Güntay Şimşek

Uçak yapmaktan daha önemli

İki haftadır pazartesileri Atatürk Havalimanı'nda geçiriyorum. Geçen hafta Türk Hava Yolları'nın (THY) dış hatlarda yer alan özel yolcu salonuna (İstanbul Lounge) yeni bölümlerin eklenip iki katlı olarak hizmete girmesi sebebiyle oradaydım. Dünyanın "en iyiler" kategorisinde olan özel yolcu salonlarını biliyorum. Hatta en son Los Angeles'ta Star Alliance üyesi havayollarına hizmet vermek üzere açılan lounge dikkatimi çekmişti. THY yolcularına da hizmet veren bu salonun en önemli özelliği, iç mekân tasarımıyla birlikte pistlere bakan tarafında çok hoş bir balkonun olması.
Emirates'in merkezi Dubai'de özellikle A380 uçaklarına hizmet veren Concourse A Terminali'ndeki first ve business class yolculara mahsus lounge'larda ilgimi çekmişti. Fakat hiçbirini Atilla Doğudan'ın kaptanlığında, THY-DO&CO ortaklığında verilen hizmetlerle kıyaslamam söz konusu değil. iki açıdan açık ara üstünüz. Salonlarda verilen ikramların lezzetleri, çeşidi, tazeliği, sunumu ve gözler önünde hazırlanışları. ikincisi ise kesinlikle mekân tasarımı. THY'nin yeni hizmete giren salonunda bir çay bahçesi konsepti var ki, ikinci bir örneği yok...
Paris Charles de Gaulle Airport (CDG) Terminal 2E ve Heathrow Terminal 5'i de geçen yıl detaylıca inceleme şansım oldu. Her ikisi de yeni ve yolcu salonlarında bir farklılık oluşturulması için gayret edilmiş. Terminal 5'te ciddi başarılar var. Ancak Terminal 2E'nin mekân tasarımlarını beğenmedim. Yalnız hepsinin bizden üstün tek bir tarafı söz konusu: Kaliteli işçilik. Yarın yıkılacak gibi değil, ömürlük ürünlerle ve iyi bir işçilik uygulamasıyla hizmete sokulmuşlar.
Atatürk Havalimanı'nda dün geçirdiğim gün ise havacılık tarihimiz açısından bence kilometre taşı olacak nitelikteydi. THY Teknik AŞ'nin 2 No'lu hangarında kısa adı TSI (Turkish Seat Industries) olan şirket tarafından üretilen ilk yerli koltukların THY'ye teslim ve tanıtım töreni vardı. Şu ana kadar gündeme gelen "Uçak yapacağız" tartışmalarından çok daha önemli ve somut bir adım. "Koltuk" denilip geçilmemesi gerekiyor. Zira uçaklara konan herhangi bir ürünün ciddi sertifikasyonlardan geçtiğini düşünülürse, ilk defa bir Türk tasarımının bunu başarmış olması önemli. Bundan sonra çeşitli çalışmaların arkası daha kolay gelecektir.
Şu an dünyada 13 tane uçak koltuğu üreten şirket var. Bunların sadece 5 veya 6'sı Boeing ve Airbus'ın uçakları için önerdiği listeye girebilmiş. TSI, tasarım ve imalat aşamasında, THY'nin gücünü de arkasına alarak bu engelleri önemli oranda geçmiş görünüyor. TSI Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demir, THY'nin koltuk ihalesinde rakiplerini geçerek Boeing 737-800 serisi 15 uçağa bu koltukların konulmaya başlandığını ifade etti. Diğer bir ifadeyle, ortaya konan ürün, uluslararası rakipleriyle rekabet edecek seviyede.
Bu başarıyı, "Kendi uçağımızın üretimi için bir yerden başlamak gerekiyor" şeklinde yorumlamak da doğru değil. Çünkü uçak üretmek, özellikle sivil yolcu uçağını uluslararası piyasalarda yarışacak hale getirmek bambaşka bir şey. Enerjimizi böylesine hayallere harcamak yerine, havacılık endüstrisinde rekabet edecek, Türk mühendislerinin tasarlayıp, patentlerini alıp,Türk sanayisinin üreteceği gerçekçi ürünlere önem vermemiz gerekir. Bu süreç neticesinde sektöre vâkıf olduğumuzda, uçak yapmayı tartışmamız en doğrusu.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve THY ile ortak koltuk üretimine vesile olan Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, başarılan işin önemine güzel vurgu yaptılar. Bence THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'nun, "Global Düşündük, Yerli Ürettik" sloganını kullanmaya devam edelim. Yerel düşünüp kavga etmekten birazcık uzaklaşalım.

 

Cepte 3G hızı fiyaskosu!

Cep telefonu operatörlerinin kıyasıya rekabet ettiği "3G hız ve kapsama" yarışlarından birinci çıkmamış. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) üç ilde yaptığı test sonucu böyle. Gerisi ise hikâye. Bu durumu ilk defa ben gündeme getirmiştim. Çünkü GSM operatörleri yanlış verilerle aldatıcı reklamlar yapıyordu. BTK Başkanı Tayfun Acarer de yazım üzerine arayıp, "Bu işi biz yapacağız" demiş ve reklamları da durdurmuştu.

Yukarı