Güntay Şimşek

Süleyman Aslan, Halk Bankası'na Yönetim Kurulu Başkanı oluyor...

"Nereden nereye?" diye sorgulanırsa, kolay cevaplanacak bir durum değil. Çünkü trajik boyutları kadar, ilginçlikleri ve ilkleri de olan bir haberi paylaşmak istiyorum. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında gözaltına alınan ve 14 Şubat'ta mahkeme tarafından tahliye edilen eski Halk Bankası Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Aslan, şu an Halk Bankası'nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev ifa ediyor. Gözaltı genel müdürlüğü götürdü, tahliyesiyle de yönetim kurulu üyeliği bir nevi baki kaldı.
Fakat Süleyman Aslan, kamuoyunu günlerce meşgul eden ve etmeyi de sürdüren "ayakkabı kutusu" hadisesiyle birlikte devletin çeşitli kademelerinde yargıda, emniyette arka arkaya gelen değişikliklerle birlikte tahliye edilenler kervanının en önemli aktörlerinden biri oldu. Çünkü bir nevi 17 Aralık'ın simgesi Süleyman Aslan ve "ayakkabı kutuları"ydı. Dolayısıyla en fazla tartışılan isimlerden birisiydi.
Genel müdür ve yönetim kurulu üyesi olarak gözaltına alınıp tahliye olduktan sonra Halk Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olarak eski işyerine döndü. Fakat Aslan'ın bu hızlı dönüşü burada kalmayacak. Halk Bankasının Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) 6 Mart'ta yaptığı duyuruya göre 31 Mart günü saat 14.00'te olağan genel kurul yapılacak. Mahalli seçimlerden bir gün sonra yapılacak Halk Bankası Genel Kurulunda Süleyman Aslan, Yönetim Kurulu Başkanı olacak. Genel Müdürlüğü'nü başkanlıkla taçlandırmış olarak dönecek de denebilir. Bu kadar emin olmamın ve net yazmamın bir sebebi var elbette. Süleyman Aslan hakkında malum olduğu üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen adli soruşturma devam ediyor. Yargı neticesi beklenmeden gerçekleştirilen bu hızlı yükselişin, AKP hükümeti cihetiyle elbette her tarafa mesaj içeren bir yönü de var.
Halk Bankası Genel Kurulu'nun da seçimlerden bir gün sonraya denk getirilmesi de şüphesiz tesadüf değil. Eğer Halk Bankası kamu kontrolünde olan Vakıfbank gibi 28 Mart'ta genel kurul yapıp Süleyman Aslan'ın Yönetim Kurulu Başkanlığını onaylamış olursa, seçime 2 gün kala bunun nasıl etki oluşturacağını kestirmek zor. Ancak hükümet Aslan'ın yönetim kurulu üyeliğini devam ettirerek
bir yönüyle gelecek tepkileri de test etmiş oldu. Şimdi hükümetin, kadrolarına nasıl sahip çıktığının, taltif ettiğinin bir gereği olarak Süleyman Aslan, bankanın en tepe yöneticisi yapılacak. Muhakkak başka sebepler de vardır, ancak en görünürde olanlardan biri bu...

 

Her proje bir şeyleri alıp götürür!

Mahalli seçimler sebebiyle önüne gelenin proje açıkladığı bir süreç yaşıyoruz. Suyu, elektriği, otobüsleri bedava yapacağını söz verenler olduğu gibi daha vizyoner başkan adayları ise uçuk kaçık projeler peşinde. Hiç kimse kusura bakmasın Anadolu'dan, Türkiye'den daha büyük bir proje yok. Yeter ki sahip çıkacak başkan adayları olsun. Bozmasın yeter.
Mesela İstanbul'a hangi proje değer katabilir? İstanbul kendine yetiyor, bize de çok fazla geliyor. Onun için giderek berbatlaştırıyoruz. Yeni projeler de şüpheniz olmasın doğasını, çevresini, denizini daha da yaşanmaz yapacaktır. Hiç bu kenti korumaya yönelik bir proje duydunuz mu? Habire şunu dikeceğiz, bunu yapacağız. Nereye kadar? Yeter yapmayın kardeşim!
Marmaray gibi spesifik projelere bir şey demiyorum, ama onu da öyle sunuyoruz ki, zannedersiniz boğazın altına tüp tünel yapacak mühendisler yetiştiren üniversiteyi Hakkâri'de hizmete açtık. Paran varsa boğaza tüneli Japonlara yaptırırsın, ama trilyon dolarların olsa dahi ikinci İstanbul yok. Köprü, tünel, havalimanı bunlar medeni ülkelerde zorunlu ihtiyaçlar sebebiyle, tartışılarak düşünülerek ve iyi planlamayla hayata geçiriliyor. Dubai'de çöle yapılan havalimanı bile ciddi bir planlamanın ürünü... Şimdi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kalkmış seçimlere 5 gün kala, kimsenin hayallerinin yetmeyeceği, yer yerinden oynayacak bir proje açıklayacakmış. Doğru, İstanbul çölüne ancak 5 günlük projeler yakışır.

Yukarı