Güntay Şimşek

Hamallığı bir kenara bırakalım...

Hazar Denizinden çıkarılan doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak boru hatlarının hayata geçirilmesi için önceki gün Bakü'de imzalar atıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bakü'de, "TANAP'taki hissemizi yüzde 30'a çıkarmak istiyoruz" şeklinde bir açıklama yaptı. Bakan Yıldız'a katılıyorum, ama sadece TANAP'ta değil boru hattının diğer taraflarında da Türkiye'nin bulunması gerekir. Eğer bugünlerde Gürcistan ve Balkanlar'daki yani gazın çıktığı ve nihai pazara ulaştığı yerlerde Türkiye ortak olarak bulunmaz ise gelecek yıllarda sadece transit geçiş ülkesi olmaya devam eder. Zengin doğalgaz kaynaklarına yakın olmasının da sanıldığı gibi bir artı değeri olmaz.
Gürcistan'dan geçen Güney Kafkas Boru Hattı (SCP) genişletilecek, ama hissedar olarak Türkiye var mı? Yunanistan, Arnavutluk üzerinden İtalya'ya geçecek olan Trans-Adriyatik Boru Hattı'nda (TAP) Türkiye yok. Sadece Türkiye üzerinden geçecek olan Trans-Anadolu Boru Hattı'nda (TANAP) hissemiz var. Fakat yüzde 20 olan oranı yüzde 30'a çıkarmak istiyoruz. Bu doğru adım, ama eksik. Hadi gazı Anadolu'ya iletecek Gürcistan üzerindeki SCP tarafı belki çok önemli olmayabilir, fakat TAP'ta Türkiye'nin ortak olması şart. Hisse oranının ne olacağı önemli değil, ama mutlaka hissemizin olması gerekir. Tabii ilerde gazın fiyatlanacağı, ihracat, ticaret yapma şansı olacak bir Türkiye planlıyorsak... Bunları düşünecek bir vizyonla bakmıyorsak kafa yormaya gerek yok. Hazar'ın, Irak'ın, İran'ın ve dahi başkalarının gaz geçer biz bakarız.

 

Polat'ın Ukra İnşaatı da batmış

Geçen hafta Viyana'dan dönerken, uzun yıllardır bu ülkede yaşayan gurbetçi bir tanıdıkla karşılaştım.
Sohbetimizde, birikimlerini yatırdığı Ukra İnşaat'ın yaşadığı sıkıntılardan bahsetti. Çünkü reklam filmlerinde Kurtlar Vadisi dizisinin ünlü isimleri Polat, Memati gibi karakterleri oynatan Ukra İnşaat'ın bu tanıtımlarından etkilenip paralarını getirip bu inşaat şirketine yatırmışlar. Şimdilerdeyse ciddi şekilde mağdur duruma düşmüşler ve bir çıkış yolu arıyorlar.
Ukra İnşaat'ın iflas erteleme konumuna düştüğünü bilmiyordum, duymamıştım. Viyana'da öğrenince Türkiye'ye dönüp araştırdım. Maalesef benim dikkatimden kaçmış, ama Ukra İnşaat yaklaşık bir yıldan fazla bir süredir sıkıntıdaymış. 20 milyon gibi bir reklam bütçesiyle tanıtımlar yapıp verdiği sözleri yerine getirmeyerek çok sayıda müşterisini mağdur etmiş. Detaylara bakılırsa ortada bir yönetim hatası, hesap-kitap bilmezlik gibi bir durum söz konusu. Şirket mali yapısını düzeltemeyince iflas erteleme istemiş, mahkeme şirket hakkında tedbir kararı vermiş.
İstanbul Esenyurt'ta da çeşitli problemler sebebiyle ciddi anlamda inşaat şirketi mağduru meydana geldi. Sadece özel şirketler değil, kamunun kontrolündeki bazı kurumların sorumluluğunda olan projelerde de sorunlar yaşanıyor.

 

TMSF neden mağdur ediyor?

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Esbank'ın hâkim ortağı Zeytinoğlu Grubu'ndan alacaklarını temin için gruba bağlı Eston Yapı bünyesindeki binlerce konutluk 2 gayrimenkul projesini hayata geçirmek amacıyla yola çıkmıştı. Çıkmıştı diyorum, zira bazı projeleri birkaç defa takvim ertelemelerine rağmen vaat ettikleri zamanda henüz teslim edebilmiş değiller. Bu projelerden birisi de Bahçeşehir'deki Eston Şehir 5. Etap. Galiba bir ikilem yaşadıklarından projeleri bitirmede aksaklıklar yaşanıyor. TMSF kontrolündeki Eston mağdurları da sosyal medyada örgütlenerek problemlerinin çözümüne katkı sağlayacak platform oluşturmuşlar. TMSF yönetimi bir yandan Eston Yapı'yı elden çıkarmaya çalışıp diğer yandan projeleri de yapmaya uğraşırken, normal bir ticari kurum gibi davranmadığından, hesap verme gibi bir derdi olmadığından müşterilerini (vatandaşları) gelişmeler konusunda bilgilendirmede bile ihmalci davranıyor.

Yukarı