Güntay Şimşek

Türkiye’nin turizm konsepti var mı?

 

Önemli bir coğrafyada yer alıyoruz, ancak bunu ne kadar iyi kullandığımız tartışılır. Ulaşım, lojistik ve turizm açısından bakıldığında Türkiye’nin bölge ülkeler içinde rakibi yok. Ancak herhangi bir şekilde sıkışmadıkça, coğrafi avantajın ekmeğini yemeye devam ediyor, geliştirmeye bile çalışmıyoruz. Sıkışınca da palyatif çözüm önerileriyle gündemi geçiştiriyoruz. Konuyu, bu sene sorun yaşayacağımıza yönelik endişelerin olduğu turizm sektörüne getirmek istiyorum.

Malumunuz olduğu üzere Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçen hafta turizmi canlandırmak için ekonomik sıkıntıda olan ülkelerden gelen havayollarına destek verileceğini açıkladı ve şu ifadeleri kullandı: “Önümüzdeki iki ay içinde, seyahat acentelerinin organizasyonlarıyla, bu ülkelerden gelen yolcu uçaklarına 6 bin dolar yakıt desteği vereceğiz. Dolayısıyla şimdiden uçuş iptallerinin önüne geçeceğiz.” Zamanında ve doğru bir adım. Dilerim bu destek başka şekillere dönüşerek turizmi ve turist getirecek havayollarını desteklemek yerine, başka türlü kullanılmaz.

Ayrıca Başbakan en üst seviyeden destek açıkladığına göre başta ilgili bakanlık ve sivil toplum kuruluşlarının da Türkiye’yi ortak bir turizm konseptine kavuşturacak adım atmaları gerekiyor. Neden mi?

Yıllardır bir turizm konseptimiz yok. Eğer, havayolu, tur operatörü, otelci ve tanıtım faaliyetlerini yapanlardan oluşan böyle bir konseptimiz olsaydı, bu yılı daha rahat atlatabilirdik. Hatta bir turizm konseptimiz olsaydı, Başbakan Davutoğlu’nun böyle bir paket açıklamasına gerek kalmadan tedbir paketleri devreye girerdi ve rezervasyonlarda geçen yıla oranla yüzde 18 eksiğimiz olmazdı. Halbuki Mısır, yaşadığı hengameli ortama rağmen geçen yıla oranla % 40, Yunanistan % 50 ve İspanya % 10 daha fazla rezervasyon almış. Peki Akdeniz çanağındaki rakiplerimizden bizim neyimiz eksik ki geride kaldık?

THY KABİNDE STANDART GETİRCEK

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ile geçen hafta bir araya geldim. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı ve THY Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyükekşi’nin de katılımıyla THY’nin uçtuğu noktalarda ihracatın nasıl geliştiğini konuştuk. Topçu, bu sene hedeflerinin uçak içinde standartları yakalamak olduğunu söyledi. Bunun anlamı net: THY uçak içlerinde yoğun uçuşlardan dolayı sorunlar azalacak, kabin personeli de tüm uçuşlarda aynı hizmeti verecek.

SAĞLIK BAKANI İLE SAĞLIKLI BİRKAÇ ADIM: YÜRÜYELİM ARKADAŞLAR!

Hafta sonu pazar günü erken saatlerde, aldığım bir davet üzerine Emirgan Korusu’nun muhteşem manzarası eşliğinde güzel birkaç saat geçirdim. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile 30 dakika yürüyüş yapıp, “Bir Adım Hareket, Bin Adım Sağlık” projesinde yer almış oldum. Halk nezdinde bu projenin ciddi karşılık bulduğuna da şahit olanlardan biriyim. Uzatmayayım, yürüyüşün ardından Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Doç. Dr. Ömer Tontuş’un ev sahipliğinde, sağlıklı ürünlerle (masada tuz ve şeker yoktu, yeşillik boldu) sağlıklı kahvaltıyı Bakan Müezzinoğlu ile birlikte yaptım. Çaya şeker katmadım, yumurtaya tuz serpmedim.

Masamızda Bakan Bey’in dışında oldukça renkli isimler vardı: Habertürk TV’de Türkiye’nin ilk kadın spor müdürü olarak isim yapan sunucu ve televizyon programcısı Simge Fıstıkoğlu, Sağlık Bakan Yardımcısı Erkan Kandemir, yakında “Yemişim Diyetini” kitabıyla da tanışacağınız bu dünyanın meşhurlarından Dr. Gürkan Kubilay ve Fenerbahçe’nin unutulmaz orta saha futbolcularından Kemal Aslan. Bu masanın sohbeti de doğal olarak spor ve sağlıklı yaşamdı.

Bakan Müezzinoğlu, yumurtayı soyup tam ağzına götüreceği esnada, Dr. Kubilay’ı işaret ederek, bir gerçeğe dikkat çekti: “Yıllarca bu yumurtaya ne haksızlık edildi.” Böylece yumurtanın hakkını bir kez daha teslim edip onu masada mahzun bırakmadık. Emirgan Korusu’nun ve etrafının da korunacağını Sağlık Bakanı meslektaşlarımıza izah edince, sağ salim evin yolunu tuttum.

Yukarı