Güntay Şimşek

Ulaşımda Topbaş Gökçek'ten başarılı

Dünyanın kent içi ulaşım ve toplu taşımacılık alanındaki en büyük kuruluşu olan Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) global danışmanlık firması Arthur D. Little ile ortak hazırladığı 'Kent İçi Ulaşımın Geleceği' raporunda Türkiye'ye dair ilginç ayrıntılar var. Dünya genelindeki 84 kentin, kent içi ulaşım sistemi 19 farklı alana göre 100 puan üzerinden değerlendirilmiş. Dünya Kent İçi Ulaşım Endeksi'nin sonuçlarına göre Hong Kong kent içi ulaşımda lider, onu Stockholm, Amsterdam, Kopenhag, Viyana ve Singapur izliyor. Listede Türkiye'den İstanbul ve Ankara da 50'nin altında notla yer alıyor. İstanbul 47.2 puan ile 27. olurken, Ankara ise 46.1 puan ile 33. sırada yer alıyor.
AK Parti'nin iki mevcut belediye başkanı ve önümüzdeki seçimlerde de yeniden aday olan iki ismi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek bir nevi teste tabi tutulmuş. Maalesef ikisi de ilk 25 değil, ortalarda yer alıyor. Ama Topbaş daha başarılı.
Ayrıca İstanbul, toplu taşımacılıkta metro ve metrobüs yatırımları ile toplu taşımacılık arzının artırılmasına yönelik çalışmalardan dolayı raporda örnek gösteriliyor. Ancak, İstanbul'da toplu taşımacılığın regülasyonu, kurumsal yapısı, finansmanda alternatif yöntemlerin kullanılması, talep yönetimi, seyahat sürelerinin kısaltılması, yaya ve bisiklet ulaşımı, ulaşım sistemlerinin entegrasyonu ve ortak araba kullanımı gibi alanlarda iyileştirmeler yapılması gerektiğine dair de uyarılar var.

 

Seçim öncesi başkanlardan ilginç fikirler!

Mahalli seçimler yaklaştıkça adaylardan ilginç öneriler gelmeye devam ediyor. Tabii en fazla dikkatimizi çekenler, büyükşehirler. Geçen hafta Kadir Topbaş'ın 3. havalimanı etrafında yeni fuar ve kongre kampusu yapacağına dair açıklamasından sonra CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mustafa Sarıgül de yapacağı ilk icraatını, 'VIP taksilere' son vermek olarak açıkladı. İkisi için de söyleyecek çok şey var. Özellikle Sarıgül'ün Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Can'ı ziyaretinde bahsettiği, 'yasakla işe başlama' vaadi bana pek sıcak gelmedi. İstanbul'un 'taksi' sorunu sanıldığı kadar basit değil.
İstanbul'a trafik problemi sebebiyle benzeyen kentlerden ve bence örnek alınması gerekenlerden birisi Singapur. Geçen yıl, şehir devlet olan Singapur'un yetkilileri 2030 senesini hedefleyerek Kent İçi Ulaşım Ana Planı yayınladılar. 2030'a kadarda başarılması için 3 temel hedef konmuş:
1) 2030'a kadar Singapur'da gerçekleşen toplu taşımacılık yolculuklarının (20 km'den az olanlar) % 85'i 1 saatten kısa sürede tamamlanacak.
2) Singapur'daki konutların % 80'inden metro ve hafif raylı sistem istasyonlarına maksimum 10 dakikada yürüme ile ulaşılabilecek.
3) En yoğun saatlerde tüm yolculukların en az % 75'i toplu taşımacılık ile gerçekleşecek.
Ulaşım meselesinde sonuç ve kullanıcı odaklı hedefler önemli. Mesela adaylara soru; İstanbul'daki metro ve raylı sistem istasyonlarına yaya ulaşım oranı nedir? Bir planınız var mı?

 

İstanbul ve İzmir'de taksi az

Şimdi sırada Mustafa Sarıgül ve diğer belediye başkanı adaylarına şehiriçi ulaşımın 'taksi' cephesine ışık tutacak bir rapor var. UITP Taksi Taşımacılığı Raporu'nda İstanbul ve İzmir incelenmiş. 18 binden fazla taksi aracının bulunduğu İstanbul'da 703 kişiye 1 taksi düşerken, bu oran Singapur'da 193, Dubai'de 264, Sao Paulo'da 343, Kuala Lumpur'da 201, Helsinki'de 444, İzmir'de ise 1418.
Raporda İstanbul ve İzmir'de nüfus büyüklüklerine göre taksi sayısının azlığı dikkat çekiyor. Ancak bu oranlan, 'Bu kentlerde yeni taksilere ihtiyaç var' seklinde yorumlamak doğru değil. Çünkü ideal taksi sayılarının belirlenmesinde nüfus tek belirleyici değil. Kentteki toplu taşımacılığın gelişmişliği, petrol fiyatları, kent merkezlerinde özel araçlar için ayrılan park alanları, taksi lisanslama politikası ve illegal taksi sayılan gibi başka etkenlerde var.
Özetle; 'Yassak hem şehrim' ile kent içi ulaşım olmuyor...

 

Yukarı