Güntay Şimşek

Türkiye Dubai'de de henüz salondan çıkamadı!

DUBAI AIRSHOW

İlk defa yurtdışında, Türkiye adına güzel bir olaya tanıklık ettiğimi düşünürken yine yanılmışım. Dubai Airshow'un sergi salonunda birçok ülkeye özel alanlar ayrıldığını ve bunların içinde Türkiye'nin de yer aldığını görünce, 'tamam' dedim. Zannettim ki, bizimkileri birileri bir araya getirip, aynı mekânda bulunmalarını sağlamış. Daha önce bu yönde, bu şekilde olması gerektiği hususunda yazılar yazdığım için de sevindim. Ama bu sevinç kursağımda kaldı. Meğer Dubai Airshow'u organize eden Araplar, aynı ülkeden birden fazla küçük çaplı şirket katılmak istediğinde bu formülü geliştirmişler.
Dolayısıyla Dış Ticaret Müsteşarlığı'nı uhdesinde bulunduran ne Ekonomi Bakanlığı, ne Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve ne de bu işlere en fazla kafa yorması gereken Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) böyle bir çalışma yapmış. Halbuki böyle bir ortak çalışmanın, ortak mekân kiralamanın bazı şirketlerin katılım yönünde teşvik edilmesinin, Türkiye'nin bu alanda kazandığı ivmenin ve gücün gösterilmesi açısından çok değeri var. Ama bu fuara en büyük savunma şirketimiz ASELSAN, çok büyük olduğu için iştirak etmemiş! Neden?
Türkiye'den Dubai Airshow'a katılan şirketler şöyle: Türk Hava Yolları (THY) kuruluşu olan Turkish Teknik ve Turkish Academy, TAI, TEI, Havelsan ve iki kardeş şirket Vestel ile Ayesaş.
Ancak halen daha Türk şirketleri salonlardan açık alanlara çıkabilmiş, ürünlerini dışarda sergileyecek güce ulaşabilmiş değiller.
Bahreyn Fuarı'nda ATAK helikopterinin uçurulması için çalışılıyor. 16-18 Ocak arasında yapılacak askeri ağırlıklı fuarda TAI gerekli çalışmaları tamamlayıp, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı Savunma Sanayii Müsteşarlığı'ndan gerekli onayları alabilirse, ilk defa bir fuarda Türkiye'de yapılmış bir hava aracı sergilenmiş olacak. Böylece de ilk defa Türkiye, salondan çıkıp fuarlarda, 'şale-chalet' olarak tabir edilen dışarıda özel ofis ve 'uçak sergi alanı-static display'nda hava araçlarının bire bir tanıtıldığı/sergilendiği ve tanıtım uçuşları yapıldığı bölümde ATAK ile atağa geçecek.

İHA'LARI BERABER YAPALIM MI?
Türkiye, İnsansız Hava Aracı'nda (İHA), TAI ile önemli bir mesafe kat etti ve ANKA ortaya çıktı. Şu an elimizdeki en önemli değer olarak öne çıkıyor. Ancak pazar olarak gördüğümüz Ortadoğu, Körfez ve Afrika ülkelerinde de ya benzeri çalışmalar var, ya da ortak üretim için ciddi arayışlar söz konusu. Hem hazır ürüne müşteri olmak, hem de beraber yapalım mantığı bu coğrafyada ortaya çıkmaya başlamış. Mesela Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) üzerinde çalıştığı bazı İHA'ların bire bir maketlerini Dubai Airshow'da sergiledi. 'Beraber yapalım' teklifini ise kendilerine her açıdan daha yakın gördükleri ülkelere teklif ediyorlar. Çünkü insansız hava aracı geliştirmekle yola çıkan bu ülkelerin hiçbiri tam başarıya ulaşacak noktada olmadıkları gibi henüz fazla mesafe de kat edebilmiş değiller. Türkiye'nin yerli bölgesel yolcu uçağı sevdasıyla birlikte bu tarafa daha önem vermesi faydasına görünüyor.
Arap ülkeleri, İsrail'in İHA'larına saygı duymuyor, Avrupa'nın İHA'larını ise yetersiz buluyorlar. Amerika da bu bölgeye bir zamanlar İHA satışlarında ambargo uyguladığı ve sadece kendi kontrolünde işletmeciliğine onay verdiği için sıkıntılar yaşanmış. Bundan dolayı ABD'ye de fazla güven duymuyorlar. İşte bu noktada tüm Körfez Bölgesi'nde TAI'nin ANKA'sının ön plana çıktığını, bu ülkelerin yetkilileri dile getiriyor. Ancak ciddi rakip olarak karşısına Pakistan'ın çıkabileceğine de dikkat çekiliyor.

DUBAİ AİRSHOW AYNI ZAMANDA EMİRATES DEMEK
Dubai'de yapılan havacılık fuarı, havalimanları ve Emirates başta olmak üzere burayı çekim merkezi yapan otorite aynı. Dolayısıyla hedefe rahat koşuyorlar. Dubai Airshow'da Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hava Kuvvetleri'nin Al-Forsan isimli yıldızları süper gösteriler yaptı. BAE bayrağı renkleriyle gökyüzünü boyadı. Emirates A380 uçağıyla şovlara imza attı. Yerde ise Emirates, kabin ekibiyle birlikte fuara gelenlere şaşaalı A380'in kapılarını açtı.

Yukarı