Güntay Şimşek

‘4G’ye bir yıldan önce geçemeyiz’

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, dünkü yazım üzerine arayıp 4G ihalesiyle ilgili teknik detaylar verdi. Acarer’den aldığım bilgiler şöyle:

"Bugün ihale sürecinin başlaması halinde bile en erken bir yıldan önce 4G hizmeti vermemiz mümkün olmaz. Çünkü 4G altyapısı için gerekli olan ekipmanın, rafta hazır ürün olmadığı için sipariş verilmesi gerekiyor. Ayrıca ihaleye giren şirketlerin bu yatırımları yapmaları ve finans bulmaları için de zamana ihtiyaçları var. Öte yandan, 4G’ye geçmek için tüm operatörlerin aynı anda hazır olmaları gerekiyor ki haksız rekabet olmasın.”

‘AKILLI TELEFON KULLANIM ORANI % 70’

“Türkiye’de yaklaşık olarak 150 milyon adet mobil cihaz var. Ancak önemli kısmı önceki yıllara ait ve çoğunluğu sürekli kullanılmıyor. 72 milyon GSM abonesinin yaklaşık % 70’i akıllı cihaz (telefon) kullanıyor. Geçen yıl Türkiye’ye gelen ve Türkiye’de üretilen cihazların da takriben % 94’ü akıllı cihaz oldu. Bu oran bir önceki yıl % 48 sevilerindeydi. Gördüğümüz kadarıyla artık akıllı cihaz dışında pek satış olmuyor. 2009-2014 arasında GSM operatörleri 3G için 5.5 milyar TL yatırım yapmış, karşılığında datadan elde ettikleri gelir ise 13.5 milyar TL oldu. 2009-2015 arasında data trafiği 40 kat artarken, data (veri) geliri de 12 kat arttı.”

ÇOK KONUŞUP AZ BİLGİLENİYORUZ

Geçen yılın toplamına ait BTK verileri 1.5 ay sonra yayınlanacak. Ancak 2014’ün üçüncü çeyrek verileriyle, 4G’ye geçmeden önce nelerin eksik olduğunu (mevzuat ve teknik altyapı) ve nelerin yapılması gerektiğini daha net görme şansımız olacaktır. Böylece “Dünyada 4G’ye geçecek 125. ülke olacağız” sloganı eşliğinde, altyapı ve gerekli kanuni düzenlemeleri yapmadan 4G’ye geçmenin bazı sıkıntıları da beraberinde getireceğini görebiliriz. Özellikle fiber altyapı ve operatörlerin mevcut hatları kullanımına dair sıkıntılar gelişmiş ülkelerle kıyaslanacak durumda değil.

Dolayısıyla bu tarz yatırımlarda ihaleye çıkılmadan önce teknik ve hukuki altyapının hazırlanması ciddi anlamda önemli. Eylül 2014 itibarıyla yaklaşık 72 milyon abone içinde 3G abone sayısı da 57 milyona ulaşmıştı. 3G hizmetiyle birlikte mobil bilgisayardan ve cepten internet hizmeti alan mobil genişbant abone sayısı da 31 milyon 104 bin olmuştu. Ancak rakamlara gelir açısından, akıllı telefonları akıllı kullanıp kullanmadığımız yönünden baktığımızda karşımıza başka detaylar çıkıyor.

2014 yılı üçüncü çeyrek dönem itibarıyla abone sayısına göre pazarın durumu şöyle: Turkcell % 48, Vodafone % 29, üçüncü sıradaki Avea ise % 22 pazar payına sahip. Data gelirlerine baktığımızda acı tablo, yani teknik altyapının eksikliği daha bariz ortaya çıkıyor. Data gelirleri ise Turkcell % 25, Vodafone % 25 ve Avea % 32. Konuşma gelirleri şöyle: Turkcell % 62, Vodafone % 61 ve Avea % 52.

Son not: 2014’ün üçüncü çeyreğinde 370 dakika aylık ortalamayla Avrupa’nın telefonda en fazla konuşan ülkesi olduk. Datada nerelerdeyiz acaba?

‘CEPTE BIPLEME KESIN KALKIYOR’

GSM operatörleri arasında numara taşınmasında, tüketici mağdur olmasın diye uygulanan “bip”li uyarı tonuna nihayet uygun bir yöntem bulundu. BTK Başkanı Acarer, bu defa kesin bilgilerle, “bip”in nasıl kaldırılacağını formülüyle anlattı. Ben şapka çıkardım. Bulunan formül çok adilane. Hiçbir operatörün itiraz edemeyeceği bir uygulama söz konusu. Numara taşınmasında haksız rekabete sebep olan “bip”in kaldırılmasını Turkcell istemiyor, Vodafone ve Avea ise hararetle talep ediyordu. Peki nasıl kalkacak?

Acarer, 4 ay sonra isteyen abonenin talebi doğrultusunda “bip” sesini kaldıracak bir altyapı hazırlayacaklarını ifade etti; 1 Ocak 2016’dan sonra ise abone isterse “bip”lemenin devam edeceği bir uygulamaya geçeceklerini söyledi. Görüldüğü gibi hiç kimsenin itiraz edemeyeceği, rekabete katkı sağlayacak bir yöntem...

Yukarı