TVRadyo
Güntay Şimşek

İçimizden birileri yabancı şirket mesaisi yapıyor!

 

Yerli şirketlerin değil, yabancı firmaların Türkiye’de daha fazla iş almasını sorgulamaya devam edelim. Öyle ki, yerli şirketlerin kazandığı ihalelere bile müdahale edilip yabancıya gitmesi için uğraş verilen bir ülkede yaşıyoruz.

Yerli şirketler ve yerli sanayi öncelenmediği gibi titizlikle yabancı firmalarla çalışmaya özen gösterilmesi şaşırtıcı. Yurtdışında ne kadar yabancı marka varsa önü açılırken, yerli firmalara da aynı hırsla ket vurulmuş. Ve bir örnek İzmir’den...

Dün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu aradı, en son yaptıkları raylı sistem ihalesinin detaylarını konuştuk. Ben bu ihale sonrası tramvayların yerli bir şirket tarafından temin edilmesi gerekirken, G.Koreli Hyundai Rotem’in birileri tarafından devreye sokulması sebebiyle belediyeyi de eleştirmiştim. Detaylar şöyle:

İzmir Belediyesi’nin yaptığı en son tramvay ihalesini yerli bir firma olan Gülermak kazanıyor. Ancak müteahhit firma Gülermak ile birlikte Bursa’dan Durmazlar da tramvayları sağlamak üzere beraber ihaleye giriyorlar. Tramvay bedelleri de yerli bir şirket olan Durmazlar’ın setlerine göre hazırlanıyor. Gülermak ihaleyi kazanınca, Durmazlar da otomatikman kazanmış olduğu için seviniyorlar. Fakat bu sevinç kursaklarında kalıyor.

Etkili ve yetkili birileri devreye girip, Gülermak’a baskı yaparak yerli ve milli Durmazlar yerine yabancı şirket Hyundai Rotem’in ithal ve daha pahalı tramvaylarının İzmir’de değerlendirilmesini istiyor. Öyle de oluyor. Yerli şirket ihale kazandığı halde saf dışı, kaybettiği halde yabancı firma oyuna dahil ediliyor.

Başkan Kocaoğlu, ilk defa “Bir ihaleden hızlı netice alalım” diye inşaat ile raylı sistemlerin (çeker araçların) ihalesini birlikte yaptıklarını ifade ederek, ihale öncesi de yerli şirketlerimize şartnamede gerekli kolaylıklar sağladıklarını söyledi. Gülermak’ın da raylı sistem araçlarını Durmazlar firmasından temin edeceğini ihalesi öncesi açıklayarak beraber yarışı girdiklerine dikkat çeken Kocaoğlu, ama sonra Gülermak’ın, Durmazlar yerine yabancı bir firmayı tercih ettiğini belirtiyor.

Biraz araştırınca, Gülermak’a G.Koreli Hyundai Rotem ile çalışması için önemli yerlerden baskı yapıldığını öğrendim. TCDD ile Rotem ortak...

 

KORELİ, ÇİNLİ, ALMAN YERLİ YATIRIMCI DUMAN

Sektörden bir serzenişe, Kayseri’den Railtur Vagon Endüstrisi Taşımacılık Sanayi ve Ticaret AŞ’den Halis Turgut’a kulak verelim:

“Bahsettiğiniz Güney Kore firması, başlangıç olarak 10 milyon dolar yatırım yapıp toplamda Türkiye’den 1.7 milyar dolar iş almışlardır. Aynı firma bu dönem içerisinde toplam % 40 yerliliğe erişecekti, maalesef kimse bir şey demediği için cıvatayı bile Kore’den getirdiler. Yani elde var sıfır. Yerli sanayiye ne yapıldı da bizler geri zekâlı olduğumuz için bunları beceremedik veya yapamazsınız dediler.

Şimdi başımıza bir de Çinli çıkardılar. Bu arkadaşlar da Ankara için 394 milyon dolar ihale aldılar. 70 tanesi Çin’den gelecekti, ondan sonrakiler % 51 yerli olacaktı. 90 adet geldi, 20 adette ‘0’ yerlilik.

Konunun özetine bakarsak, mesele ihale kanunu değil. Mesele, biz Türk olarak Türkiye’yi ne kadar seviyoruz meselesi. 2023 hedefleri doğrultusunda demiryolu alt-üst yapı yaklaşık 15 milyar dolar gibi gözüküyor, bana sorarsanız bu minimum 25 milyar dolar olacak. Direkt işçilik hesaplansa % 20= 5 milyar dolar. Biz vergileri verelim, birileri de Kore, Çin ve Almanya gibi ülkelere işyeri açtırsın...

İyi bir konuya değindiğiniz için teşekkürler...”

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı