Advertisement
Güntay Şimşek

Kayıp Malezya uçağının esrarı

Malezya Hava Yolları'nın Boeing 777 uçağını arama çalışmaları devam ederken, 239 yolcusu ve mürettebatıyla birlikte yaklaşık 2 haftadır kayıp olan uçağa dair neden üretici ülke Amerika'dan net bir cevap yok? Halbuki teknik donanımları sebebiyle uçaktaki her komut, her hareket üretici Boeing tarafından da anbean izlenebiliyor. Dolayısıyla bazı büyük devletlerin bu hadiseden bir şekilde bilgisi olduğu gerçeğini de akıllara getiriyor. Dün BBC, eski pilotlar ve havacılık uzmanlarının teorilerine yer verdi. Bazı eklemeler ve yorumlar yaparak aktarıyorum.
1. Uçak kaçırıldı
Uçağın, Endonezya ile Tayland ve Burma kıyıları arasında, Hindistan'a ait Andaman ve Nicobar Adaları'na inmiş olabileceği, bu bölgedeki askeri radarın çalışmama ihtimalinden dolayı bu inişi kaydetmiş olmayabileceği düşünülüyor. Çok tutarlı değil. Ancak kaçırılmış olması halinde saklanacağı en iyi yer.
2. Uçak çöle indi
Uçakların çöle iniş yapmaları mümkün ve kıyıya inişten daha kolay olması Kazakistan'ı işaret ediyor. Ancak uçağın Kazakistan'a varmak için Hindistan, Pakistan ve Afganistan gibi ülkelerin hava sahasından geçmiş olması ve radar sistemleri tarafından tespiti gerekirdi.
3. Uçak güneye gitti
Uçağa ait son uydu sinyalleri Malezya radar sahasını geçtikten sonra en az beş-altı saat daha uçtuğu iddia ediliyor. Buna gerekçe olarak, radara yakalanmamış olması nedeniyle güney koridorunu kullanmış olabileceği söyleniyor. Dolayısıyla bu hattın sonu Avustralya'nın kuzeyinde deniz anlamına geliyor.
4. Taklamakan Çölü'nde olabilir
Uygur Türkleri tarafından kaçırılmış olduğu iddiası, uçaktaki yolcudan 153'ünün Çin vatandaşı olmasına dayandırılıyor. Dolayısıyla uçuşun Çin'deki Taklamakan Çölü'nde sonlandığı iddiası var. Fakat yine radar kaydı gerekiyor. Çin ve Uygur Türkleri aynı cümlede kurgulanınca da iddia merak uyandırıyor.
5. Langkawi'ye acil iniş yaptı
Uçağın Pekin rotasından saparak sola dönmüş olması, pilotun havada büyük bir sorunla karşılaşıp güvenli iniş yeri bulma çabasına bağlanıyor. Dolayısıyla Kuala Lumpur Havaalanı'na dönmesi, 3 bin metre yüksekliğindeki dağlık bölge nedeniyle mümkün olmayınca Langwaki Adası'na ulaşmayı tercih etmiş, fakat adaya varmadan denize çakılmış olabilir.
6. Uçak Pakistan'da
Medya patronu Rupert Murdoch'un bir twit'inde ifade etmesi üzerine bu iddia gündeme geldi. Ancak Pakistan makamları kabul etmedi. Askeri radarların, insansız hava araçlarının en yoğun olduğu bölgede böyle bir senaryo ne kadar geçerli olabilir?
7. Başka bir uçağın radar gölgesine gizlendi
Aynı bölgede bulunan Singapur Hava Yolları'na ait olan başka bir uçağın radar gölgesinde izini kaybettirmiş olabilir. Uçağın uçuş güzergâhını inceleyen ve Malezya uçağının 15 dakika boyunca Singapur uçağını takip ettiğini belirleyen bir uzman, Hindistan ve Afganistan hava sahalarını da aynı yöntemle aşmış olabileceğine inanıyor. Yani uçak bir yerlerde...
8. Uçakta mukavemet oldu
Uçağın önce 13 bin 700 metre gibi yüksek bir irtifada, daha sonra da oldukça alçak bir irtifada uçması şüpheli bulunuyor. Hatta mukavemet ihtimali bile tartışılıyor. Çünkü 11 Eylül olaylarının ardından pilot kabini kapısı uçak kaçırma girişimlerine karşı takviye edilmiş olsa bile kokpite girme ihtimali hâlâ var.
9. Basıncı azaltıldı, yolcular öldürüldü
Yolcuların çabuk ölmesi için uçağın 13 bin 700 metre irtifaya çıkarılmış olabileceği ise bir başka iddia. Yolcuların cep telefonlarıyla irtibata geçmelerini engellemek için bu yüksekliğe çıkıldığı gerekçe olarak gösteriliyor. Kabindeki basıncı azaltılınca, otomatik olarak düşen oksijen maskeleri 12-15 dakika boyunca oksijen verebiliyor. Ardından yolcuların karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu bilinçlerini yitirip ölmesi söz konusu. Fakat bu durum, başka oksijen kaynakları yoksa uçağı kontrol eden kişiler açısından da geçerli. Dolayısıyla zorlama bir senaryo...
10. Uçak saldırı için kullanılacak
Uçağın 11 Eylül tarzı bir terörist saldırı amacıyla kaçırılmış olma ihtimali de konuşuluyor. Dikkat edilmesi gereken bir iddia. Ancak üretici firma Boeing yetkililerinin bu konudaki fikri daha önemli.

Yukarı