TVRadyo
Güntay Şimşek

Pazartesi uçuşlarına dikkat!

 

Havayolu ile seyahat edenlerin en büyük korkularından biri kuşkusuz rötar ve iptaller. Güvenlik aramalarının uzun kuyruklara yol açması, yetersiz salon ve kapıların yığılmaları artırması, personel eksikliği ve buna bağlı olarak pasaport işlemlerinin gecikmesi, hava trafiğindeki artış gibi ana sebepler uçakların iniş ve kalkışlarında zaman zaman saatleri bulan gecikmelere neden oluyor. Ve ilginçtir, istatistikler en fazla rötar ve uçuş iptallerinin yaşandığı günün pazartesi olduğunu gösteriyor.

Her tip uçağın inişine uygun olmayan havalimanları, sefer sayısı kabiliyetini azaltıyor ve alternatif seçenekleri sınırlıyor. Özellikle İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kapasitesinin sınırlarını zorlayan performansta hizmet vermesi, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda olduğu üzere yoğun sezonda meydan ekipmanlarının bakımı, pist, apron inşaatları ve hava trafik hizmetlerinin uluslararası standartlarda olmaması gibi hususlar eklendiğinde durum içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Kış aylarında hava muhalefeti de tüm olumsuzlukların üzerine eklenince uçuşlarda rötarların (tehir) artması, hatta seferlerin iptal edilme oranları da giderek artıyor.

Dünya genelinde durumun nasıl olduğunu merak edenler için “flightstats” sitesi üzerinden rötar ve iptaller ile ilgili oldukça detaylı bilgilere ulaşmak mümkün. Dünyadaki onlarca havayolu şirketi ve havalimanının analizi sonucunda görülüyor ki, 9 Kasım-9 Aralık tarihleri arasında dünya genelinde 456 bin 770 rötar ve 35 bin 70 uçuş iptali yaşandı.

Bu rakamları bölgelere göre ayırırsak Avrupa’da 85 bin 662 rötar ve 8 bin 74 uçuş iptali var. Rötar konusunda zirve 173 bin 524 ile Asya Pasifik’te, iptalde zirve ise 11 bin 949 ile Kuzey Amerika’da.

İngilizlerin düşük maliyetli havayolu EasyJet, rötar konusunda Avrupa’da açık ara zirvede yer alıyor. EasyJet son 1 aylık süreçte 5 bin 470 uçuşunda rötar yaptı. Listenin ikinci sırasında ise 3 bin 992 rötar ile milli havayolumuz Türk Hava Yolları (THY) var. THY’nin listedeki yerini belirleyen iki önemli detay söz konusu; Atatürk Havalimanı’nda kapasiteyi zorlayan trafik yoğunluğu ve 2 hafta önce İstanbul’da etkili olan şiddetli lodos. Listede üçüncü sırayı 3 bin 887 gecikme ile yine bir İngiliz havayolu olan British Airways alırken, dördüncü sırada uzunca bir süredir uçuş ekibinin sendikal haklar sebebiyle krize gittiği Lufthansa bulunuyor. Lufthansa 9 Kasım-9 Aralık sürecinde 3 bin 842 uçuşunda gecikme yaşadı. 3 bin 477 gecikme yaşayan AirFrance ise listede beşinci. Aynı dönem içinde, Avrupa’da iptal edilen uçuşlar listesinde zirveyi yaşadığı kriz sebebiyle Lufthansa’nın aldığını görüyoruz. 9 Kasım-9 Aralık döneminde tam 3 bin 579 uçuşunu iptal eden Alman havayolunu, 547 iptal uçuşla THY takip ediyor.

Varış havalimanına en çok gecikmenin yaşandığı Avrupa’daki havalimanları arasında Londra Heathrow ve Lufthansa’nın merkezi Frankfurt ilk sıralarda yer alırken, kalkış havalimanları arasında gecikmenin en çok yaşandığı yer Paris Charles de Gaulle, uçuş iptallerinin en çok olduğu meydan ise Frankfurt oldu. Büyük taşıyıcıların, küçük havayollarına oranla çok daha fazla uçuşu olması dolayısıyla daha fazla gecikme ve iptaller yaşadığının göz önünde bulundurulması gerekiyor. Ayrıca nüfus ve hava trafiği yoğunluğunun fazla olduğu metropollerdeki havalimanlarına olan uçuşlarda ve özellikle düşük maliyetli havayolu şirketleri ile yapacağınız seyahatlerinizde rötar yaşama ihtimalinin daha yüksek olduğunu unutmayın. Son bir dipnot: En çok uçuş iptalinin yaşandığı gün olan pazartesi günlerine hassaten dikkat edin ve seyahat planlarınızda bunu göz önünde bulundurun.

YILMAZ VURAL AIRPORT'TA

Türk futbolunun renkli simalarından Teknik Direktör Yılmaz Vural, bu hafta Airport’ta konuğum oldu. Yeşil sahalardaki hareketliliğini seyahatlerine de yansıtmayı başaran Yılmaz Hoca, dünyada pek çok yeri gezip görmüş. Biriktirdiği birbirinden ilginç hikâyeleri konuştuk. Airport’ta ayrıca Türkiye’nin de TRJet ile girmeyi düşündüğü bölgesel jet pazarında yaşanan en güncel gelişmeleri derledik. Türklerin bilet alırken dikkat ettiği kriterler de yine Airport’ta olacak. Rota bölümünde ise Avusturya’nın turizm şehri Salzburg var. Yarın 11.10’da Habertürk TV’ye bekliyoruz.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı