Güntay Şimşek

3. havalimanı ne olur bilemem, ancak Atatürk kesinlikle ihmal edilmemeli

İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan 3. havalimanı inşaatıyla ilgili Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun yürütmesini durdurmasıyla havalimanı tartışması kaldığı yerden devam etmeye başladı. 3. havalimanıyla ilgili bakanlar ve kuruluşlar, 'projenin devam edeceğini' açıklarken, Türk Hava Yolları (THY) yönetimi ise havacılığın katlanarak büyümesine dikkat çekerek, gerekli önlemlerin alınmasını istiyor.
Bence de asıl dikkate alınması gereken THY, özel ve yabancı havayollarının büyüme trendine uygun olarak havalimanları tarafının iyi yönetilmesidir. Ancak Devlet Hava Meydanları İşletmesinin (DHMİ) başta THY olmak üzere Türkiye'nin büyüyen, gelişen havacılığına ayak uyduramadığı ortada. Bugün yaşanan 3. havalimanı tartışmasının arkasındaki gerçek de bu. Halbuki Atatürk Havalimanı iyi bir projelendirmeyle genişletilseydi -ki halen daha genişletmek mümkün- bugün böyle bir sorunumuz da olmayacaktı. Bu vesileyle eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın kulaklarını ne kadar çınlatsak azdır. Şu an acilen ve zaman kaybedilmeden yapılması gereken 3. havalimanı tartışmalarından ziyade Atatürk Havalimanı'nın, büyüyen Türk sivil havacılığının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geleceğinin projelendirilip profesyonel bir yönetim anlayışına kavuşturulmasıdır. Aksi takdirde elbirliğiyle Türkiye'nin küresel ölçekteki en önemli markası THY ve büyüyen havacılık sektörümüze yazık ederiz. Gerisi hikâye...

 

Dünya sivil havacılığına yön veren 3 Türk

Haydar Yalçın - Eurocontrol
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünde uzun yıllardır görev yapan ve şu an kariyerine genel müdür yardımcısı olarak devam eden Haydar Yalçın, 4 Aralık 2013'te Eurocontrol Genel Kurul Başkanlığı'na seçildi. İlk resmi görevine ise Ocak 2014'te yapılan bir toplantıyla resmen başlamış oldu. Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyet Teşkilatı kısa adıyla Eurocontrol'ün Genel Kurulu olan ama Geçici Konsey olarak adlandırılan kurumun başında 2 yıl için bir Türk bulunacak.

Sani Şener - ACI
TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Merkezi Montreal'de bulunan Uluslararası Havalimanı Konseyi'nde (ACI) Avrupa'yı temsilen Yönetim Kurulu üyeliğine Temmuz 2013'te seçildi. ACI dünya havalimanlarının tek ticari temsilcisi. Havalimanlarını devletler ve ICAO nezdinde temsil ediyor. 174 ülkedeki 1751 havalimanında, 573 üyesi bulunuyor ve dünya havacılığının (havayolları dışında) % 95'ini oluşturuyor.

Temel Kotil - AEA ve IATA
THY Genel Müdürü Temel Kotil, 2006 yılında Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 2010 yılında Avrupa Havayolları Birliği (AEA) Yönetim Kurulu üyesi oldu. 1 Ocak 2014 itibarıyla AEA Başkanlığı'na getirildi. Her iki kurum da önemli ve stratejik. Dünya havacılığına yön veren isimlere sahip olan Türkiye'nin, havalimanı tartışmalarıyla uğraşması makul mü? Bu açıdan bakınca bir yerlerde eksiklik olduğu ortada değil mi?

Yukarı