Güntay Şimşek

Telefonları karıştırmayın rekabet yoğunlaşacak...

 

Uzun bir süredir Türk Telekom (TT) Grubu markalaşma sorunu yaşıyordu. Faaliyet gösterdiği her alandaki ürünleriyle müşterisinin karşısına değişik argümanlarla ve stratejilerle çıkıyor, telekomünikasyon alanındaki yakınsamayı da epeyce bir süredir öteliyorlardı. Özellikle sektördeki değişim neticesinde daha güçlü hale gelmesi gereken Avea’nın gelinen son nokta için ciddi etken olduğunu düşünüyorum. İşte o nokta; Türk Telekom’un terk marka haline gelmesi.

Ağustosta Türk Telekom yetkilileriyle görüştüğümde böyle bir değişime gideceklerinin işaretini vermişlerdi. Hatta benim de görüşlerimi merak etmişler, ben de; “Neden Türk Telekom gibi markayı diğer ürünlerin içinde kullanmıyorsunuz?” sorusunu yöneltmiştim. Aldığım cevap; “Yakında sürprizlerimiz olacak” şeklinde olmuştu. Sürprizin, TT Grubu çatısı altındaki markaların entegrasyon süreci kapsamında ‘tek noktada hizmet’ anlayışıyla tek marka altında toplanması olduğunu yapılan açıklamayla öğrenmiş olduk.

Artık TT Grubu, mobil ve sabit hizmetlerini beraber pazara sunacak, müşterisine de tek merkezden hizmet verecek. Kamuoyunun karşında da tek etkin isim olarak Türk Telekom CEO’su Rami Aslan olacak. Böylece Türkiye telekomünikasyon sektöründe çok daha dinamik bir rekabetin de önü açılmış olacak.

Neden böyle düşündüğümün iyi anlaşılabilmesi için çok değil, 5 yıl önceki GSM operatörlerinin pazar durumuna bakılması yeterli olacaktır. Bir tarafta sektörün % 50’sinden fazlasını domine eden bir oyuncu ve diğer tarafta yukarıya çıkmak için çabalayan iki operatör vardı. Son iki yıldır bu tablo önemli oranda değişmeye başladı. Şüphesiz nedenleri var. Başta 2 GSM operatörünün yapı ve yaklaşımlarının değişmesiyle birlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) da daha fazla tüketici odaklı düşünerek pazarın rekabetçi yapıya kavuşması için attığı adımlardan söz edilebilir.

Mesela Vodafone da önceki gün bir açıklama yaparak, toplam gelirini yüzde 28 artırarak dört yılın en yüksek yarıyıl büyümesine ulaştığına dikkat çekti. Ayrıca toplam mobil gelir pazar payında tarihinin en yüksek seviyesi olan yüzde 35.9’a ulaşması demek, pazarın lideri Turkcell’in payının bir miktar azalması anlamına geliyor. Vodafone Türkiye’nin abone sayılarına bakan yönüyle iddialı açıklaması aynen şöyle; “2015- 2016 mali yılının ilk yarısında 814 bin net abone kazanımı ile mobil telekom pazarında ‘en çok net abone kazanan operatör’ olduk.”

Vadofone ve Türk Telekom cephesindeki gelişmeler karşısında pazarın lideri ve en birikimlisi, sürekli kâr eden GSM operatörü Turkcell de, tüketiciye yansıyacak şekilde daha agresif strateji geliştirecektir. Ve sektör doğal olarak hareketlenecek.

Ancak kamu tarafı yani Ulaştırma Bakanlığı ve BTK, sektör oyuncuları arasında rekabeti güzel bir noktaya çekmesine rağmen, altyapı tarafında durum o kadar parlak değil. Halen daha teknolojide yerlileşme meselesi aşılamıyor. BTK’nın sektörden bu amaçla topladığı büyük meblağlar Ulaştırma Bakanlığı tarafından amacına yönelik kullanılması için yönlendirilmiyor. Bu faslı da geçip BTK rakamlarıyla sektöre bakalım.

Geçen yıl (2014) toplam gelirlerin yaklaşık % 21.7’sini Türk Telekom, % 28.4’ünü Turkcell, % 15.3’ünü Vodafone, % 12.7’sini Avea ve % 21.9’unu diğer işletmeciler elde etmiş. Aynı yılın yatırım bilgileri de şöyle: Türk Telekom’un yatırımında % 26.2 oranında bir azalma olmuş, Turkcell % 28.6 oranında, Vodafone % 51.7 ve Avea ise %10.8 oranında yatırımlarını artırmış.

2014’teki bu tabloya rağmen yıllık net kârlar şöyle: Türk Telekom 2 milyar 483 bin, Turkcell 2 milyar 300 bin, Vodafone 53 milyon ve Avea -793 milyon (zarar) olmuş.

2015 yılı ikinci çeyrekte toplam gelire göre pazar payları da şöyle: Turkcell % 43, Vodafone % 35.7 ve Avea % 21.3. seviyelerinde. Bu dönemde gelire göre pazar payını tek artıran 0.5 puan ile Vodafone olmuş.

Bakalım 4.5G ile yarış hangi noktaya doğru çıkacak?

 

Yukarı