Güntay Şimşek

Telekomcular nasıl büyüyor?

Türkiye'de telekom sektörü, ülkenin ekonomik atılımları dikkate alındığında son yılların en gözdelerinden. Büyüklüğü de 30 milyar TL'yi aşmış durumda. Sabit telefon tarafında Türk Telekom (TT) grubu en önemli oyuncuyken, fiber kablo hatlarıyla Turkcell çatısı altındaki Superonline onu takip ediyor. Mobil tarafta ise TT'nin çatısı altındaki Avea, Turkcell ve Vadofone yer alıyor.
Telekom sektörünün yıllık yatırımı da takriben 5 milyar TL seviyesinde. Mesela 2014'te Turkcell, 2.2 milyar TL yatırım yapacağını açıkladı. Ancak telekom sektöründe fiber ve mobil tarafında bir yakınsama yaşanırken, fiber altyapının diğer operatörler tarafından nasıl kullanılacağına dair bir de tartışma var.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verileri ve şirket kaynaklarına göre 2012'de Türk Telekom'un konsolide net kârı 2.6 milyar TL olmuşken, TL'de yaşanan değer kaybının etkisiyle 2013'te net kârı 1.3 milyar TL'ye gerilemiş. Ancak satış gelirlerinde sabit telefon tarafı değil, mobil taraf (Avea) hareketli.
Şöyle ki; TT grubunun konsolide satış gelirleri, 2013'te önceki yılın aynı dönemine kıyasla % 4 (484 milyon TL) artarak 13.2 milyar TL'ye ulaşmış. Bu gelirdeki büyüme, önemli ölçüde mobil gelirler (363 milyon TL) ve geniş bant gelirleriyle (295 milyon TL) oluşmuş.

 

CEPÇİLER KÂR ETMELİ!

Mobil sektörde büyüklüğünü korumaya çalışan halk, açık ve tüm hesapları şeffaf bir şekilde görülebilen Turkcell varken, halka açık olmayan Vadofone ve hesapları TT içinde incelenebi-len Avea söz konusu. Dolayısıyla sektör her yıl yüzde 10 büyürken, bu tabloyu analiz etmek de biraz zorlaşıyor. Sürekli zarar eden bir GSM operatörünün, yatırım ve abone artırma gayretleriyle bu durumu izahı ise sürdürülebilir görünmüyor.
Özellikle Avea, fiyat rekabetine yüklenip pazar payını yükseltmeye ve küçülen sabit pazar tarafında TT'nin önünü açmaya çalışıyor. Vodafone da uzun bir süre resmi bilanço açıklayarak detay bilgileri
paylaşmıyordu. Geçen yıla kadar negatif EBİTDA üreten Vodafone, bu sene kâr seviyesine ulaştı. Turkcell ise 2013'te 2.3 milyar TL kâr açıkladı. Bu detaylarda asıl üzerinde durulması gereken ise Avea.
Avea İcra Kurulu Başkanı (CEO) Erkan Akdemir, 3 operatörün açıkladığı yıl sonu sonuçlarını değerlendirirken, sektörün 2013'te başarılı bir dönem geçirdiğini, abone pazarının yüzde 3, servis geliri pazarının da yüzde 7 büyüdüğünü kaydetmiş. Avea, abone pazarında yüzde 8, servis gelirinde de yüzde 11 büyüyerek 1 milyon 42 bin abone kazanmış. Peki ama bu büyüme ne derece sağlıklı?
Çünkü Avea, 2008'de514 (53), 2009'da1240 (522), 2010'da 963 (301), 2011'de 1055 (224) ve 2012'de ise 753 (156) milyon TL zarar etmiş. Parantez içindeki rakamlar ise operasyonel zararını gösteriyor. 2013'teki operasyonel zarar ise 138 milyon TL. Dolayısıyla rasyonel bir pazar gelişimi ve doğru rekabet için kârlılığın es geçilmemesi gerekir. Sağlıklı bir telekom pazarı için Avea'nın da en kısa zamanda kâr etmesi gerekmez mi?

YARIN: Sabit telefonlar nereye kadar ve sektöre genel bakış

Yukarı