TVRadyo
Güntay Şimşek

Dijital veriler nasıl saklanıyor?

 

Dünyanın geleceğini şekillendiren dijital gelişmeler, aynı zamanda dijital veri merkezlerinin de önemini ortaya çıkardı. Sanal âlemde dolaşan bilgilerin kontrolü değil mevzubahis olan. İnternet ortamının güvenliği ve rakamlarla ifade edilemeyecek boyuta ulaşan yoğunluk sebebiyle oluşan bilgi kirliliği, sanal âleme adım atıldıktan sonra dipsiz bir kuyu gibi karşımıza çıkıyor. Ancak hiçbir şey de kaybolmuyor. Sadece bazı özel girişimlerle bir yerlerde görünür olmasının önüne geçiliyor, o kadar.

Fakat asıl mesele, şirketlerin, devlet kurumlarının, güvenlik birimlerinin ve daha önemlisi ülke güvenliğini sağlayan orduların dijital bilgilerinin muhafazası. Bu noktada iki türlü güvenlik meselesi karşımıza çıkıyor. Birincisi internet ortamıyla ilişki sebebiyle siber güvenlik, ikincisi ise mevcut bilgilerin dış dünyadan bağımsız olarak korunması, saklanması. İşte bu noktada devreye pek duyulmayan “dijital veri merkezleri” giriyor. Bu merkezler 23-24 dereceye ayarlı odalarda ve her türlü dış etkiye dayanıklı, sabit bir mekânda veya seyyar hizmet vermek üzere yapılıyor. Artık her kurumun güvenlikli, yangına, suya dayanıklı, bir dijital veri merkezi olmak zorunda.

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da veri merkezi yapan Canovate Group’un fabrikasını gezme şansım oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gür ile Turgut Özal döneminde Alcatel- Teletaş Fabrikası olarak hizmete giren ve sonraki yıllarda Türkiye’nin telekomünikasyon sektörüne gerekli önemi vermemesiyle atıl hale gelen ve daha sonra Canovate Group’un satın aldığı bu alanda şimdi veri merkezleri, endüstriyel ısı pompaları imal ediliyor.

Can Gür, dünyada komple bir tesis olarak dijital veri merkezi kuran 4 şirketten birine sahip olduklarını belirterek Umman Milli Eğitim Bakanlığı’nın veri merkezi başta olmak üzere dünyada önemli projelere imza attıklarını söyledi. Dijital veri merkezlerini % 99 millilik oranıyla hayata geçirdiklerini belirten Gür, Ciddi Limanı’na 54 derece sıcaklık ve % 95 oranında neme dayanıklı mobil veri merkezi (mobil data center) yaptıklarını, siber güvenlik konusunda dünya ile başı dertte olan bir komşu ülke içinde 300 adet mobil veri merkezi ürettiklerini ifade etti. Ürünlerinin % 80’ini ihraç eden Canovate Group’un dünya genelinde müşteri profili oldukça geniş. Ancak Türkiye’de özellikle kamu kurumları bile veri merkezlerini büyük oranda yurtdışından ithal ediyor, kendi şirketlerimize soğuk davranıyorlarmış. Mesela THY veri merkezi, İMKB gibi kurumların veri merkezleri ithalmiş.

Mobil veri merkezleri ise daha stratejik bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Dijital verilerin savaş veya başka türlü dış saldırılardan korunması için geliştirilen mobil veri merkezleri, çeşitli kamuflaj yöntemleriyle sürekli yer değiştirilerek kullanılıyor. Hatta aynı veriler birden fazla mobil veri merkezinde saklanarak bilgilerin güvenliği sağlanıyor. Özellikle hem siber saldırılar için hem de başka ülkelerin silahlı saldırılarında bu sistemin tercih edildiğinin altını çizeyim.

Çeşitli boyutlarda geliştirilen dijital veri merkezleri, sabit bir mekân için veya seyyar üretilse bile yüksek güvenlikli, belli süre için kendi enerjisini üreten ve kendi güvenliğini sağlayan sistemlere sahip, hayatımıza girmiş, olmazsa olmazlardan. İlgililerin dikkatine...

4G İHALESİ SENARYOLARI

Bu ay yapılması beklenen 4G ihalesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirilerine rağmen, henüz bir geri adım veya ihalenin iptaline yönelik bir girişim olmadı. GSM operatörleri 4G ihalesi yapılacakmış gibi hazırlanıyorlar. Fakat 3 senaryodan bahsediliyor:

İhale iptal edilmeyecek. Yapılacak.

İhale, Bakanlar Kurulu kararıyla iptal edilmesi gerektiği için 26 Mayıs’a kadar böyle bir adım atılmayacak, ama 3 GSM operatörüne teklif vermemeleri yönünde telkinde bulunulacak.

İhale yapılacak, ancak Bakanlar Kurulu neticeyi onaylamayacak. Sonra 2017 tarihi referans alınarak yeni kriterlerle yeniden ihaleye çıkılacak.

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı