Güntay Şimşek

3. havalimanından rahatsızım!

Evet, gerçekten rahatsızım, çünkü çok geç kalındı. Zamanında adımlar atılmadı. Sonrasında savunma kabilinden yapılan Almanlar, şunlar, bunlar rahatsız söyleminden ise sıtkım sıyrıldı. Hiçbir doğruluğu olmayan bu ifadelerden açıkçası irrite oluyorum. Çünkü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "İstanbul'a inşa edilecek olan 3. havalimanından rahatsız olanlar var" şeklinde bildiğimiz altı boş 'klasik söylemi' bir kez daha tekrarlamış ve yeri geldikçe tekrarlayacak gibi görünüyor. Sayın Elvan'dan rica ediyorum, madem Ulaştırma Bakanı olarak oradasınız, daha makul ve mantıklı cümleler kurun, bu konuya yıllarını vermiş birileri olarak biz de inanalım. Size destek olalım.
Türk Hava Yolları (THY) inanılmaz ölçüde büyürken, Ulaştırma Bakanlığı bu büyümenin sağlıklı olmasını sağlayacak vizyonu ortaya koyamamıştır. 3. havalimanının geç kalmasından, Atatürk Havalimanının ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilmemesinden en fazla THY, rakibi yabancı havayolları ve iş dünyası rahatsız. Kendi ellerimizle, kendi geleceğimizi karartıyoruz. Bunun farkında olan var mı? Üstelik 3. havalimanı ihaleye çıkmadan 6 öncesine kadar, 'Atatürk Havalimanı'nın nasıl büyütülür, yeni bir pist nereye yapılır, askeri havalimanı nasıl boşatılır' tartışmaları yapıldı. DHMİ de uzun süre bu konuda çalıştı ve sonra aniden 3. havalimanına rota kırıldı. Devasa bir projeye bu kadar kısa sürede karar verilebilir mi?
Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım döneminde, ülkenin çeşitli yerlerine kayda değer bir fizibilite yapılmadan, hava meydanları inşa edildi ve bazıları şu an ya boş yatıyor ya da verimli kullanılmıyor. Ama Türkiye'nin en yoğun meydanı Atatürk Havalimanı'nın geliştirilmesi, büyütülmesi veya yerine yenisinin zamanında ihaleye çıkılması konusunda aynı duyarlılık gösterilmedi. Benim rahatsızlığım asıl buna.
Şu anda da 3. havalimanı için çok geç kalmış durumdayız. İki de bir 'birileri rahatsız oluyor' cümleleri kurulacağına, çözüm üretin. Mesela 2014'ün ilk çeyreğinde 3. havalimanında yer teslimi yapılacağını açıkladınız. Şimdi temmuz ayı telaffuz ediliyor ki, ona da inanmak zor. Ancak Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkilileri bu konularda olabildiğince tecrübeli olmalarına rağmen böylesine zaman ayarı bozuk tarihler, vaatler neden veriliyor? Sayın Bakan önce işin bu tarafına bakarsa daha iyi olacaktır. Mesela bu ihalede, 'ilk etap 24 ayda bitecek' deniyor. Bu işten anlayan bir DHMİ bürokratını çağırsın bakalım, böylesine arazi problemi olan bir saha için bu derece iddialı cümleye elini vicdanına koyarak "Evet" diyebiliyor mu?
Bu sebeple Bakan Elvan'ın ifade ettiği, "3. köprü ve 3. havalimanı gibi büyük projelerin yapılmasından rahatsız olan kesimlerin olduğunu biliyoruz" cümlesini tevile ihtiyacı var. Projelerin hayata geçiriliş şekli, doğruluğu, kamuoyunun tatmini gibi konular atlanıyor. Neticede ülke hepimizin ve gidecek başka yerimiz de olmadığına göre tartışılmayan doğru projelerle, ihaleye çıkılırsa memleketini seven hiç kimse de eleştiri yapamayacaktır.
Sayın Elvan, İzmit Körfez Geçişi ve Avrasya Tüp Geçit projelerine sonradan 'Hazine Borç Üstlenim' adı altında 'Hazine Garantisi' verildi. Kredi bulunamadığı için işi üstlenenlere kolaylık sağlanması yönünde ihaleler yapıldıktan sonra ihale mevzuatında değişikliğe gidildi. Başından sonuna kadar yasalara aykırı bir durum oluşturuldu ve ayrıca diğer müteşebbislerin de hakkına girildi. Eğer başında 'Hazine Garantili İhaleler' olsaydı, Türkiye'nin kazancı da çok daha farklı olurdu. Şimdi bu haksızlıkları ve bu tarz detayları eleştirmek büyük projelere karşı gelmek mi oluyor? Yoksa bu ihaleleri yapanlar, beceriksizlikle eleştirildiği için "Büyük projeleri istemeyenler var" yalanının arkasına mı saklanılıyor?

Yukarı