Advertisement
Güntay Şimşek

Yeni yılda patlama bekleniyor

IATA (International Air Transport Association, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği), tahminlerine göre 2013 yılını yolcu sayısı 3 milyar olarak kapatacağız. 2014 yılında ise bu rakamın 3.3 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. 2013 yılı için sadece 3 ay önce havayollarının toplam kâr tahminini 117 milyar dolar olarak açıklayan IATA, bu rakamın aralık sonu itibarıyla 129 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. Yolcu başına kâr rakamlarının da 2014 yılında ortalama 5.94 dolar olacağı öngörülüyor. 2012 yılında yolcu başına kâr 2.49 dolarken, 2013 yılında bu rakam 4.13 dolara yükselmişti. 2014 yılında havayollarının yolcu kapasitesini yüzde 81 oranında kullanması bekleniyor.

IATA‘nın bu tahminleri doğrultusunda Türk Hava Yolları‘nın (THY) 2014 hedeflerine baktığımızda milli havayolunu iyi bir senenin beklediğini söyleyebiliriz. THY, 2014 yıl sonunda 204 dar gövde, 54 geniş gövde ve 9 kargo uçağı olmak üzere toplam uçak sayısının 267’ye ulaşmasını planlıyor. Ayrıca açılacak 16 yeni hat ile uçulan nokta sayısının 259’a ulaşmasıyla da THY inanılması güç bir ulaşım ağına kavuşacak ki, bu tabloyla ne Star Alliance ne de başka bir havayolu ittifak grubuna ihtiyaç duymadan yoluna devam edebilir.

Ancak bu geniş uçuş ağı şüphesiz Star Alliance içindeki diğer havayollarını rahatsız etmeye devam edecektir. Fakat aynı grup içinde değişik havayollarıyla stratejik işbirliği için de yeni kapılar açabilir. Ancak, unutmamak gerekir ki, güçlenen THY’nin karşısına etkisi daha fazla olacak rekabet şartları çıkacaktır. Bu noktada THY’nin karşısına en büyük problem olarak Türkiye’nin içinde yaşadığı havalimanı kapasite sorunu çıkacaktır. THY’nin merkez üssü (HUB) olan Atatürk Havalimanı bu seneyi kapasite sınırlarını zorlayarak atlatsa bile sonrası için Sabiha Gökçen Havalimanı bile yeterli gelmeyebilir. Yeni havalimanı ihalesinde veya Atatürk Havalimanı’nın genişletilmesi çalışmalarında çok geç kalınması THY’nin en büyük sıkıntısı olacaktır. 2014 yılında toplam 59.5 milyon yolcu taşımayı hedefleyen THY‘nin bu atağı için Devlet Hava Meydanları İşletmesi‘nin (DHMİ) nasıl bir çalışma yaptığı meçhul. Zira THY büyüdüğü ölçüde Türkiye’nin havayolu pazarı da büyüyor, yolcu ve uçak trafiği artıyor. Özellikle yabancı havayolları ülkemize yeni seferler planlarken uçuş izinleri (slot) almada ciddi zorluklar yaşıyor, hatta birçoğu slot alamamaktan şikâyetçi.

Yabancı havayolu taleplerinin Türkiye tarafından karşılanmamasını tersten okuyunca, THY‘nin uçtuğu, ek seferler planladığı ülkelerde karşısına nasıl bir sorunun çıkacağını biliyor musunuz? Eğer THY’nin uçtuğu bir ülkenin havayoluna Türkiye, ‘slot yok’ diyerek sefer izni vermediği takdirde, sıkıntıyı milli havayolumuz yaşayacaktır. Problemleri azaltabilmek için DHMİ’nin, trafiği az olan meydanlara yönelik, trafiği yoğun havalimanlarıyla kıyaslandığında ciddi avantajlar sunacak çalışmalar yapması, çeşitli formüller zaman kaybetmeden geliştirmesi, bu konuya kafa yorması icap ediyor. İyi bir sene olması

Yukarı