Güntay Şimşek

Rusya’nın Türk Akımı ne olacak?

 

Seçimlerden önce Rus doğalgazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı’nda sıkıntı olduğu notunu düşmemin üzerinden bir hafta geçmeden konuyla ilgili ilginç bir açıklama geldi. Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev, projenin inşasını öngören hükümetler arası anlaşmanın (İGA) bu ay sonuna kadar imzalanacağını açıkladı. Ancak bu açıklama sadece Türkiye boyutuyla ilgili, Avrupa tarafı ise halen daha karışık.

Türk Akımı’nın Avrupa’ya devam edeceği güzergâhta görev alacak Sırbistan ve Makedonya gibi ülkelerin başbakanları, bu projede yer almayacaklarını net bir şekilde ifade etmişlerdi. Türkiye-Rusya görüşmelerinden ay sonuna kadar nasıl bir tablonun ortaya çıkacağı henüz kestirilemiyor. Almanya’da toplanan G7 ülkeleri liderlerinin toplantısından Rusya için bir ağır bir uyarı daha gelmesiyse Türk Akımı’nın Avrupa’daki geleceğinin parlak olmadığını gösteriyor. Henüz Yunanistan’ın bu projedeki pozisyonu da belli değil. Türkiye ile Rusya arasında şimdiye kadar bir anlaşma imzalanamamasının arkasında ise yürütülen çok yönlü görüşmeler söz konusu olduğuna göre durum, Medvedev’in açıkladığı kadar net olmayabilir.

HAZAR GEÇİŞLİ TÜRKMEN GAZINA İRAN-RUSYA STRATEJİSİ

Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP) Avrupa’daki bağlantı noktası TAP (Trans Adriatic Pipeline) üzerinden Avrupa’ya ulaşma fikri ise Türkiye’nin geliştireceği formüllere bağlı. Türkiye doğalgazda merkez (HUB) olma imkânını yakalayabilir. Reexport fırsatlarını değerlendirmenin yollarını aramak için gayret göstermesi, gerekli yatırımlar için adım atması da tartışılabilir.

Diğer taraftan Türk Akımı’ndan 2017’den sonra Türkiye’nin alacağı 15.75 milyar metreküplük doğalgaza da Trakya Bölgesi’nin ihtiyacı olduğu unutulmamalı. Medvedev’in, “Botaş ile doğalgaz fiyat indirimine ilişkin anlaşmanın haziran sonuna kadar imzalanacağını” söylemesinin de iyi pazarlıkların devam ettiği şeklinde okunması gerekiyor. Zira konunun bir de Hazar geçişli doğalgaz boyutu olduğu, Rusya ve İran’ın bu hattan gelecek gaza ortak politikayla karşı çıktığı unutulmamalı.

Bu süreçte Avrupa Birliği’nin Rusya’nın yapımını üstlendiği Akkuyu Nükleer Santralı’na yönelik çalışmaların durdurulması çağrısı yapması ise enerji politikalarımızda çok yönlü tartışmaların devam edeceğini gösteriyor.


MKE'NİN MİLLİ TÜFEĞİNE İLGİNÇ BİR İTİRAZ! 

“Güntay Bey, ben Gaziantepli, emekli polis Metin Kantar. Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKE) yapmış olduğu tüfekle ilgili olarak ‘Nihayet 150 sene sonra bir tüfek yapabildik’ demişseniz de, ne yazık ki halen yapabilmiş değiliz. Yapılan tüfek de Amerikan M-16 tüfeğinin bir kopyasıdır ve MKE bunu hep yapmaktadır. MKE’nin yaptığını iddia ettiği ve ‘yerli’ diye tanıttığı, Milli Piyade Tüfeği (MPT), şayet kopya değil de, özgün bir tasarım olsaydı; MKE patent için müracaat ederdi. Çünkü patent belgelerinde silahın özgün tasarım olup olmadığının açıklanması gerekiyor.

Türkiye’nin ilk yerli tabancası, makineli tabancası ve piyade tüfeğinin tasarımları ve patentleri bana aittir. Bu silahlardan makineli tabanca ile piyade tüfeği 2011 yılında, MKE tarafında incelenip beğenildikten sonra prototip yapımı için Milli Savunma Bakanlığı’na onay için yazı yazmamıza rağmen, izin alınamamıştır. 2013 yılında tasarımlarım üniversite tarafından da incelenip beğenildikten sonra proje haline getirilmiş, bütçesi hazırlanmış ve Gaziantep sanayiindeki kalıpçılar ayarlanmış ve bir adet prototip yapımı için üniversite tarafından yine Milli Savunma Bakanlığı’na onay için başvurulmuşsa da maalesef yine netice alınamamıştır.”

Yukarı