TVRadyo
Güntay Şimşek

Arapların ilgisini nasıl değerlendirmeliyiz?

 

Son yıllarda Körfez ülkelerinin Türkiye’ye olan ilgisini biliyoruz. Bazılarıyla devletlerarası politik arenada bir dargın bir barışık yol alsak da, işadamlarının ilgi ve alakası devam ediyor. Türkiye’de, bu fırsatları sadece inşaata yönlendirmek yerine yeni teknoloji yatırımlarına kaydırmak için çaba sarf edip Körfez sermayesi ve Türkiye’deki insan kaynağıyla yeni bir yol haritasına ihtiyacımız var. Böylece Körfez’deki Türkiye algısını da değiştirip kendimize bambaşka bir alan açabiliriz.

Dün İstanbul’da Zorlu Center’da yer alan Raffles Hotel’de, “Uluslararası Yatırım Zirvesi” başladı ve bugün de devam edecek. Bu zirveye Katar, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden enerji, teknoloji ve gayrimenkul alanında önemli işadamları katılıyor. Ben de bu zirvenin “Teknoloji Yatırımları ve Yeni Nesil Teknolojileri” bölümünde konuşmacıydım. Hassaten Körfez sermayesinin sadece inşaat gibi alanlarda değil, Türkiye’nin teknoloji yatırımlarında değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çektim. Hatta ortak Ar-Ge çalışmaları yapacak oluşumlara gidilerek projeler geliştirilmesinin, savunma sanayii, telekomünikasyon gibi alanlarda ortaklıklarla var olmanın önemini vurguladım.

Zirvede benden önce konuşan Suudi Arabistanlı işadamlarının neleri öne çıkardığını aşağıya not ettim. Lütfen okuyun ve karar verin; Türkiye, Körfez sermayesi için nasıl ilerlemeli?

Abdul Rahman Abdullah Al-Zamil
(Suudi Arabistan Odası Başkanı-Zamil Grup Başkanı)

Türk işadamlarının Suudi Arabistan pazarına tek başına girme alışkanlığı var. Bu doğru değil ve stratejik hata. Mutlaka yerli ortak gerekli. Sadece vekil değil, işbirliğinde riskleri de üstlenecek bir yerli ortak bulmalılar. Vekil veya ortak aranırken de, bu kişilerin projeleri garantileyecek olması bekleniyor. Bu yaklaşım da doğru değil. Çünkü Suudi Arabistan pazarında aracıya gerek yok. Bizim pazarda dürüst davranan başarılı işadamları netice alıyor. Mesela Medine Havalimanı için açılan ihaleye epeyce iştirak eden oldu. Ancak dosyalar incelendiğinde en iyi teklifi veren 2 konsorsiyum arasında, Suudi Arabistanlı gruplarla doğru ortaklık ilişkisi kuran 2 Türk şirketi öne çıktı. (TAV Havalimanları Holding, Suudi ortağıyla bu ihaleyi kazandı. Proje tamamlanmak üzere.) Suudi Arabistan’da doğru kişilerle yapılan ortaklıklar ve doğru iş teklifleriyle netice alındığına bu çok güzel bir örnektir.

Ayrıca Suudi Arabistan’a G. Koreli ve Çinli firmalar da yoğun ilgi gösteriyor. Ancak onların işe ihtiyacı var ve doğru tekliflerle gelmiyorlar. Bu da bizim felsefemize uymuyor. Düşük fiyat verip iş almak yerine, doğru fiyatlarla iş yapılmasını istiyoruz.

Öte yandan, Körfez ülkelerinin yıllık 72 milyar dolarlık gıda pazarı bulunuyor. Türk ürünleri de bu pazarda farkını ortaya koymuş durumda. Bu sebeple Türk şirketleri, gıda ürünleriyle Körfez’de daha fazla ağırlıklarını koymalılar. Türk ekonomisini, gelişimini gıpta ile takip ediyoruz. Suudi Arabistan için Türkiye’de konut satışlarının önü daha fazla açılırsa işbirliğimiz çok iyi seviyelere gelir.

Ziad Al-Bassam
(Al-Bassam Grup)

Suudi Arabistan’ın bütçesi her zaman fazla vermiştir. Petrol’de 2’nci, doğalgazda 4’üncüyüz. Suudi Arabistan petrokimya sektörü çok güçlüdür. İlk 20 ekonomi içinde yer alan ülkemiz, en fazla yatırım alan ülkedir. İthalatta dünyanın 21. ülkesiyiz. Türkiye’ye çok önem atfetmekteyiz. Yakın ilişkiler de kültürel akrabalığımızın gereğidir. Petrokimya ve inşaat için işbirliği bekliyoruz. Türkiye’de devlete ait bir şirketle de büyük ortaklığa girmiş bulunuyoruz.

Said El-Nahni ve İbrahim Al-Assaf
(Sumu Holding)

Petrol ve enerji alanında işler yapıyoruz. Farklı alanlarda varız. Suudi Arabistan dışında yatırım yapıyoruz ve bu yatırımlara devam edeceğiz. Türkiye’de de yatırım yapmak için 3 yıdır araştırmalar yapıyoruz. Fizibilitesini yaptığımız projeler var. Onlara ortak olabiliriz. Özellikle devlet destekli projeler ilgimizi çekiyor. Ya da altyapıyla ilgili projelere girebiliriz. Türkiye’de yatırım yapmak arzusundayız.

Körfez’in kısaca hikâyesi bu.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı