Güntay Şimşek

Berlin'in otelleri New York'tan fazla!

Paparazziler için sık önlem alınmış. Giriş bölümü bu sebeple ikiye ayrılmış; sıradan müşteriler ve VIP müşteriler oteli kullanımlarında aynı kapıları kullanmıyor. Otelde fotoğraf çekmek de yasak. Berlin’in tam ortasındaki bir mekândan bahsediyorum; Regent Otel. Tarihi bir bina gibi duruyor, ama 25 yıllık bir geçmişe sahip Regent. İç tasarımında ahşap ağırlığı var ve rafine bir ortam söz konusu. Dünyada 8 tane bulunan otel Tayvan menşeli bir gruba ait. Türkiye’ye özellikle İstanbul’a gelmek için araştırma yapıyorlar. Dolayısıyla bu otele Türkiye’den de müşteri çekmek için pazarlama çalışmaları da yapıyorlar. Otelin yanlnızca 195 odası ve 39 süiti bulunuyor. İçine kapalı bir otel olarak tarif etmek mümkün. Zira ortada olmak istemediklerini yöneticileri de ifade ediyor ve benim tarifime hayır demiyorlar.

Türkiye’den gelecek konukların konforu için de Türk gazete ikramları, Türk televizyonu yayınları ve 20 Türk çalışanları olduğunun altını çizeyim. Berlin kültür ve sanat açısından oldukça zengin, endüstri yok. Ancak Alman medya ve kamu kurumlarının ağırlığını bu şehirde hissetmek mümkün.

Berlin’de New York’tan daha fazla yatak ve 5 yıldızlı otel olduğunu duyunca da şaşırdım. Toplam 804 konaklama tesisi var, bunun yaklaşık 600’ü otel. Toplam yatak kapasitesi ise 135 bin 349 adet.

Regent, aynı zamanda Berlin’in ilk Michelin yıldızlı gurme restorana sahip olma unvanını da elinde bulunduruyor. Kaliteyi önceleyen otel, aynı lüks ve konforu her yerde sürdürmek zor olduğu için her yerde yoklarmış. Karakteri olan yerlerde bulunmak istiyorlarmış. İstanbul da bunlardan birisi...

Şu an ortalama oda fiyatları 290 Euro, fakat muadillerinde bu rakamın yaklaşık 600 Euro olduğunu öğrendim. Berlin’in en pahalı veya en iyi üçüncü oteli demek mümkün. Türk pazarıyla yeni ilgileniyor. Türklerde yeni yeni müşteri akını başlamış. Berlin kültür, sanat, müze ve fuarlarıya popüler. Türk milli takımı da 2010’da burada kalmış. Avrupa’nın en fazla ziyaret edilen 3. kenti olan Berlin’in giderek popülaritesi de artıyor.

Misafiri olduğum bu otele adım atar atmaz Kıdemli Satış Müdürü Juliane Wehring ve Halkla İlişkiler Müdürü Carolin Meltendorf’un bilgi bombardımanına tutuldum. Madonna ve Tom Cruise de bu otelde hem de kral dairesinde kalmış. Teklif edilince ben de şov dünyasının meşhur kişilerinin kaldığı kral dairesini ziyaret ettim. Evet manzarası nefis, mekânların iç tasarımı şık ve sade. Acaba Türkiye’den kimler kaldı veya kalacak bilemiyorum.

Skylife ihalesinde LC Waikiki bilmecesi...

Geçen hafta Türk Hava Yolları (THY) Skylife ile birlikte uçuş dergilerinin içerik ve reklam tedarikini sağlamak üzere çıktığı ihalenin detaylarını ve muhtemel katılımcılarını THY’den elde ettiğim bilgiler ışığında gündeme taşıdım. ‘THY yönetimi, 5 yıllık sürenin bu senenin sonunda dolması sebebiyle bir süre önce yeniden ihaleye çıktı. Dünyadan ve Türkiye’den önde gelen gruplar ihale şartnamesi aldı. Türkiye’den Sabah Grubu (Turkuvaz), Akşam Grubu (Ethem Sancak) ve Müesse isimli bir şirket ile birlikte hazırgiyim markası Vahap Küçük’ün Yönetim Kurulu Başkanı olduğu LC Waikiki Grubu da bünyesindeki ajansla ihale için hazırlık yapıyor’ diye özetleyebileceğim bu mihval üzere yazı kaleme aldım. Ardından LC Waikiki’den bir yönetici aradı, böyle bir şeyin olmadığını söyledi. Halbuki aynı gün benimle görüşmek isteyen bir grupla bir araya geldiğimde, LC Waikiki’nin kurum içinde yer alan ajansıyla ihaleye gireceklerini ifade ettiler. Benden de fikir almak istediklerini söylediler.

Neticede iyi niyetle yazılan ve kaynaklarından teyit edilen bir yazı için LC Waikiki cephesinde ciddi rahatsızlık oldu. Kısa bir açıklama gönderdiler “Markamızın veya LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük’ün bu yatırım konusunda bir girişimi bulunmamaktadır.”

Kimseyi zorla ihaleye sokacak değilim. Konuyla ilgilenenlerin dikkatine...

Yukarı