Güntay Şimşek

Bu ateşi 'Merkez'in söndürmesi zor!

İki gündür Merkez Bankası 'nın olağanüstü toplantısına gözleri çeviren iş dünyası ve piyasalarla birlikte gelişen ülkelerin piyasaları da Ankara'yı yakın takibe almış durumda. Ancak Türkiye'de yaşanan gelişmelere Merkez Bankası kararlarının ne derece çare olacağı tartışmalı. Bu yazıyı yazdığım salı akşamı, piyasalar Para Politikası Kurulu'nun (PPK) olağanüstü toplanıp, ne karar vereceğini merakla beklemeye koyuldu. Bugün bu yorumla birlikte gazetelerde Merkez'in kararını da zaten okuyacaksınız.
Ancak Merkez Bankası'nın toplantı kararının bile döviz kurlarını aşağı çekmekte bir miktar etkisini görmemize rağmen, şayet piyasaların beklediği yönde faiz düzenlemesine yönelik adımlar atılmazsa işler daha da sarpa saracaktır. Farz edelim ki faizle ilgili piyasaları kısmen tatmin edecek bir açıklama geldi. Yine piyasalarda suların durulacağını beklemek doğru olmaz. Çünkü siyasetin kullandığı dil, yapıcı olmaktan ziyade yıkımlara, negatif tablolara işaret ediyor. Ekonomi her şeyden önce istikrar ve
istikbal ister. Bu ortamda inanç ve güven bunalımı çözülmezse, piyasaların ateşinin sönmesi zor olacak, tahribat artacaktır.
Uzun bir süredir hükümet ve Merkez Bankası ekonominin tek enstrümanını kullanarak piyasalara yön vermeye çalışırken, birileri 'faiz lobisi' söylemlerinin arkasına takılıp, bu enstrümanı neredeyse defterinden sildi. Dolayısıyla piyasaların ateşinin düşürülmesinde, TL'nin erimesinin, değer kaybetmesinin önüne geçilmesinde ne Merkez Bankası'nın müdahaleleri, ne de faiz oranlarını artırması deva olacaktır. İşin psikolojik boyutunda siyasi gerilim olduğu sürece, üretim olmadıkça sıkıntılar devam eder.
Başbakan Erdoğan sürekli olarak faize karşı olduğunu söylüyor, Prof. Dr. Hayrettin Karaman da karşı. İki cenahın karşıtlığına rağmen bakalım Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve ekibi nasıl bir karar alacak? Sonrasında ne olacak?

 

Cumhurbaşkanı; 'Düzgün konuşun'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya ziyareti öncesi seçim yaklaşırken yaşanan olumsuzluklara ve liderlerin kullandığı dile dikkat çekmiş. "Seçim ortamına girildiğinde herkesin çok daha konuşmasına dikkat etmesi, daha saygılı dil kullanması..." şeklinde devam eden Gül, "Ekonomideki çeşitli oynamalar en yetkili insana da sokaktaki insana da zarar vermektir" uyarısıyla noktayı koymuş, ama gazetecinin birisi Başbakan Erdoğan'ın üslubunu işaret edince, bakın ne cevap vermiş: "Sayın Başbakan bir siyasi parti başkanıdır. Bildiklerini kamuoyu ile paylaşacaktır. Bundan normal bir şey olamaz."
Erzurum'da sık sık anlatılan meşhur bir fıkra gibi olmuş Cumhurbaşkanının sözü dolaştırması. Hocanın birisi cemaate vaaz verirken, "Kızlarınıza dar pantolonlar, kotlar giydirmeyin" diye uyarıyor. Cemaatten birisi de, "Ama hocam sizin kızınız da giyiyor" uyarısında bulununca Hoca bu konuyu şöyle kapatıyor: "Ama bizim kıza ne yakışıyor?"

Yukarı