Güntay Şimşek

Türk'ün FBI ile İran'a uçak motoru pazarlığı!

'ABD'den İran ile iş yapan Türk şirketine sınırlandırma.' Dün bu haberi birazcık araştırdığımda başka bir ilginç hadiseyle karşılaştım.
ABD Ticaret Bakanlığı, terörle mücadele ihracat kontrol yasaları kapsamında, bir Türk şirketinin iki Boeing uçak motorunu İran'a satmasını engellemek için acil kararname çıkarmış. Bu açıdan bakıldığında Türkiye'yi çok yakından takip ettiklerinden kuşku yok. Ancak benim öğrendiğim mevzu ise 1 yıl önce Amerika'da geçiyor.
Bir Türk girişimci, İran'ın hararetle Boeing uçak motorlarına ihtiyaç duyduğu ve iyi bir ticaret yapacağından hareketle Amerika'ya gidiyor. Temin ettiğini sandığı uçak motorları için farkında olmadan Amerika'da FBI ile masaya oturuyor. Görüşmeler 1 hafta sürüyor. Motorları İran'a satacağını da muhataplarına saklamadan anlatıyor. Bizimkisi işi bağladığını sandığı an gerçekle yüzleşiyor. ABD dışına çıkışı yasaklanıp mahkemeye sevk ediliyor. Yaklaşık 1 yıldır da ABD'de mahkeme safhasının bitmesini bekliyor.
Bu detayı İran'a bu tarz havacılık ürünlerinin satışını iyi bilen bir isimden öğrendim. Önceki gün medyaya yansıyan haber de aslında bunun kadar ilgi çekici: "İran'a Boeing motorlarını satan Türk şirketi 3K Havacılık ve Lojistik in genel müdürü H. Engin Borluca, Associated Press e yaptığı açıklamada, ABD'nin kısıtlamalarının ABD dışında gerçekleştirilen alışverişleri de kapsadığını bilmediğini ve şirketinin meseleyi çözmeye çalıştığını söyledi."
Nasıl? Türk'ün biri FBI ile İran'a uçak motoru pazarlığı yapıyor, diğeri Amerika'nın İran'a ambargosundan habersiz şekilde uluslararası ticarete soyunuyor. Önümüzdeki günler ABD-Türkiye ilişkileri açısından biraz daha renkli olabilir...
 

 

Çin füzesine karşı Aselsan'lı Patriot

Türkiye 'nin uzun menzilli hava savunma füzesinde Çin'i seçme kararına rağmen ABD'li şirket, Patriot füzelerinin en önemli parçalarından birini Aselsan'a ürettirmiş. Radarlar ve komuta istasyonu arasındaki iletişimi sağlayan parçanın teslimatı da geçen günlerde sessiz sedasız yapılmış. Aselsan'ın parçalarıyla Patriot füzelerini üreten ABD'li dev silah şirketi Raytheon, bu füzeleri başka ülkelere satacakmış.
Ne hikmetse savunma sanayiinde faaliyet gösteren şirketlerimiz, bu tarz ayakları yere basmayan, şişirme haberleri çok seviyor. Daha önce de benzer bir habere yine Hürriyet imza atmıştı. Seattle'da fabrika çıkış törenine katıldığım Boeing 747-8I uçağının bagaj kapağını da TAI yapmıştı. Ama haber öyle verilmişti ki, sanki bu kapak olmasa uçak uçamayacak, hatta fabrikadan bile çıkamayacaktı. Anlayacağınız biz ne yapıyorsak, kimsenin başaramayacağı işleri yapıyoruz. Çok önemliyiz çok...
Şimdi aynı haberi Aselsan için yapmışlar. Halbuki TAI ve Aselsan gibi şirketlerimizin bu şekilde saçma sapan cilalara ihtiyacı yok. Rüştlerini ispat etmişler. Yeter ki kendi aralarında görev ve yetki alanı sınırları iyi çizilsin, daha önemli başarılara koşabilirler. Birbirlerinin alanlarına girmeseler, mesela aynı çatı altındaki TAI, Aselsan ve Havelsan gibi şirketlerin birbirlerinden şikâyetçi olmayacakları bir yapı kurulsa, medyada kendini gösterme haberleri yerine işlerini görürüz.
Ayrıca Çin füzesini seçme aşamasında olan Türkiye, Amerika ile savunma alanında sıkıntı yaşamaya başlarsa, bilinmeli ki bunun gerginliği bu şekilde olmaz.

Yukarı