Güntay Şimşek

Altyapıda neden duvara tosluyoruz?

Geleceği planlamada ciddi anlamda zorluk yaşadığımızı, ulaşım ve iletişim yatırımlarına bakarak görebiliriz. İstanbul için planlanan 3. Havalimanı ihalesinin çok geç yapılması güzel bir örnek. ‘Atatürk Havalimanı mı büyütülecek, yoksa yeni bir havalimanı mı yapılacak?’ sorusuna geç cevap verilmesi sebebiyle önümüzdeki yıllarda İstanbul’u ciddi bir kriz bekliyor. Zorlu bir proje olan Marmaray’ın Japonlar tarafından bitirilmesine rağmen TCDD yönetiminin, İstanbul içindeki mevcut raylı sistemleri rehabilite edip, zamanında entegresini sağlayamaması da bir başka örnek. Aynı şekilde İstanbul-Ankara arasında devreye giren Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesi Pendik’te son buluyor. İstanbul’a ulaşamamasının sebebi bu projenin mütemmimleri olan mevcut demiryolu hatlarının halen daha bitmemiş olması.

Daha önce bu köşeden; ‘Demirağlar tamam, siber ağlar ihmalde’ şeklinde uyarmıştım. Siber ağları oluşturan fiber altyapı sıkıntısının kaynağında ise Türk Telekom’un Turkcell, Vodafone ve Avea gibi yatırımcı şirketleri engellenme gerçeği yatıyordu.

Birkaç gün önce aynı konuda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, ilginç uyarılarda bulunarak, mobil geniş banttaki data artışının şebekeleri zorlamaya başladığını, önlem alınmazsa 2-3 yıl sonra aranan kişiye hemen ulaşılamayacağına dikkat çekti. Anlaşılan, önlem alma makamındaki Acarer bile gelen krize rağmen, uzun süre Türk Telekom’a ve önemli devlet adamlarından oluşan yönetim kuruluna söz geçirememiş! Şimdi söyleyin bakalım, gelişmişlik düzeyinin fiber altyapıyla ölçüldüğü bir dünyada Türkiye’de bunlar neden oluyor?

 

Formula 1 yarışları ve İstanbul

Formula 1 yarışlarıyla birlikte ilginç tartışmalar yaşadık. Neticede F1’e ödenen parayı çok bulup, yarışları rafa kaldırdık. Tek başına F1’e odaklanarak, fayda temin edemedik çünkü. Eylülde Singapur’da yapılan F1 yarışlarına katıldığımda gördüm ki, tüm şehir F1 için seferber olmuş. Paralelinde bir sürü organizasyon yapılmış ve 2-3 günlük F1 yarışı bir haftalık festivale dönüştürülmüş. Oteller, uçaklar, sokaklar, restoranlar dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla doldurulmuş. F1 adeta işin bahanesi gibi kalmış.

F1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park pistinin işletmecisi Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, F1’in yeniden Türkiye’ye dönmesi konusuna artık sıcak bakmadığını söylüyor. Haklı... Çünkü sadece pist işletmecisine yüklenebilecek bir organizasyon değil. İşin içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Turizm Bakanlığı, İstanbul için alışveriş festivalleri yapan sivil toplum kuruluşları, TOBB, TİM, Türk Hava Yolları (THY) ve devletin ilgili kurumlarının olması lazım ki, verim alınabilsin. Böyle birlik kesinlikle şart. Ancak halen daha İstanbul’a gelen turistlerin envanterini bile tutamıyorsak, doğru istatistikler açıklıyamıyorsak, işimiz zor.

 

Kanada’dan kömür haberi...

‘Kömür yeniden altın çağına giriyor’ yazım üzerine Ottava Büyükelçisi Selçuk Ünal’dan gelen mesajı aynen aktarıyorum:

‘Saskatchewan Eyaleti’nin en büyük enerji tedarik şirketi SaskPower’ın anılan eyalette kurduğu Boundary Dam, Kömür Bazlı Enerji Santralı ve Entegre Karbon Yakalama ve Depolama (Carbon Capture and Storage-CSS) Tesisi’nin açılışı 2 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Bu vesileyle 30 Eylül-2 Ekim 2014 tarihlerinde Regina’da bir sempozyum düzenlendi. Sera gazı emisyonlarını % 90 oranına kadar azaltma kapasitesine sahip CCS teknolojisi ve uygulamaları tanıtıldı. Boundary Dam kömür santralı ve CCS tesisi, dünyada ticari ölçekte kullanıma açılan ilk entegre CCS projesini oluşturuyor. Bu konudaki gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. Nitekim, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcımız Sayın Murat Mercan, 2013 Ekim ayında Calgary’de söz konusu proje hakkında bir görüşme gerçekleştirmişti. Söz konusu teknolojinin önümüzdeki dönemlerde ülkemizde de uygulama alanı bulabileceği düşüncesiyle konuyu yakından izliyoruz. Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızın da olası bir Kanada ziyareti söz konusu. Bu konu o tarihte de gündemimizde olacaktır.’

Yukarı