Güntay Şimşek

Başbakan’ın iki başkanla sınavı

Genel havasındaki ‘Yerel Seçim’ bütün tartışmalarıyla geride kaldı, ama seçim tartışmaları yeni argümanlarla, yeni oyun ve strateji modelleriyle devam ediyor. Başbakan bu defa muhalefetle değil, kendi cephesinde yer alan oyuncularla savaşmak zorunda kalacak. Cumhurbaşkanlığı seçim tartışmaları eşliğinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘ün sahaya sürdüğü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın stratejilerine yön verme adımları giderek daha yoğunlaşacak gibi görünüyor.
Mesela Merkez Bankası‘na ‘faizi düşürün’ çağrısı yapan Başbakan Erdoğan‘a net bir şekilde ‘Hayır’ cevabı geldi. Bazı başbakan yardımcılarının da bu görüşte olduğunu tahlile gerek var mı? Cumhurbaşkanı da zaten Merkez Bankası‘yla aynı paralelde düşünüyor. Çünkü hükümetin veya başbakanın talebiyle yapılacak bir faiz indiriminin Merkez Bankası‘na güveni önemli ölçüde sarsacağına dair özellikle yurtdışı kaynaklı bilgiler söz konusu... Buna hükümet kaynakları faiz lobisi diyor, ancak hükümetin etkin kademelerinde de faiz lobisine paralel bir görüş var.
Erdem Başçı‘nın şahsi itibarı veya Merkez Bankası‘nın (MB) konumlandırmaya çalıştığı yer, piyasa oyuncuları tarafından daha fazla satın alınıyor. Dolayısıyla MB Başkanı ve Başbakan Erdoğan beraber zikredildiğinde bazı sıkıntıları ardından saymak mümkün oluyor.
Başbakan‘ın son günlerde karşı karşıya geldiği en sıkıntılı konu ise Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç. Başbakan Erdoğan, Twitter yasağının AYM tarafından kaldırılmasına tepki göstererek, ‘Karar milli değil, hukuki sorunlar var, saygı duymuyorum’ mealinde açıklamalar yaptı. Ancak Haşim Kılıç da bulunduğu yerden geri adım atmadı. Üstelik Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘ün de Kılıç‘a ve Anayasa Mahkemesi kararına destek çıkarak, ‘Gurur duydum’ şeklinde yorumlamasının artçı işaretlerini Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde daha sık yaşayacağız.
Özetle; seçimlerden güçlenerek çıkan Başbakan Erdoğan‘ın yeni süreçte karşısında Cumhurbaşkanı Gül ve iki başkanla mücadele takvimi yer alacak...

 

Sanal mağazalar ve PayPal...

3 Nisan’da “PayPal- Atlasjet kitapyurdu.com” başlığıyla yer verdiğim eleştirel yazıma PayPal‘dan sanal ortamda alışveriş güvenliğine dair bilgilendirici bir açıklama geldi. Önemli bölümlerini aktarıyorum.
“PayPal olarak kurulduğumuz 1998’den bu yana tüm dünyada online ödeme yapmanın ve almanın en güvenli yollarından birini sunuyoruz. Bir işlem planlandığı gibi gitmediğinde, herhangi bir konuda endişelendiğinizde, sorunlarınızı bildirmeniz ve yardım almanız bizim için önceliklidir. Online satın aldığınız bir ürün elinize ulaşmaz veya tanıtımından farklı çıkarsa PayPal Alıcı Koruması ile yüzde 100 para iadesi alabilirsiniz. Bu tip durumlarda ‘Alıcı Koruması‘ndan faydalanmak ve işlem itirazında bulunmak çok kolaydır. Müşteri hizmetlerimizi arayabilir veya PayPal hesabınıza girerek itirazda ve hak talebinde bulunarak süreci PayPal’a devredebilirsiniz. PayPal işlem incelemesinin ardından hızlı bir şekilde para iadesini PayPal’da kullandığınız fonlama aracına gerçekleştirir.
Kullanıcılarımıza sunduğumuz Alıcı Korumamıza ek olarak satıcılarımıza özel bir PayPal Satıcı Korumamız da bulunmaktadır. Ödeme PayPal ile yapıldığı sürece uygun işlemler korunur ve satıcıya masraf yaratılmadan problemler çözümlenir.
Dünya çapında 193 pazarda 143 milyon kullanıcıya aralarında Türk Lirası’nın da bulunduğu 26 para birimiyle hizmet veren ve küresel e-ticareti mümkün kılan PayPal olarak sizlerin yapıcı eleştirileriyle hizmet ve süreçlerimizi daha da yüksek seviyelere taşımaya gayret ediyoruz.”
PayPal‘ın cevabı böyle, ama sorunlarını gündeme getirdiğim Türkiye’deki sanal mağazaların durumu pek parklak değil. İnternetten alışveriş yapacağınız zaman öncelikle bu kurumları araştırın, haklarındaki şikâyetleri, yorumları okuyun. Sitelerini inceleyin. Kötü bir tecrübe yaşamamak için iletişim kanallarını test edin. Kurumsallığı yoksa kesinlikle mağdur olursunuz. Ayrıca ödeme sistemlerindeki banka ve kredi kartı isimleri, diğer ödeme yöntemleri de sizleri yanıltmasın...

Yukarı