Güntay Şimşek

Sabancı’dan payıma düşeni isterim...

Geçen yıl, 16 Nisan 2014’te Sabancı Holding’den ilginç bir satış haberi açıklanmıştı. Üstelik bu açıklama rahmetli Sakıp Sabancı’nın vefatının 10. yıldönümüne denk gelince, vaziyet sadece Sabancı Holding için değil Türkiye adına üzücü bir tabloyu ortaya koymuştu. Ben de bu konuyu ele alan: ‘Sakıp Ağa SASA’yı satmazdı, Güler Hanım neden sattı?’ başlığı altında sitem dolu bir yazı kalem almıştım. Anlaşılan ülkemizin önde gelen birçok işadamıyla birlikte önemli aydınlarımızın da hislerine tercüman olduk ki, epeyce kişi aradı ve tebrik etti. Eleştirdiğim husus şuydu:

SASA’nın Türk ekonomisine kazandırılma modeli vardı ve önemli oranda bunu yerli tekstil şirketlerimize ve devletimize borçluydu. Dolayısıyla ekonomik kaygılarla yabancılara satılması doğru olamazdı. Tekstil sektörümüzü yabancılara mahkûm edeceğine dair de ciddi kaygılarım vardı ve bu da en yüksek seviyeden seslendiriliyordu.

Geçen yıl nisan ayındaki SASA’nın satış haberini neler etkilediyse, mutlaka iş dünyasının gösterdiği tepkiler, bizlerin eleştirilerinin de yabancıya satılmamasında birazcık olsa katkısı olmuştur, ancak netice önemli. SASA yabancıya değil, yerli bir şirketimize satıldı. İşte bu haber üzerine geçen sene beni arayanlar, bu defa yine telefonun diğer ucundaydılar. Fikr-i takip yapıp, bu güzel haberi de yorumlamam ve gelişmeleri tebrik etmem gerektiğini hatırlattılar. Haklılar, hem Güler Hanım’ı hem de SASA’nın yeni sahibi Gaziantepli Erdemoğlu Holding yetkililerini tebrik ederim. Detaylara gelince....

Sabancı Holding’in, SASA Polyester’in yüzde 51 hissesini Erdemoğlu Holding’e 102 milyon dolara satmasıyla, aynı oranda hissenin Taylandlı Indorama Netherlands BV’ye satışından vazgeçildiğinin altı çizilmiş oldu. Böylece SASA Polyester’deki Sabancı Holding’in yüzde 51 hisseyi temsil eden 110.3 milyon lira nominal değerli hisselerin tamamı da Erdemoğlu Holding’e geçmiş oldu. Hem de geçen yıldan çok çok iyi rakama. İki taraf ve Türkiye’miz için hayırlı olsun. Şirketin rakamsal değeri değil, sektöre hitap şekli, tek tedarikçi olması ve daha önemlisi buradaki mantık çok önemliydi. İşte o negatif etkileri yüksek olacak yabancıya satıştan vazgeçilmesi, ekonomisini büyütmeye çalışan ülkemiz için dikkate alınması gereken bir husustur. Neden mi?

Çünkü Sabancı Holding’in Türkiye sanayisine en ciddi katkıyı yaptığını kimse inkâr edemez. Özdemir Sabancı gibi 2-3 isme daha sahip olsaydık, Sakıp Sabancı benzeri birkaç müteşebbisimiz son yıllarımıza damga vursaydı, bugün 2023’te 500 milyar dolar hedefini tutturmak hayal olmaktan çıkmış olurdu. Çünkü, iki ismin rahmetli olmasından sonra Sabancı Topluluğu adım adım sanayiden çekilmeye, meşakkati az, getirisi yüksek işlere odaklı hareket etmeye başladı. İşadamlarımız da ekseriyetle bu modeli örnek almaya başladı. Üreten, geliştiren bir ülke olmaktan çıkıp, tüccarlığa başladık. Başka ülkelerin, şirketlerin ürünleriyle ticaret yapan bir konuma düştük.

Şimdi SASA’nın geçmişe göz atarak, ‘neden yabancıya satılmasın’ deme hakkını kendilerinde gören önemli bir kesimle aynı safta yer aldığımı geçen yılki yazımdan bazı bölümlerle izah edeyim:

Türkiye’de birçok grup, holding, şirket, bir yönüyle de devletin teşvikiyle, koruma duvarlarıyla ve de halkın, iş dünyasının teveccühleriyle bulundukları yerlere, noktalara geldiler. Bu durumda bu şirketlerin satışının da bu denli kolay ve bir açıklamayla olmaması gerekir. Devlet ve milletin hakkının da azıcık gözetilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hatta gerektiği yerlerde devletin ilgili kurumlarının devreye girerek satışın gözden geçirilmesini sağlamalarının da doğru olduğu savunulabilir. Tıpkı İtalya’da Fiat’ın, yabancıya satışına izin verilmemesi gibi...’

SASA, Özdemir Sabancı tarafından Adana’da 1966 yılında kurulmuş, 48. yılında, yani geçen sene elyaf üretiminin gelir-gider tablosuna bakılarak satışına karar verilmişti. Tepkiler gösterilmiş, eleştiriler yapılmıştı.

Geçen yıl yabancıya satılsaydı, Sabancı Holding’in kasasına 60 milyon dolar girecekti. Bu sene yerliye 102 milyon dolara satıldı. ‘Şirketin Borsadaki değeri...’ falan gibi bahanelerden anlamam. Bizlerin de tepkisiyle, SASA’nın yabancıya satışında Sabancı Holding yetkililerinin kafasında istifhamlar oluştu ve hemen karar vermeyip beklediler. Bunun da karşılığını yaklaşık yüzde 50 fazlasıyla aldılar.

Neticeyi kelam: Sayın Güler Sabancı, iki taraflı iyi bir işe imza attınız. Daha iyi fiyata ve yerliye SASA’yı sattınız. Hissedarlar ne der, bilemem, ama aradaki farktan hissemize düşeni isterim. Baki selam...

Yukarı