Güntay Şimşek

İlaç endüstrisini uyandıracak anlaşma...

Türkiye'de, son on yılda yaşanan hastaneye, doktora ve ilaca erişimdeki kolaylıkların endüstri tarafında karşılığı olmamasına değişik gerekçeler üretilebilir. Ancak ilaç sanayiindeki milli şirketler, son on yılda hızla azalırken, bugünlerde yeniden atılıma geçtiklerini söylemek mümkün.
İlaç endüstrisinde Anadolu'ya yapılan en büyük yatırımını gerçekleştiren İLKO İlaç'ın son atılımı da bunlardan birisi. İLKO, Türkiye'de bir ilk gerçekleştirerek ülkemizi, küresel ilaç endüstrisinin geleceği olarak gösterilen biyoteknolojik pazarın bir oyuncusu haline getirecek adımı attı.
Geçen yıl Chicago'da yapılan uluslararası biyoteknoloji fuarına, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte gitmiştim. Türkiye heyetinde, Selçuklu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Öncel ve İLKO İlaç Genel Müdürü Hatice Öncel de yer alıyordu. Önceller'in ilginç girişimlerde bulunduğunu, Korelilerle biyoteknoloji konusunda görüştüklerini bir yıl önceden biliyordum. Ancak bu ilişkinin bu kadar hızlı ortaklığa ve Türkiye'de yatırıma dönüşebileceğini tahayyül dahi etmemiştim. Ama gerçekleşmiş. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı'yı da tebrik ediyorum.
Selçuklu Holding bünyesinde faaliyet gösteren İLKO İlaç ve Güney Kore menşeli biyoteknoloji firması Genexine arasında % 50 - % 50 ortaklıkla kurulan İLKOGEN firması, Türkiye'nin ilk biyoteknolojik ilaç araştırma-geliştirme, üretim ve uluslararası pazarlama yatırımı olacak. İLKOGEN'in ilk etap yatırım miktarı takriben 32.4 milyon dolar olacak.
Genexine, anlaşma kapsamındaki ürünlerin patent haklarını İLKOGEN'e devredecek, Ar-Ge danışmanlığı ve know-how transferini de gerçekleştirecek ve böylece İLKGOGEN, gerçek anlamda bir geliştirme ve üretim kuruluşu haline gelecek, ilk aşamada ağırlıklı olarak kanser ve kansere bağlı hastalıklara yönelik olarak biyoteknolojik ürünler geliştirilip 201 7'de İLKOGEN markalı ilk ürünler hedef pazarlara sunulacak.
Yarın biyoteknolojiye devam edeceğim..

 

SABİT TELEFONLAR NEREYE KADAR...

2013'ün son çeyreğinde, bir önceki üç aylık döneme göre mobil trafik miktarı yaklaşık yüzde 5.5 oranında artarken, sabit telefon trafik miktarı ise yaklaşık yüzde 9.4 oranında azaldı. Trafik yüzde 87.3 oranıyla mobillerde. Sabitlerin nereye kadar gideceği ortada.
2008 yılında yaklaşık 6 milyon geniş bant internet abonesi varken, 2013 yılı üçüncü çeyrek sonu itibarıyla bu rakam 33.7 milyona yaklaşmış. Mobil geniş bant penetrasyon (erişim) oranı Türkiye'de yüzde 33.7 iken OECD ortalaması yüzde 62.8.
Bu rakamların detayı şu: Halen daha gelirlerin yaklaşık yüzde 65'i ses, yüzde 20'si data, yüzde 10 seviyeleri ise mesajlar... Akıllı telefonlar akılsızca kullanılıyor demek de mümkün!
Ayrıca Eylül 2013 itibarıyla Türkiye'de yaklaşık toplam 68.911.173 mobil abone bulunuyordu. On yaş altı çocuklar sayılmazsa nüfusun tamamında cep telefonu var denebilir.
2013 yılı üçüncü üç aylık dönem itibarıyla abone sayısına göre pazar dağılımı da şöyle: Turkcell % 50.77, Vodafone % 28.75, Avea % 20.48.

Yukarı