senenin ocak ayında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptıkları görüşmenin ardından gerçekleşmiş, İçişleri Bakanlığı'na İdris Naim Şahin'in yerine Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na Ertuğrul Günay'ın yerine Ömer Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı'na Ömer Dinçer'in yerine Nabi Avcı ve Sağlık Bakanlığı'na Recep Akdağ'ın yerine Mehmet Müezzinoğlu getirilmişti. Ancak bu defaki revizyonda yenilenen bakanlık sayısı çok daha fazla olacakmış. Merakla bekleyeceğiz, sayılı günler hızlı geçer.


Erzurum'dan Altan Tan'a ne düşer?

Erzurum'da, "Adımızı 1877-1878'de Aziziye'de tescilledik" pankartlarıyla BDP Milletvekili Altan Tan protesto edilmiş. Nedeni, Tan'ın Erzurum'un ve bazı ilçelerinin adının değiştirilmesi hususunda verdiği kanun teklifi. Bir ilin, ilçenin, beldenin veya köy sakinlerinin yeni düzenlemeden istifade ederek kendi talepleri doğrultusunda isim değişikliğine gitmelerini desteklemek, demokrasi gereği olarak düşünülmeli. Gerisi başkalarını ilgilendirmez.
Ayrıca, "Aydınlar"ın "Tillo" olması için TBMM'de bir günlük mesai harcandığının da bilinmesi gerekir. Çünkü resmi olarak 30 bin 280 köy ve ilçe gibi yerleşim biriminin ismi değiştirilmiş. Aklına esen her milletvekili, onu ilgilendirmeyen yerlerin isim değişikliği için kanun teklifi verirse bunun altından nasıl kalkılacak? Önce bu detaya kafa yorulması lazım. Ayrıca isim değişikliği isteyen var, istemeyen var. Önce isim değişikliğini ilgili yerlerin insanları talep etmeli, yetkililer de bu bağlamda düzenlemeye gitmelidir. Bir yanlışı, başka bir yanlışla örtmeye kalkmanın mantığı da yok.
Mesela Altan Tan buyurmuş ki, "Erzerom" olarak isim değişikliğine gidilsin. İyi de sana ne? Bırak Erzurum vekilleri düşünsün. Ayrıca niye Erzerom? Erzurum'un nesi seni rahatsız ediyor? Tan'ın yaptığı gerçekten hadsizlik ve kendini bilmezliktir. Onu eski yoldaşı Mehmet Metiner'e havale ediyorum. Olaylara İslami ve insani pencereden baktığını iddia eden Tan'a da soruyorum: "Bu yaptığının neresi insani, hangi tarafı İslami?"


Devlet aklı estikçe ceza keser mi?

Yıllar önce kesilen trafik cezaları, vatandaşın karşısına çıkarılmaya devam ediyor. Üstelik vatandaş arabasını satarken, ilgili vergi dairesinden, "Vergi borcu yoktur" diye bir belge alarak işlem yapmış. Aradan geçmiş 5-6 yıl ve çeşitli isimler altında, eski araca yönelik cezalar geliyor. Şimdi aynı yöntem şirketler için de uygulanıyor. Esnaf, tüccar, işadamı neyse artık, yıllar önce şirketini kapatmış, işini bitirmiş. Yine Maliye Bakanlığı'nın ilgili birimlerinden, o şirketle alakalı olarak bir sorumluluğu kalmadığına dair belge almış. Ve yıllar sonra sürpriz! "Bilmem ne vergi dairesine, eski şirketinizden dolayı şu kadar vergi borcunuz var." Ayıptır Sayın Mehmet Şimşek. Bu olacak iş mi? Lütfen eski defterleri bu kadar karıştırmayın...

Yukarı