TVRadyo
Güntay Şimşek

Rusya’nın en son adımı gaz olur!

 

Rus savaş uçağının Türkiye sınırında düşürülmesinin akabinde başlayan tartışma, “Rusya doğalgazı keser mi?” mevzuu şu günlerde de devam ediyor. Uçağın düşürüldüğü günlerde hem Bloomberg HT’de, hem Habertürk TV’de, hem de bu köşede defalarca dikkat çektim. Dünyanın en büyük doğalgaz rezervlerine sahip olan Rusya, en önemli gelir kalemine olan güvenin sarsılmasını istemez.

Daha anlaşılır olarak ifade edeyim: Rusya, ancak bıçak kemiğe dayandığı an, doğalgazıyla karşı tarafa zarar verme yoluna başvurur. Çünkü doğalgazda talep güvenliği sadece Türkiye’yi ilgilendiren bir konu değil. Evet, Almanya’dan sonra Türkiye, Rusya’nın ikinci büyük doğalgaz müşterisi, ama bizden sonra çok sayıda ülke var Rus doğalgazına güvenip enerji yatırımı yapan. Şayet doğalgaz talep güvenliğinde Rusya kaynaklı sorunlar yaşanırsa ne olur biliyor musunuz? Rus gazı kullanan ülkelerde konutlar, işyerleri ve doğalgazdan elektrik üretimi yapan bütün santrallar geleceklerini Rusya’sız planlamaya başlar.

İhraç ettiği doğalgazdan çok daha fazlasını üretme kapasitesi olan Rusya’nın gaz pazarını genişletmesi için çaba harcadığını dikkate alarak değerlendirme yapılması gerekir.

Halihazırda yılda 500 milyar metreküpün üzerinde gaz üretme imkânı olan Rusya, 2014’te Avrupa’ya toplam 146.6 milyar metreküp doğalgaz ihracatı yaptı. Ülkelere göre detayları şöyle:

Bu sebeple en sıkıntılı günlerde bile Rusya, Ukrayna üzerinden Türkiye ve Avrupa’ya verdiği gazın kesilmemesi için azami dikkati gösterdi. Ukrayna’nın fazla gaz çekmesine, borçlarını ödememesine rağmen de “talep güvenliği tartışılmasın” diye gayret gösterdi. Eğer iki ülke arasındaki tansiyon düşürülebilir veya daha ileri gitmesine mani politikalar geliştirilirse, Rus doğalgazı kontratlara uygun şekilde akmaya devam eder. Hatta Türkiye tahkime taşıdığı indirim tartışmasını da kazanarak Rusya’dan aldığı gazın maliyetini Avrupa’ya göre makul seviyelere taşıyabilir. Ama halihazırdaki gergin havanın en azından kendi ülkemizde kontrol edilmesi şart. Aksi halde haklıyken haksız duruma düşme tehlikesi olduğunu unutmayalım.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) gibi yarı resmi kurumların bile ateşe körükle gittiği bir dönemde, asıl tehlikenin Rus doğalgazının kesilmesi değil, hararetli atmosferin her tarafa yayılma ihtimali olduğunun görülmesi gerekir.

Sarf edilen sözlere ve tepki olarak ortaya konan eylemlere daha dikkat edilmesi Türkiye’nin menfaatine olacaktır. Bölgemizde oluşan Irak, Suriye, İran ve Rusya blokuna karşı Amerika ve müttefiki ülkelerin daha fazla rol alarak tartışmalarda Türkiye’nin yükünü hafifletmeleri için sabırlı olmak gerekir. Zira uçak düşürülme hadisesi bölgede cereyan eden sıcak atmosferin sebebi değil. Sabredelim, olay kendi mecraına dönsün..

 

'PATRONLAR LOBİSİ' SLOGANIYLA KAZANDI

Başaran Ulusoy, bir kez daha başarıp Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanlık koltuğuna oturdu; tebrik ederim. Rahmetli Saffet Ulusoy’un Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanlığı rekorunu hatırlatmış olsa da asıl mesele diğer adayların neden başaramadığıdır. TÜRSAB Başkanlığı için Başaran Ulusoy’a rakip olarak Emin Çakmak ve turizm piyasasının önemli şirketi ETS Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy ve diğer patronların desteğiyle Firuz Bağlıkaya yarıştı. Hasılı Ulusoy’un rakibi iki adayı, muhalif olaylar ikiye bölmüş. Ayrıca Firuz Bağlıkaya için “Patronlar lobisinin adayı” sloganı kullanılınca, üyeler mevcut başkanla yola devam kararı vermişler.

 

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı